אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קח את הכסף וברח צילום: רויטרס

דו"ח טכנולוגי

קח את הכסף וברח

הבעיה הלא צפויה של גוגל בפרויקט הרכב, טראמפ מסתבך בפרשת בטחון שדה משלו, וטרגדיית שיימינג עצובה באיטליה

14.02.2017, 15:53 | יוסי גורביץ

שרת מיילים? אנחנו לא צריכים שרת מיילים מסריח

במהלך קמפיין הבחירות לנשיאות, רדפה פרשה אחת יותר מכל את הילארי קלינטון: העובדה שהיא עבדה עם שרת פרטי ולא עם שרת ממשלתי מאובטח כדבעי. קלינטון, כהרגלה, הסתבכה בערימת שקרים לא הכרחית (תגובת הבסיס של הקלינטונים היא טיוח), ומהם היא כבר לא הצליחה לצאת. הרפובליקנים סחטו מהפרשה הזו את כל ההון הפוליטי שיכלו – מה שכל אחד היה עושה. בסוף השבוע הסתבך יוצא תכניות הריאליטי, דונלד טראמפ, שלרוע מזלו ומזלנו הפך לנשיא, בפרשת אבטחת מידע לא פחות חמורה. המדינה הטרולית ביותר ביקום, צפון קוריאה, שיגרה טיל לים יפן בדיוק כשראש ממשלת יפן שינזו אבה התארח באחת האחוזות של טראמפ, מאר-א-לאגו. צפון קוריאה נוקטת בשטיק כזה כל כמה שנים, כדי להזכיר שהיא יכולה להפיל את הבורסה של יפן בלחיצת כפתור.

טראמפ ישב באותו הזמן בשטח פתוח באחוזה, ומאחר ומדובר במועדון יקר במיוחד, היו שם לא מעט אנשים. רבים מהם צפו בעניין בנשיא ובראש הממשלה בזמן ההתרוצצות סביבם, עם הגעתם של מסמכים חשאיים ובזמן שהם דנו בשאלה איך להגיב. חלק מהצופים עשו את הדבר המתבקש, וצילמו את האירוע והעלו אותו למדיה החברתית. דובר הבית הלבן, שון "שקרים נלעגים" ספייסר, מיהר להודיע שהכל בסדר כי באחוזה יש חדר מאובטח. שזה נחמד, אבל לא נראה שהשתמשו בו כל כך. חלק מהצילומים מראים את טראמפ בוחן את המסמכים שהוגשו לו באמצעות פנס של סלולר, ומתייעץ עם אבה בנושאים שונים.

טראמפ מנהל את משברי הביטחון הלאומי שלו בעזרת סמארטפון אנדרואיד, צילום: איי אף פי טראמפ מנהל את משברי הביטחון הלאומי שלו בעזרת סמארטפון אנדרואיד | צילום: איי אף פי טראמפ מנהל את משברי הביטחון הלאומי שלו בעזרת סמארטפון אנדרואיד, צילום: איי אף פי

סנאטורים כבר דורשים הסברים על השימוש הלא מאובטח הזה של טראמפ בנושאי בטחון לאומי, ומומחי אבטחה מגיעים עם תסריטי יום הדין על מה שיכול להתרחש שם – במיוחד לאור העובדה שטראמפ ממשיך להתעקש להשתמש באנדרואיד הלא מאובטח שלו. האקרים רוסים, נטען בצדק, יכולים בקלות להשתלט על המכשיר הזה ולהפוך אותו למכשיר הקלטה ושאר מרעין בישין. הבלגאן הזה מגיע פחות או יותר בזמן שבו היועץ לבטחון לאומי של טראמפ נאלץ להתפטר כי ניהל שיחות אסורות עם השגריר הרוסי. במאי שהיה מגיע עם התסריט הזה היה עף מכל המדרגות.

בעיות של עשירים

פרויקט הרכב העצמוני של גוגל נקלע בשנה האחרונה לסחרור: החלפה בהנהלה, ספקנות ביחס לחלק מההחלטות שהתקבלו (למשל, הרעיון לרכב ללא הגה), היסוסים אסטרטגיים, הפיכת הפרויקט לעסק בפני עצמו, ועריקה של חלק ניכר מהעובדים זעזעו את המחלקה. לפחות במקרה האחרון, גוגל אחראית במידה מסוימת לבעיה. בשנים האחרונות, מאז שפייסבוק שברה את החוזה השקט והבלתי חוקי שבמסגרתו חברות עמק הסיליקון התחייבו זו את עובדיה של זו, גוגל נאלצת לשלם לעובדים שלה סכומים גדולים יותר כדי למנוע מהם מלקבל הצעות טובות יותר של מתחריה. היתה תקופה, לפני ארבע-חמש שנים בערך, שעובדי גוגל היו מקוששים הצעות עבודה מפייסבוק רק כדי להגיע איתן לבוסים שלהם ולומר להם שכדאי שישלמו להם את מה שפייסבוק מציעה.

קראו עוד בכלכליסט

התקופה הזו – באזור 2010-2011 – היתה התקופה שבה גוגל התחילה להשקיע בגדול בפרויקט הרכב העצמוני שלה. ולעובדים שהצטרפו לפרויקט בשלב הראשוני שלו, הציעה החברה פיתוי חריג: המשכורות שלהם, היא אמרה, יוצמדו לשווי הערך של הפרויקט. הערך יעלה? המשכורות יעלו.

הערך של הפרויקט זינק, ועוד איך זינק. וגוגל שילמה מדי כמה זמן בונוס עצום. כל כך עצום, עד שבשנה האחרונה הבינה החברה שהיתה כאן שגיאה אסטרטגית: קודם כל, ההוצאה הענקיות היוו הכבדה ניכרת על הפרויקט, עד כדי כך שהגיעו הערות מסמנכ"ל הכספים של אלפבית; שנית, העובדים שכשכו בכסף – וחלק ניכר מהם הגיע למסקנה שאתם יודעים מה, אני יכול לפרוש עכשיו. יש לי די והותר. סאיונרה ותודה על כל הדגים. וכשאלה בדיוק העובדים הבכירים שלך, אלה שהיו שם מההתחלה, זו בעיה.

מותה של טיציאנה קנטונה

באפריל 2015 שלחה טיציאנה קנטונה מספר סרטוני סקס קצרים, שבהם היא נראית מקיימת יחסי מין עם מספר גברים. באחד מהם היא פונה לעבר המצלמה, ושואלת את הצלם "אתה מכין וידאו? בראבו!" טיציאנה, בת 31, שלחה את הסרטונים לחמישה אנשים בווטסאפ. אחד מהם היה בן זוגה, שאיתו היתה במערכת יחסים מעורערת. כמובן, הסרטונים דלפו לרשת במהירות שיא. סרטון ה"בראבו" היה זה שמשך את עיקר תשומת הלב.

תושבי איטליה לא הסתפקו בצפיה בסרטונים: הם הפכו את קנטונה למם. התמונה שלה הופיעה על חולצות ובאתרי פרודיה. קנטונה, שהוגדרה על ידי מקורביה כאדם שביר, לא הצליחה להתמודד עם הפרסום הבלתי צפוי שלה. היא ניסתה להתמודד עם האתרים שפרסמו את הסרטונים ותבעה אותם – בהצלחה חלקית בלבד – בדרישה להסיר אותם מהרשת. אבל היא הבינה במהירות שהסרטונים האלה לא ייעלמו לעולם, ושכל בן זוג עתידי או ילדים עתידיים יוכלו למצוא אותם. היא הסתגרה בביתה; היא חששה לצאת החוצה שמא יזהו אותה. ואז הגיע פסק הדין בתביעה שלה. בית המשפט פסק לטובתה, אבל הורה לה לשלם 20,000 יורו.

בשלב הזה היא החליטה לצאת מהמשחק ושלחה יד בנפשה. לאחר מעשה, כולם הזדעזעו ושאלו איך לא ראו את זה בא. המשטרה פתחה בחקירה של בן הזוג שלה לשעבר, בנסיון לברר האם עודד אותה להתאבד ומה בעצם היה חלקו בהפצת הסרטונים. לטיציאנה קנטונה זה היה מאוחר מדי.

קצרצרים

1. אלון מאסק הודיע שהמין האנושי כבר לא יכול לעמוד במשימות שלו, במיוחד לאור העובדה שאנחנו נכנסים לעידן ה-AI. הבעיה העיקרית, אליבא דמאסק, היא שהמחשבים מתקשרים הרבה יותר מהר מאיתנו ו(כאן חשדתי) הדבר החשוב ביותר ביקום הוא מהירות התקשורת. מכאן ביצע מאסק קפיצה לוגית מרשימה והסיק שאם על המין האנושי לשרוד, על בני האדם להפוך לסייבורגים, שילוב של מכונה ואדם. כמובן, שילוב של מכונה ואדם הוא כבר לא בדיוק אדם; המסקנה של מאסק היא שכדי להסתגל לעידן של מכונות תבוניות, אנחנו צריכים לוותר על חלק קריטי ממה שאנחנו. שאלת תם: לא עדיף לוותר על התבונה המלאכותית, ובאותה ההזדמנות גם על אלון מאסק? שאלה קריטית לא פחות: כמה בני אדם יוכלו, לדעת מאסק, לבצע את המעבר הזה? מה אמור להיות גורלם של כל השאר? והאם מאסק הוא צופה נייטרלי במעבר הזה, או מקדם אותו אקטיבית?

