אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שנה אחרי קריסת אורבנקורפ, ססקין שוב מחפש כסף בת"א צילום: בלומברג, ענר גרין

בלעדי לכלכליסט

שנה אחרי קריסת אורבנקורפ, ססקין שוב מחפש כסף בת"א

אלן ססקין, בעל השליטה בחברת הנדל"ן שגייסה אג"ח בישראל וקרסה, רוצה לחזור לקנדה עם טעם טוב. שלוש חברות שבשליטתו ביקשו לקבל את הסכום שצפוי להיוותר לאחר שהמשקיעים בישראל יקבלו את מלוא החוב כלפיהם

12.02.2017, 07:03 | אורן פרוינד

אחרי שהשאיר אחריו חברה עם חובות של 180 מיליון שקל למשקיעים הישראלים ופשט רגל ארבעה חודשים בלבד לאחר הגיוס בישראל, אלן ססקין מנסה לשים שוב את ידו על הכסף. ססקין הוא בעל השליטה בחברת הנדל"ן הקנדית אורבנקורפ, שהנפיקה אג"ח בתל אביב בשלהי 2015. באפריל 2016 קרסה החברה, ורגע לפני הסדר החוב, שצפוי להחזיר למחזיקי האג"ח הישראליים את מלוא כספם, ססקין מבקש להצטרף להליך המשפטי בישראל. כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

שלוש חברות שבשליטת ססקין ומשפחתו, ,TCC/Urbancorp Bay Stadium The Webster Trust ו־Urbancorp Management, ביקשו באמצעות משרד עו"ד גרוניצקי ושות' מבית המשפט המחוזי בתל אביב להצטרף להליך המשפטי שמנהל בארץ בעל התפקיד מטעם בית המשפט, עו"ד גיא גיסין. ססקין מצוי בהליך פשיטת רגל אישי בקנדה, אולם שלוש החברות הן סולבנטיות ופועלות כרגיל. ססקין ומשפחתו רוצים לשים יד על הכסף, אם יישאר, לאחר החזר החוב המלא לנושים בישראל. על פי דו"ח שפרסם גיסין ביום חמישי האחרון, החוב המלא עומד על 200 מיליון שקל (191 מיליון שקל למחזיקי האג"ח בישראל והיתר ליועצים שונים). על פי הערכות, גיסין יצליח להחזיר את מלוא הכסף לנושים ויותר. לכן ססקין מכין את השטח לקרב על היתר. 

אלן ססקין, על רקע אתר בנייה של אורבנקורפ בטורנטו, צילום: בלומברג, ענר גרין אלן ססקין, על רקע אתר בנייה של אורבנקורפ בטורנטו | צילום: בלומברג, ענר גרין אלן ססקין, על רקע אתר בנייה של אורבנקורפ בטורנטו, צילום: בלומברג, ענר גרין

לבקשה של ססקין הצטרפה גם קבוצת The Fuller Landau, המשמשת כנאמן בהליך פשיטת הרגל האישי שלו בקנדה. נראה כי כספים שיגיעו לססקין מההסדר בישראל ישמשו אותו להחזר חובות אישיים בקנדה. בתרחיש אופטימי, ססקין ומשפחתו יקבלו חלק מתמורת המימושים לעצמם.

עד כה כינסה החברה בישראל אסיפות נושים בלבד. עוה"ד עופר צור, הראל שחם ולירון קרס, המייצגים את החברות של ססקין ואת הנאמן שלו בישראל, פנו לנשיא בית המשפט המחוזי בת"א, השופט איתן אורנשטיין, וביקשו כי יכנס אסיפת בעלי מניות כדי לדון בהסדר שיציע גיסין.

בתשובה לפניית עורכי הדין ענה גיסין: "חלק מהחברות שבבעלות ססקין העבירו לחברה נכסים מהותיים במסגרת הנפקת אג"ח. העברת הנכסים היתה תנאי שבלעדיו אין לבצע הנפקת אג"ח על ידי החברה. תוקפן של חלק מהפעולות האלה מצוי תחת חקירות והליכים הן בקנדה והן בישראל. הוגשו תביעות חוב בקשר להעברות כספים ונכסים של החברה לאחת החברות האמורות שבבעלות ססקין. אי לכך נבקש אישורכם לכך שאתם כתובת להמצאת כתבי בית הדין בישראל עבור ססקין, הנאמן לססקין והחברות שבבעלותו". בנוסף גיסין ביקש לקבל פרטים לגבי מקורות המימון של ייצוג משפטי זה של ססקין ומשפחתו, "כדי לוודא כי לא מושתות עלויות על קופת החברה".

במקביל פרסם גיסין ביום חמישי דו"ח נוסף על פעילותו להחזר החוב לנושים בישראל. בדו"ח פורטה מצבת דורשי החוב המלאה, ומלבד חוב של 191.5 מיליון שקל למחזיקי האג"ח, יש דרישות חוב של 8.5 מיליון שקל עבור יועצים שונים. בין היתר ישנו חוב של 125 אלף דולר למשרד מטרי מאירי ושות', המייצג דירקטורים ישראלים בתביעה ייצוגית שהוגשה נגדם; חוב של 10.8 אלף דולר עבור שכר טרחה למשרד שמעונוב ושות', שביצע את התשקיף ואת הדו"חות הכספיים של החברה; חוב של 34.5 אלף דולר קנדי לחברת PwC קנדה עבור הערכת שווי שביצעה; וחוב של 221 אלף שקל עבור שכר הדירקטורים הישראלים אייל גבע, רונן נקר ודפנה אבירם.

ההסדר שבונה גיסין נשען על מכירת ארבעת הנכסים המגבים של החברה, המיועדים להחזר האג"ח. מדובר בארבע עתודות קרקע בטורונטו (Patricia ,Mallow, Lawrence ו־Caledonia) שמכר הנאמן הקנדי ב־76.5 מיליון דולר קנדי. אלא שעל הנכסים יש משכנתא וחובות לצדדים שלישיים, כך שגיסין לא יודע לנקוב כמה מהסכום יוחזר למחזיקים, ורק ציין כי מדובר ב"סכומים מהותיים". גיסין הוסיף כי מחצית מהחוב תוחזר לנושים ברבעון הראשון של 2017. בקרוב יכנס גיסין אסיפת נושים לעדכן על המשך התהליך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות