אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבינט הדיור אישר: 1.5 מיליון יחידות דיור ייבנו עד שנת 2040 צילום: אלעד גרשגורן

קבינט הדיור אישר: 1.5 מיליון יחידות דיור ייבנו עד שנת 2040

התוכנית האסטרטגית לדיור שאישר הקבינט בראשות שר האוצר קובעת כי ב-24 השנים הבאות יש להכין מלאי תכנוני של 2.7 מיליון יחידות דיור, וכוללת בתוכה יעדים לפי מחוזות. כחלון: "התוכנית מטפלת במשבר הדיור מהשורש"

13.02.2017, 12:35 | אביב גוטר

קבינט הדיור בראשות שר האוצר משה כחלון, אישר היום (ב') את התוכנית האסטרטגית לדיור, הנותנת מענה לצרכי הדיור של מדינת ישראל עד לשנת 2040. במסגרת התוכנית נקבע יעד לבניית 1.5 מיליון יחידות דיור תוך 24 שנים.

קראו עוד בכלכליסט

תוכנית זו מהווה המשך להחלטת ממשלה מיוני 2015 שקבעה את הצורך בגיבוש מתווה אסטרטגי לתחום הדיור, תוך התייחסות לביקושים העתידיים, פיזור גיאוגרפי, היקף התחדשות עירונית נדרש, מלאי תכנוני-אסטרטגי, יעדי מחירים וייעול שרשרת הייצור.

לצורך כך, הוקם צוות בראשות מינהל התכנון ובהשתתפות משרד הבינוי והשיכון והמועצה הלאומית לכלכלה, שגיבש תוכנית אסטרטגית ארוכת טווח לדיור עבור כלל המגזרים. התוכנית התבססה על תחזית שגיבשה המועצה הלאומית לכלכלה בה נקבע כי בשנים 2040-2017 תידרש תוספת של כ-1.5 מיליון יחידות דיור במדינת ישראל.

על בסיס כל אלה נמצא, כי נדרש להכין מלאי תכנוני של כ-2.7 מיליון יחידות דיור בתקופה זו. בארבע השנים הקרובות נדרשת מערכת התכנון לאשר 108 אלף יחידות דיור מדי שנה, והיקף זה הולך ועולה עד לאישורן של כ- 123 אלף יחידות דירות בכל שנה בשנים 2036-2040.

התכנית קובעת את היעדים להיקף יח"ד מאושרות בין המחוזות השונים בין השנים 2017-2040:
 • מחוז צפון - 441,000 יח"ד.
 • מחוז חיפה - 315,000 יח"ד.
 • מחוז מרכז - 657,000 יח"ד.
 • מחוז תל אביב - 436,000 יח"ד.
 • מחוז ירושלים - 369,000 יח"ד.
 • מחוז דרום - 490,000 יח"ד.
 • היעד עבור יחידות דיור מאושרות למגזר הערבי לשנת 2040 יעמוד על 310,000.

פריסת יחידות הדיור העתידית המוצעת בתוכנית מצביעה על תגבור נושא ההתחדשות העירונית באזורי הביקוש העירוניים. אחוז התוכניות עבור התחדשות העירונית יעמוד על 20% במחוזות הצפון והדרום, 30% במחוז ירושלים, 40% במחוזות מרכז וחיפה ו-60% במחוז תל אביב. תוספת יחידות הדיור באזור הצפון והדרום מחייבת התגייסות של הגורמים הרלוונטיים לטובת חיזוק ושדרוג אזורי תעסוקה ומערכות תחבורה.

קבינט הדיור בעבודה, צילום: עמית שאבי קבינט הדיור בעבודה | צילום: עמית שאבי קבינט הדיור בעבודה, צילום: עמית שאבי

כמו כן קובעת התוכנית כי פריסת יחידות הדיור במחוזות תעשה בהתאם לעקרונות הבאים:

 • הכוונת יחידות הדיור החדשות בדגש על ארבעת המטרופולינים (תל אביב, חיפה, ירושלים ובאר שבע).
 • הגברה משמעותית של קצב ההתחדשות העירונית, וזאת על מנת לחדש שכונות ותיקות, לנצל באופן יעיל את משאב הקרקע, לעודד עירוניות ולשמור על השטחים הפתוחים.
 • הסטת חלק מהביקושים החזויים עפ"י קו המגמה ממחוז המרכז לאשקלון, חיפה ובאר שבע.
 • תוספת יח"ד בהיקף ניכר בפריפריה.

שר האוצר, משה כחלון: "לראשונה זה שנים יש תכנון אסטרטגי לטווח הזמן הקצר וגם הארוך. בטווח הקצר מעמידה הממשלה את הזוגות הצעירים ומחוסרי הדירה בראש סדר העדיפויות ומטפלת במשבר הדיור מהשורש. בטווח הארוך, האחריות שלנו היא לוודא שלא ייווצר בעתיד משבר חדש".

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט: "התוכנית האסטרטגית שמה דגש מיוחד על מציאת פתרונות לכל מי שצפוי להיכנס למעגל הביקוש בשנים הבאות. התוכנית מיועדת בראש ובראשונה לאלו שאין להם דירות - זוגות צעירים וחיילים משוחררים. תכנון מסודר ועקבי הוא המפתח להגדלת ההיצע של השיווקים ושל התחלות הבנייה ולפיכך הושקע מאמץ גדול בנושא זה".

מ"מ מנהלת מנהל התכנון, שירה ברנד: "במקביל למתן מענה שוטף לצרכי השעה במשבר הדיור, מתחילה מערכת התכנון בתכנון אסטרטגי ארוך-טווח במטרה ליצור מלאי איכותי של יחידות דיור ותשתיות נלוות שיענו על צרכי מגוון האוכלוסיות וכלל המגזרים במדינת ישראל בעשורים הקרובים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות