אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו נאלץ לוותר על תיק התקשורת צילום: אוהד צויגנברג

נתניהו נאלץ לוותר על תיק התקשורת

"ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר: ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להודיע בימים הקרובים על פרישתו מתפקיד שר התקשורת, בעקבות חקירות המשטרה נגדו והעתירה לבג"ץ בעניין. המועמדים המובילים בליכוד לקבל את התיק: שרת התרבות המקורבת מירי רגב מול השר צחי הנגבי - שכבר קיבל חלק מהסמכויות שנלקחו מנתניהו בעניין בזק

14.02.2017, 07:38 | טובה צימוקי ואיתמר אייכנר, "ידיעות אחרונות"
בלית ברירה, בצל החקירות נגדו והדיון בעתירה בעניין בבג"ץ, ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להודיע בימים הקרובים כי החליט לפרוש מתפקידו כשר התקשורת ולהעבירו לאחריות שר מהליכוד – כך הבהירו אתמול גורמים במערכת הפוליטית.

 

תיק התקשורת קרוב במיוחד ללבו של נתניהו והוא התעקש להחזיק בו למרות ביקורת רבה שספג מאז הקמת הממשלה. נתניהו אף החתים את כל השותפות הקואליציוניות על סעיף שמונע מהן לקדם יוזמות בתחום התקשורת.

קראו עוד בכלכליסט

 

על פי הערכות, המועמדים המובילים לתיק התקשורת הם שניים: שרת התרבות מירי רגב והשר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי. רגב נחשבת קרובה מאוד לראש הממשלה בשל העובדה שהיא מגנה על נתניהו ורעייתו בחירוף נפש בתקשורת. מנגד, השר הנגבי כבר קיבל חלק מסמכויות נתניהו בתחום "בזק", עקב חברותו של נתניהו עם איש העסקים שאול אלוביץ'. ההערכה היא כי גם לאחר מינוי שר חדש, נתניהו ישפיע במשרד התקשורת באמצעות מנכ"ל המשרד ומקורבו, שלמה פילבר.

 

מירי רגב. שרת התקשורת הבאה?, צילום: אלכס קולומויסקי מירי רגב. שרת התקשורת הבאה? | צילום: אלכס קולומויסקי מירי רגב. שרת התקשורת הבאה?, צילום: אלכס קולומויסקי

 

גורמים פוליטיים ששוחחו עם נתניהו בימים האחרונים הבינו ממנו כי בעקבות שיחותיו עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ועם אנשי מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, הוא הבין שיהיה קושי משפטי ניכר להגן על המשך תפקידו גם כשר התקשורת. באמצעות הוויתור על התקשורת, מבקש נתניהו לייתר את תגובת המדינה לבג"ץ, שהגיש לפני שלושה שבועות יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג נגד המשך החזקת התיק בידיו. תשובה המדינה בנושא אמורה להימסר לבג"ץ בראשית השבוע הקרוב. אולם, מכיוון שהשבוע ישהה ראש הממשלה בארה"ב, הוסבר לו על ידי המערכת המשפטית שיש לגבש את עמדתו כבר עתה.

גורמים פוליטיים ומשפטיים ציינו שנתניהו הבין שבדיונים המשפטיים בבג"ץ עלול לעלות עניינו של המיליונר ארנון מילצ'ן, אשר כפי שהתברר במהלך חקירת המשטרה בתיק 1000, הוא מנותני המתנות המובילים למשפחת נתניהו. מילצ'ן הוא גם בעל אינטרסים בערוץ 10. באחרונה נחשף שלמרות יחסי הקירבה עם מילצ'ן, לא נערך הסכם ניגוד עניינים בין נתניהו לבין מילצ'ן, למרות שהסכם כזה נערך עם המיליונר הישראלי ובעל עסקי התקשורת שאול אלוביץ', שהוא גם חברו של נתניהו.

יו"ר האופוזיציה הרצוג הגיש עתירה לבית המשפט העליון בטענה כי ראש הממשלה מצוי בניגוד עניינים לכן יש להשעותו מתפקידו כשר התקשורת. זאת בעקבות החקירות המתנהלות נגד נתניהו בהן נבדקים יחסיו עם מילצ'ן ועם מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס.

על פי הנטען בעתירה, "מהמידע שמגיע לציבור בעקבות החקירות כאמור, ומהאנשים המעורבים בהן, הנמצאים בלב ליבו של עולם התקשורת בישראל, עולה חשש כבד כי שר התקשורת מצוי בניגוד עניינים מובהק. ניגוד העניינים אינו מאפשר לשר למלא את תפקידו, תוך שטובת הציבור עומדת לנגד עיניו, לפני השיקולים האישיים שלו, הכל ללא משוא פנים וללא השפעות ושיקולים זרים. בנוסף, בנסיבות כאמור וכל עוד מתנהלת כנגדו חקירה, לא ניתן להבטיח שאמון הציבור בשר ובמשרד התקשורת, ובהחלטותיהם וביזמותיהם, לא יפגע כתוצאה מכך שפעולותיהם עלולות להיראות כמושפעות משיקולים זרים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות