אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בין הצעדים הראשונים של אלי כהן: 5.5 מיליון שקל לתעשייה מעבר לקו הירוק צילום: עמית שעל

בין הצעדים הראשונים של אלי כהן: 5.5 מיליון שקל לתעשייה מעבר לקו הירוק

שר הכלכלה יעביר 3 מיליון שקל לשדרוג פיזי של אזור התעשייה במישור אדומים ו-2.5 למפעל סטילקון גרין פאוור באזור לצורך הרחבתו: "הבנייה בתוככי מעלה אדומים היא קונצנזוס לאומי ואני מתכוון להציב עמדה בלתי מתפשרת בסוגיה"

14.02.2017, 18:01 | אסנת ניר

שר הכלכלה והתעשייה החדש אלי כהן, בחר להשקיע כ-5.5 מיליון שקל לפיתוח התעשייה מעבר לקו הירוק, במעלה אדומים.

במסגרת זו, המשרד יעביר 3 מיליון שקל לשדרוג פיזי של אזור התעשייה במישור אדומים, שיועברו לצורך שדרוג מערכות המים, עמודי התאורה, כבישים, מדרכות ושילוט. בנוסף, המשרד הקצה 2.5 מיליון שקל למפעל סטילקון גרין פאוור הצמוד למעלה אדומים, העוסק בייצור מוצרי אלומיניום, ומרחיב את פעילותו וקולט כ-60 עובדים.

בסיור שערך הבוקר השר אלי כהן במעלה אדומים, הוא התייחס להיבט המדיני והחלטתו להשקיע דווקא בשטחים שמעבר לקו הירוק ואמר כי "הבנייה בעיר נבלמה כליל למרות הפוטנציאל לבניית אלפי יחידות דיור, שלא ממומש על רקע הקפאת הבנייה. מעלה אדומים וגושי התיישבות נוספים הם מקומות שאין לגביהם מחלוקת בשום הסדר מדיני עתידי. ירושלים ומעלה אדומים הן מקשה אחת. הבנייה בתוככי מעלה אדומים היא קונצנזוס לאומי, ביטחוני ואסטרטגי ואני מתכוון להציב עמדה בלתי מתפשרת בסוגיית הבנייה בעיר".

אלי כהן, צילום: צביקה טישלר אלי כהן | צילום: צביקה טישלר אלי כהן, צילום: צביקה טישלר

החלטה זו מגיעה פחות מחודשיים לאחר ההחלטה שהתקבלה במועצת הביטחון של האו"ם ליצור הבחנה בין אדמת מדינת ישראל לשטחים שנכבשו ב-1967. לכאורה להחלטה זו אין השפעה מיידית על התעשייה הישראלית שמעבר לקו הירוק, אך יש בה פתח להבאת מדיניות סימון המוצרים לחקיקה, שעשויה לגרום לחברות לחשוב פעמיים לפני שהן מעבירות את פסי הייצור שלהם לשטחים מעבר לקו הירוק ואולי אף להעביר את מפעליהם הקיימים לתוך גבולות הקו הירוק.

אזורי התעשייה הישראליים הגדולים מעבר לקו הירוק הן ברקן, אריאל ומישור אדומים. אלו נהנות מהטבות מס בדומה ליישובי הפריפריה. על אף המאמצים למשוך מפעלים ועסקים לאזורים אלו, ניתן למצוא בשנים האחרונות יצרנים שמעבירים את פעילותם לתוך גבולות הקו הירוק, ביניהן יוניליוור שהעבירה את מפעל בייגל בייגל לצפת, טבע שהעבירה את המעבדות הביולוגיות שלה מעטרות לבית שמש, תעשיות דלתא גליל שעברו מעטרות לקיסריה, מולטילוק שהעבירה את המפעל מברקן ליבנה ועוד. שני שמות בולטים שעלו לכותרות לאחרונה הקשר ללחצים שהופעלו עליהם מצד ארגוני זכויות אדם ותנועת ה-BDS הינם מותג הקוסמטיקה "אהבה" וחברת "סודה סטרים".

אזור התעשייה, מישור אדומים משתרע על 2,823 דונם מתוכם 1,667 דונם לתעשייה ומלאכה. במתחם פועלים כ-330 מפעלים.

מלשכתו של השר מדגישים כי הסיוע יינתן לכל מפעל שיגיש בקשה ויעמוד בקריטריונים הדרושים, כפי שניתן סיוע למפעלים אחרים בפריפריה, וכי המפעל עמד בכל אמות המידה הדרושים. לפני כחודש הודיע השר אלי כהן כי יפעל להקמת מפעלים ותעשיות בדרום הארץ וציין כי כצעד ראשון יפעל לקדם במהירות החלטת ממשלה שתיתן תיעדוף לנגב המזרחי, במסגרתה יינתן תקצוב של 70 מיליון שקל למפעלים שיעתיקו עצמם לנגב המזרחי".

כהן אמר כי "פתיחת מפעלים וחברות נמצא בראש סדר העדיפויות של משרד הכלכלה והתעשייה. המשרד דואג למתן מענקים ממרכז ההשקעות והרשות לחדשנות. מעבר לתמיכות הכספיות, יפעל המשרד לסייע בהסרת חסמים והקלות ברגולציה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות