אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משאבי אנוש זה לא צחוק

משאבי אנוש זה לא צחוק

דמות פיקטיבית של מנהלת כוח אדם שאומרת משפטים טיפשיים ברצינות גמורה נהפכה ללהיט רשת, והובילה את ההוגה שלה לככב בהרצאות בפני ארגונים

13.02.2017, 08:32 | מורן לונדון

"יש לה סוף סוף שם!", מכריזה אבישג פישמן בתרועת ניצחון. "זה לא היה פשוט בכלל, לקח שנה שלמה, אבל מהיום היא צמרת נאמן־שקלים".

בעלת השם הטרי היא האלטר־אגו של פישמן, שנולדה כדמות וירטואלית ברשתות החברתיות ובאחרונה יצאה אל העולם בהרצאות שמזמינות חברות עבור העובדים שלהן. פישמן (32) התל־אביבית היא בכלל מנהלת פרויקטים, פיתוח עסקי ואסטרטגיה בחברת לאומי קארד. הצמרת שלה נולדה בדיוק לפני שנה, כשהיא העלתה לאינסטגרם תמונה מצחיקה מיום עבודה טיפוסי. התגובות היו חיוביות, "אז החלטתי לאתגר את עצמי ולהעלות 50 תמונות כאלה במשך 50 ימים.

כשהתחלתי היו לי רק 80 עוקבים באינסטגרם, חברים שלי, אבל ככל שהוספתי תמונות כאלה מספר העוקבים גדל וגדל. כשהגעתי ל־500 החלטתי לעשות להם מסיבה. הזמנתי את כולם אליי הביתה".

הזמנת 500 אנשים זרים אלייך הביתה?

"כן", היא עונה כאילו זה הגיוני לגמרי.

טיפים להישרדות תאגידית

התמונות והמסיבה הביתית היו רק ההתחלה. "כל הדבר הזה פתח לי את התיאבון", אומרת פישמן. "הבנתי שתמונות ייקחו אותי רק עד מקום מסוים, ושפריצה אמיתית תבוא עם סרטונים ומילים". ההמשך הטבעי היה דף פייסבוק מיוחד שהוקדש לדמות וסרטונים מצחיקים שהחלו למלא אותו, מצולמים בסמארטפון בכמה דקות, טייק אחד או שניים לכל היותר. "הם מצולמים במקום העבודה שלי, אבל אין לוגואים או סממנים מזהים כי זה לא העניין. אני גם לא משתמשת בתפקידי האמיתי עבור הדמות".

צמרת היא מנהלת משאבי אנוש תאגידית, קצת מפוזרת, קלולסית, אבל חמה ואוהבת, שרוצה באמת בטוב עובדיה ולכן מרעיפה טיפים שיעזרו להם לצלוח את יום העבודה. יש שם עיסוק בהטרדות מיניות במקום העבודה, ימי מחלה, חופשות משרדיות ושאר עניינים על סדר יומם של עובדים שכירים, בפרשנות לא ריאלית ומצחיקה למדי, שצריך לראות כדי להבין. הכל בשליפות, "אני חושבת על נושא ומתחילים לצלם בין פגישות. אני לא מכינה טקסטים או משהו". ובכל זאת צמרת משכנעת, היא אמינה. "למדתי שנה משחק בבית צבי אחרי הצבא. זה משהו שנמצא בי גם אם זו לא הקריירה שלי".

הבלוגרית אבישג פישמן עושה סטאנד אפ הבלוגרית אבישג פישמן עושה סטאנד אפ הבלוגרית אבישג פישמן עושה סטאנד אפ

פתאום התחילו להזמין

לדף הפייסבוק יש 6,000 עוקבים, אבל כל סרטון זוכה ללא פחות מ־25 אלף צפיות בממוצע. והבאזז ממשיך להיבנות ולקחת את פישמן לכיוונים מפתיעים. "בעקבות הסרטונים פנו אליי מכל מיני ארגונים ושאלו אם אני מופיעה. זה הפתיע אותי, לא חשבתי שזה יכול ללכת לכיוון הזה, אבל אמרתי 'כן'", מספרת פישמן, שמצאה את עצמה, על תקן צמרת נאמן־שקלים, מופיעה בימי עובדים כמומחית ששוטחת את התיאוריות ההזויות שלה מול קהל. "נוצר מצב שבו אחרי העבודה בלאומי קארד יש לי פתאום עבודה עם חיים עשירים משלה".

הבלוגרית אבישג פישמן עושה סטאנד אפ הבלוגרית אבישג פישמן עושה סטאנד אפ הבלוגרית אבישג פישמן עושה סטאנד אפ

איך מתייחסים בארגון האמיתי לדמות הפיקטיבית?

"מפרגנים מאוד. קולגות מציעים לי כל מיני רעיונות, בישיבות צוות תמיד יהיה מישהו שיפתיע עם שורה מסרטון, וישנו גם עניין הניחושים - מנסים לנחש איזה נושא

מהישיבות שלנו יגיע לסרטונים".

לא מפריע להם שזה קורה תוך כדי יום העבודה?

"אני מצלמת את הסרטון בעשר דקות גג. ואני לא מעשנת. עובד מעשן לוקח הרבה יותר הפסקות ביום ממני".

צמרת עודדה את פישמן לחזור לשחק, ומיוני היא מעלה הצגה קומית שכתבה, "פותחות את הנרתיק", שעוסקת בערב התרמה פיקטיבי לקבוצת כדורגל לסבית. "אני גם שחקנית וגם מנהלת פרויקטים", היא אומרת. "אני מאוד אוהבת את העבודה היומיומית שלי, ומאוד שמחה שאני יכולה לשלב בין הדברים".

ומה צופן העתיד לצמרת?

"האמת שאני מובלת. עשיתי את שלי ומאז יש לכל הדבר הזה חיים משלו. לא חשבתי שאני אהיה דמות של מנהלת משאבי אנוש אף פעם, אבל אני אומרת לכל דבר 'כן' וקופצת פנימה, וככה זה מתקדם ונבנה. מקסימום תהיה לי איזו התרסקות נוראית ויום חרא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות