אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר בקריאה ראשונה: תבוטל פקודת העיתונות שמאפשרת לשר הפנים לסגור עיתונים צילום: שאטרסטוק

אושר בקריאה ראשונה: תבוטל פקודת העיתונות שמאפשרת לשר הפנים לסגור עיתונים

הצעת החוק הממשלתית אוחדה עם הצעתו של ח"כ דב חנין שמקדם אותה כבר בפעם השלישית. לדבריו: "עלינו לקדם חקיקה שתגן על העיתונות מפני השלטון"

13.02.2017, 22:51 | שחר אילן

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק הממשלתית לביטול פקודת העיתונות המנדטורית. הפקודה מחייבת לקבל רישיון להוצאת עיתון ומאפשרת לשר הפנים לסגור עיתון מסיבות ביטחון. בדברי ההסבר להצעה לביטול הפקודה נאמר שהדבר נעשה "בשל הפגיעה הקשה בזכויות החוקתיות לחופש הביטוי ולחופש העיסוק".

קראו עוד בכלכליסט

הצעת החוק הממשלתית אוחדה עם הצעת חוק לביטול פקודת העיתונות של ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת שמציע לבטל את הפקודה כבר כנסת שלישית ברציפות.

בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר ש"פקודת העיתונות שנחקקה בשנת 1933 קובעת הוראות לעניין הדפסתם והוצאתם לאור של עיתונים. הפקודה מסדירה את חובת הרישוי כתנאי מוקדם להוצאת עיתון לאור, את התנאים לקבלת רישיון ואת הנסיבות שבהן ישלל. כמו כן קובעת הפקודה את סמכות שר הפנים להפסיק את פרסומו של עיתון בין השאר בשל סכנה לשלום הציבור".

בדברי ההסבר נכתב כי האגודה לזכויות האזרח הגישה במהלך השנים כמה עתירות לבג"ץ בטענה שהפקודה פוגעת בזכויות יסוד. כבר בשנת 1996 קבעה ועדת צדוק לבחינת ההסדרים החוקיים בענייני העיתונות בישראל כי מדובר ב"הסדרים שאינם עולים בקנה אחד עם היותה של מדינת ישראל מדינה דמוקרטית".

ב-2008 ניסתה הממשלה להעביר חוק עיתונות שיבוא במקום הפקודה ויבטל את דרישות הרישוי כתנאי מוקדם להוצאת עיתון. כן הוצע להעביר את הסמכות לסגירת עיתון בשל סכנה לשלום המדינה או הציבור מידי שר הפנים לידי בית המשפט המחוזי. ההצעה נתקלה בהתנגדויות נרחבות, הן בשל הותרת האפשרות החוקית לסגירת עיתון והן בשל המגבלות הקשות שהציעה להטיל על בכירי התקשורת.

ח"כ דב חנין. "אנחנו צריכים חקיקה שתגן על העיתונות מפני השלטון", צילום: שאול גולן ח"כ דב חנין. "אנחנו צריכים חקיקה שתגן על העיתונות מפני השלטון" | צילום: שאול גולן ח"כ דב חנין. "אנחנו צריכים חקיקה שתגן על העיתונות מפני השלטון", צילום: שאול גולן

לפני שלושה חודשים בוטלו תקנות ההגנה המנדטוריות שאפשרו לממונה על המחוז במשרד הפנים להגביל את העיסוק בעיתונות באמצעות דרישת היתר להוצאת עיתון. הצעת החוק מציעה להשלים את המהלך ולבטל גם את פקודת העיתונות. זאת, "בשל הפגיעה הקשה בזכויות החוקתיות לחופש הביטוי ולחופש העיסוק וכן בשל כך שמדובר בפקודות מנדטורית ארכאית".

ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת הגיש בשלושת הכנסות האחרונות הצעות חוק לביטול הפקודה. עכשיו הצטרפה אליו הממשלה וההצעה שלו ושלה אוחדו. "הגיע הזמן שנסיר מספר החוקים שלנו את החוק המנדטורי, האנטי-דמוקרטי, האנכרוניסטי והבלתי הגיוני שנקרא 'פקודת העיתונות״, אמר חנין. ״זה מביש שבמשך כל כך הרבה שנים המדינה התנהלה עם חוק כזה, שנתן סמכויות לשר לנהל עיתון ולסגור עיתון".

לדבריו, "אנחנו צריכים חקיקה אחרת לגמרי, שתגן על העיתונות מפני השלטון, תבטיח את חופש העיתונות, תבטיח את חופש העיתונאים, את זכויות העיתונאים, את מעמד העיתונאים, תתן להם את הזכויות הנדרשות, כדי שיוכלו לבצע את תפקידם ללא מורא וללא משוא פנים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
יפה, חבל שאי אפשר לעשות חוק שתהיה עיתונות
חוק לגיטימי סך הכל, לבטל כלי לא דמוקרטי שאין בו שימוש שחוקק במנדט הבריטי. רק חבל שהאמת בעיתונות מתה ויש רק נרטיבים, מוטיבים שלפיהם כתובים את האמת שלהם. וכל פעם שיש כתבה צריך לחשוב "מה האינטרס שמאחורי הכתבה?". ובפייסבוק זה מן הסתם יותר גרוע, כי שם זה תיבות תהודה ללא מחלוקות ורק עדריות.
עומר  |  14.02.17
2.
אף אחד לא מנסה לסגור אותם
מנסים להגביל אותם כשהם עוברים את הגבול והופכים למונופול, זה כן. ולא, "הארץ" לא פוגע בביטחון המדינה והאזרחים. נסחפת לגמרי. הוא כן מקדם דעות שאתה לא מסכים איתם וזכותך לא לקרוא ולאהוב את העיתון אבל אם תסתכל בצורה רחבה יותר ופחות פחדנית (אתה יודע איך עוגת העיתונים מתחלקת? מה הגודל של ישראל היום מול הארץ? נשמע שלא כי אתה ממש רועד מפחד מהעיתון הזה שכנראה מעולם לא טרחת אפילו להרים ולקרוא).
ל-1  |  14.02.17