אלון מאסק, צילום: בלומברג אלון מאסק | צילום: בלומברג אלון מאסק, צילום: בלומברג

2. כוכב היוטיוב PewDiePie (שמו האמיתי הוא פליקס קיילברג) קימבן לעצמו חיים לא רעים בכלל מהכנת סרטונים שבהם הוא מביע את דעתו על דברים, לעתים קרובות באופן פרובוקטיבי. גולת הכותרת של ההצלחה שלו היתה חתימת הסכם עם דיסני. ובכן, זה נגמר: לפני מספר ימים העלה קיילברג שורה של סרטונים אנטישמיים, ולמרות שזה כנראה לא היה מזעזע את וולט דיסני – אנטישמי לא קטן בזכות עצמו – החברה המודרנית זרקה אותו במהירות שיא והודיעה על ביטול החוזה. יפה. קיילברג ניסה לאחר מעשה לטעון שמדובר היה בבדיחה, אבל זה כנראה מאוחר מדי.

3. לפני כ-14 שנים, עיריית מינכן עוררה שמחה בקהילת הלינוקסאים – מערכת הפעלה קטנה ואמיצה – כשהודיעה שהיא מתכוונת להעביר את 14,000 המחשבים שלה מחלונות ללינוקס. הפרויקט לקח די הרבה זמן והושלם רק ב-2013, ובינתיים גילו במינכן שזה לא כל כך עובד. מחלקת משאבי אנוש של העירייה התלוננה שנים ארוכות על כך שיש בעיות תאימות בין לינוקס ובין המוצרים של אורקל וסאפ שאיתם היא עובדת, כמו גם על כך ש-LibreOffice יוצרת בעיות בצפיה במסמכי PDF מסוימים. לאחר שורה של דיונים בנושא, ההמלצה האחרונה של העיר היא להעביר את כל המחשבים שלה לחלונות 10. זה צפוי לקרות בשנת 2020, אולי.

4. בעיית החדשות המזויפות, שעלתה לכותרות מאז שדונלד טראמפ התקרב לנשיאות, איננה בעיה חדשה. היא תמיד היתה איתנו. גוגל ניוז, שפועלת מאז 2002, מצאה שיטה שעובדת מאז 2011 עם מעט מאד תקלות ביחס: אלגוריתם עובר על הידיעות, וכשהוא מוצא ידיעה שנראית מעניינת, הוא בוחן את האמינות של המקור שלה – עובר על עמוד ה-about, בוחן פרסומים קודמים של האתר וכן הלאה. היה והאתר נמצא סביר, הידיעה מועברת לצוות של עורכים. רק אם 80% מהם אישרו את הידיעה, היא עברה לפרסום. בניגוד לפייסבוק, ששכרה עורכים כדי לאמן את האלגוריתם שלה ואז פיטרה אותם, בגוגל הבינו שיש דברים שמה לעשות, יצריכו מוח של כמה וכמה בני אדם. לפחות עד שאלון מאסק יצור את הסייבורגים שלו.

5. מזה שנים שפרויקט Humble Bundle הציע חבילות של משחקים במחיר נמוך במיוחד, כשהכסף מהמשחקים הולך לארגון צדקה כלשהו. בימים האחרונים הכריז הפרויקט על החבילה הגדולה ביותר עד כה, כ-40 משחקים וספרים שניתנים להורדה, במחיר של 30 דולר. הכסף יילך הפעם לאגודה לזכויות האזרח האמריקאית, שמאתגרת את צו ההגירה של הנשיא טראמפ. המארגנים כתבו ש"העובדים שלנו, שותפינו העסקיים, ומיליוני הלקוחות שלנו מגיעים מכל רחבי העולם. אנו ניצבים יחדיו בחשש מצו ההגירה האחרון של הנשיא טראמפ. אנו מוצאים אותו אנטי-אמריקאי ופוגע בעסקים גלובליים, כשלנו" עצוב!

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
אלון מסק לא אמר משהו חדש
למעשה זה נושא שמדברים עליו כבר זמן רב מאוד. התהליך פשוט-התחלנו מהשתלת איברים. אח"כ הגיעו איברים מלאכותיים, מהר מאוד האיברים המלאכותיים הופכים לטובים יותר מהאיברים הטבעיים וגם אנשים בריאים בוחרים להתחיל לשדרג את עצמם. משם הדרך לסיטואציה שללא שידרוגים למעשה לא תמצא עבודה היא קצרה.
אבי  |  20.02.17
3.
בהמשך
זאת אגב אחת הסיבות שלא מאפשרים למתחרים נכים להתחרות באוליפיאדה הרגילה-Oscar Pistorius למשל היה תקדים שהעלה את הטענה שהפרוטזות שלו עשויות לגרום לספורטאי בריא שיודע שלא יגיע להירשם בסיפרי ההיסטוריה להחליף את רגליו בלהבים הקסומים כדי להשיג את העוד כמה עשיריות שניה שהוא צריך בשביל סיכוי למדליה (חושב שאף ספורטאי לא יעשה את זה? תשאל את לנס ארמסטרונג). אנחנו חיים בזמנים מעניינים, מאוד מעניינים (יש שיגידו שזאת הקללה של הדור הזה).
אבי  |  20.02.17