אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בית שמש בדרך להסכם גג: תכפיל את גודלה עם בניית 17 אלף יחידות דיור חדשות צילום: עמית שאבי

בלעדי לכלכליסט

בית שמש בדרך להסכם גג: תכפיל את גודלה עם בניית 17 אלף יחידות דיור חדשות

לפי ההסכם, בשלב הראשון ישווקו כ־2,500 יחידות דיור מדי שנה לתקופה של חמש שנים. הליך החתימות לווה בקשיים רבים ובמחלוקות מול העירייה, לאור מאבק ממושך המתנהל על דמותה של העיר, שעוברת תהליך התחרדות. הצדדים הגיעו להסכמות בהובלתו של גלנט

15.02.2017, 07:01 | אביב גוטר
העיר בית שמש בדרך להסכם גג לבניית 17 אלף יחידות דיור לאחר למעלה משנה של דיונים, כך נודע ל"כלכליסט". ביום שני הקרוב צפוי להיערך טקס חגיגי בו צפויים הצדדים לחתום על ההסכם.

קראו עוד בכלכליסט

לפי ההסכם, בשלב הראשון ישווקו כ־2,500 יחידות דיור מדי שנה לתקופה של חמש שנים. בתום תקופה זו, העיר צפויה להכפיל את שטחה. יתרת יחידות הדיור בהסכם ישווקו בתקופה שלאחר מכן.

הליך החתימות לווה בקשיים רבים ובמחלוקות מול העירייה, לאור מאבק ממושך המתנהל על דמותה של העיר, שעוברת תהליך התחרדות. בגיבוש ההסכם היו מעורבים שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, ח"כ דודי אמסלם מהליכוד שנבחר כנציג מחוז ירושלים, אנשי האוצר ואנשי רשות מקרקעי ישראל.

בית שמש, צילום: עמית שעל בית שמש | צילום: עמית שעל בית שמש, צילום: עמית שעל

בהסכם קואליציוני שנחתם בין הליכוד לכולנו הוצהר במפורש שהממשלה תקדם בעיר בנייה גם לחילונים, דתיים ומסורתיים. לאחר משא ומתן שהתנהל מול ראש העירייה משה אבוטבול וסיעות האופוזיציה הוחלט כי הדירות ייבנו בשתי שכונות ענק חדשות בעיר: רמת בית שמש ד', שתשווק לציבור החרדי ובה ייבנו כ־8,000 יחידות דיור, ורמת בית שמש ה' שתשווק לציבור החילוני ובה ייבנו כ־6,000 יחידות דיור. 3,000 הדירות הנותרות ייבנו במסגרת הקלה המאפשרת לוועדה המקומית להגדיל את מספר יחידות הדיור על תאי שטח קיימים.

השר יואב גלנט, צילום: עמית שעל השר יואב גלנט | צילום: עמית שעל השר יואב גלנט, צילום: עמית שעל

מכיוון שאסור לייעד קרקע למגזר מסוים, סוכם כי הבניינים בשכונה החרדית יהיו בגובה של עד 7 קומות, משום שחרדים אינם משתמשים במעלית בשבת ונמנעים מבבניינים שבהם פועלת מעלית שכזו. כמו כן, הבנייה תכלול מאפיינים מותאמים אחרים כמו כיור כפול ומרפסות תחת כיפת השמיים, שבהן ניתן יהיה לבנות סוכה. במקביל, הוחלט כי בשכונה ה' תדאג העירייה להקמת קאנטרי קלאב ותתחייב לקבוע כבישים שיהיו פתוחים בשבת. בנוסף, חלק מהתקציב יוקצה לטובת שיווק השכונה לאוכלוסייה החילונית במטרה לחזק את מעמדה החברתי־כלכלי של העיר.

לפני כחודשיים נסגר מכרז לבניית 1,075 יחידות דיור בשכונה ד' בבית שמש, במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. הצלחת המכרז הגיעה לאחר כישלון של מכרז קודם ששווק בעיר וכלל 4,270 יחידות דיור. על המכרז, שמחצית מהדירות בו היו בשכונה חרדית ומחציתן בשכונה חילונית, עמל משרד הבינוי והשיכון במשך חודשים. לבסוף, רק 509 יחידות דיור מתוך המכרז שווקו בהצלחה לקבלנים, כולן בשכונה ד'. הבעיה המרכזית בשיווק השכונה החילונית היא עלויות הפיתוח הגבוהות, שכן הקרקע באזור בעייתית. דרישות התכנון בשכונה זו מאלצות את הקבלנים לבנות בניינים גבוהים, המחייבים הקמת חניונים תת־קרקעיים ואלמנטים נוספים המייקרים את הבנייה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות