אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התוכנית החדשה של כחלון וגלנט: האם אתם זכאים לדיור ציבורי - כל התשובות

ניתוח כלכליסט

התוכנית החדשה של כחלון וגלנט: האם אתם זכאים לדיור ציבורי - כל התשובות

שרי האוצר והבינוי הציגו אתמול תוכנית לחידוש הדיור הציבורי; כדי להתגבר על המחסור הקיים ב־2,600 דירות, הם מוכנים לייקר את הדירות עבור הרוכשים הרגילים

15.02.2017, 08:23 | אביב גוטר

שר האוצר משה כחלון ושר הבינוי והשיכון יואב גלנט השיקו אתמול את התוכנית החדשה להגדלת מלאי הדירות לדיור הציבורי. לפי התוכנית 3%-5% מהדירות בפרויקטים של מחיר למשתכן יוקצו לרכישת דירות לזכאי הדיור הציבורי. המהלך נועד להקטין את כמות הממתינים לדירה ואת משך זמן ההמתנה, באמצעות הגדלת מלאי הדירות שמחזיקה המדינה. לפי התוכנית המדינה באמצעות חברות ממשלתיות בתחום הדיור תקנה חלק מהדירות בפרויקטים שונים של מחיר למשתכן ואלו יכנסו למאגר הדירות של הדיור הציבורי, הנמצא בחוסר של 2,600 דירות. למרות ההשקה החגיגית של הפרויקט, בשלב זה חלקים גדולים ממנו עדיין לא ברורים. "כלכליסט" ממפה את התוכנית ואת הרקע בה היא נוצרה.

קראו עוד בכלכליסט

כמה דירות יתווספו למאגר?

כחלון וגלנט סירבו לנקוב במספר יעד אליו הם שואפים להגיע, אולם לפי ההערכות מדובר ב־2,000—2,500 דירות שיירכשו מקבלנים בפרויקטים השונים במחיר למשתכן. עם זאת רכישת הדירות לא תסתיים רק בפרויקטים של מחיר למשתכן, ומשרד הבינוי והשיכון צפוי להמשיך במתכונת של רכישת דירות יד שנייה וזאת בכדי להגיע למצב שבו ברשות המדינה יהיו מספיק דירות על מנת לחסל את רשימת ההמתנה.

איפה יירכשו הדירות?

בכל רחבי הארץ. אולם במשרד הבינוי והשיכון יודעים לספר כי המחסור מורגש בעיקר באזורי הביקוש ובערים הגדולות — תל אביב, ירושלים וחיפה. לכן סביר להניח שמרבית הדירות שיירכשו יהיו בפרויקטים הממוקמים בסביבת הערים אלו וזאת בכדי לתת מענה לזכאים הממתינים. חשוב לציין כי אם בעיר מסוימת אין ממתינים אז המדינה לא תרכוש בה דירות, ובערים בהם הביקוש לדיור ציבורי הוא גבוה היא תרכוש את המקסימום שהיא יכולה (5%).

אילו דירות יירכשו? האם ירכשו דירות זולות וישאירו לזכאי מחיר למשתכן את הדירות היקרות?

משרד הבינוי והשיכון מנהל את מאגר הזכאים הממתינים ומעריך את הצרכים שלהם. לכן בטרם ייצא הפרויקט להגרלות, המדינה תבחר את הדירות בהן היא מעוניינת ותתאים אותם לזכאים. כך למשל, משק בית שזקוק לדירה קטנה לא אמור למצוא את עצמו בדירה רחבת מימדים ולהפך.

האם המדינה תרכוש דירות בפרויקטים שכבר יצאו לדרך?

לא. מדובר בפרויקטים שההגרלות אליהם טרם יצאו לציבור הרחב במטרה לאפשר למדינה לבחור את הדירות מההיצע הכולל כדי לתת עדיפות לצרכים של זכאי הדיור הציבורי. עד כה שווקו ונמצאים בתהליכי הגרלות כ־15 אלף יחידות דיור מתוך 70 אלף יחידות דיור ששווקו לקבלנים. המדינה תוכל לרכוש דירות רק בפרויקטים ששווקו לקבלנים אך עדיין לא שווקו לציבור.

כמה כסף יעלו הדירות?

גם כאן לא פורסם מספר מדויק משום שהוא תלוי בכמה דירות יירכשו ואיפה. מאחר שמדובר בתוכנית כלל ארצית ותמהיל הדירות שיירכש יהיה מגוון, ההערכה היא כי סכומי הרכישה יעמדו על 2.5 מיליארד שקל.

איך תמומן רכישת הדירות?

 

כחלון וגלנט הציגו שלוש אפשרויות שונות:

  1. הקטנת ההטבה לזכאי מחיר למשתכן — זכאי מחיר למשתכן זוכים להטבה בגובה ממוצע של 300 אלף שקל לדירה. לכן הוחלט כי גובה ההטבה יוקטן בשיעור שעדיין לא ידוע, בהתאם לכמות הדירות שיירכשו בכל פרויקט והכסף שתחסוך המדינה יממן את קניית הדירות לדיור הציבורי.
  2. מודל שכירות רוכשת — יפורט בהמשך.
  3. גיוס הון — במסיבת העיתונאים הכריז גלנט כי יוקם צוות שייבחן גיוס הון בשוק ההון לרכישת 1,000 דירות חדשות באמצעות חברה ממשלתית. נציין כי הרעיון הוצג לראשונה על ידי יו"ר עמידר יצחק לקס לפני כשנה אולם גלנט התנגד לכך בתוקף בטענה כי הדבר יביא להפרטת הדיור הציבורי. עושה רושם שגלנט הבין שקרן הדיור הציבורי והתקציב שניתן לו לרכישת דירות לא יספיקו כדי לחסל את מאגר הממתינים, ולכך דרוש גיוס של סכום משמעותי, המוערך בכמיליארד שקל.

מהו מודל שכירות רוכשת?

המדינה אמנם תרכוש את הדירה מהקבלנים במטרה להשכיר אותה לזכאים, אולם היא תאפשר לזכאים מסוימים לרכוש את הדירה בעצמם וזאת באמצעות מודל שנקרא שכירות רוכשת.

השיטה תהיה פתוחה לזכאים לסיוע בשכר דירה, שכיום שוכרים דירה בשוק החופשי בסיוע המדינה. לפי השיטה החדשה, תחילה המדינה תקנה את הדירה מהקבלנים. אחר כך היא תשכן שם את הזכאים שישלמו שכר דירה בסיוע המדינה, אלא שהתשלום המשותף של הזכאי והמדינה ייחשב כהחזר משכנתא. כעבור 20 שנה, ההחזר יושלם והשוכרים יקבלו את הדירה לחזקתם

מי זכאי לדירה בדיור הציבורי?

חסרי דירה.

רתוקים לכסאות גלגלים שהכנסתם אינה עולה על השכר הממוצע במשק.

משפחות (לרבות אלו שבראשן עומד הורה עצמאי) שלהן שלושה ילדים לפחות ואשר במשך 24 החודשים הקודמים למועד הגשת הבקשה התקיימו מקצבת הכנסה מהביטוח הלאומי או התקיימו מהכנסה מעבודה וקצבת השלמת הכנסה מהמוסד לביטוח לאומי במשך 12 חודשים שקדמו למועד הגשת הבקשה.

כמה דירות דיור ציבורי קיימות היום?

על פי נתוני משרד הבינוי והשיכון, נכון לסוף 2016 ישנם 59,424 דירות במלאי הדיור הציבורי — ירידה של 41% בהשוואה לשנת 1999 בה המדינה החזיקה בבעלות על 101,400 דירות. הירידה הגבוהה במספר הדירות הציבוריות מיוחסת לחוק הדיור הציבורי מ־1998 וליתר דיוק ליישומו החלקי של החוק. החוק נועד במקור לאפשר לדיירי הדיור הציבורי לרכוש את דירותיהם בהנחה גדולה. ההכנסות ממכירת הדירות היו אמורות לעבור לקרן לדיור ציבורי שבאמצעותה רוכש משרד הבינוי והשיכון דירות להגדלת המלאי. לאורך השנים החליטו הממשלות שלא לרכוש דירות לדיור הציבורי משום שברגע שדייר נכנס לדירה בבעלות המדינה הוא זכאי להתגורר בה עד מותו — מה שגורם לו לאבד את התמריץ לרכוש דיור איכותי יותר ולצאת ממעגל העוני.

מהו משך הזמן ההמתנה לדיור ציבורי?

בכל מחוז מדובר במשך המתנה שונה. מאחר שמרבית הממתינים מרוכזים כאמור באזורי הביקוש, משך זמן ההמתנה גבוה ויכול להגיע ל־15 שנים. בפריפריה לעומת זאת, משך זמן ההמתנה נמוך יותר. עם זאת, דו"ח מבקר המדינה שפורסם בשנת 2015 דיווח על משך זמן ממוצע של כ־2.7 שנים. 39% המתינו עד שנה לקבלה דירה, 30% - שנה עד שלוש שנים, 13% - שלוש עד חמש שנים, 8% חמש עד שבע שנים, 10% - יותר משבע שנים.

מתי ייכנסו הממתינים לדירות?

בניית הדירות תיקח לכל הפחות שנתיים משום שמדובר בדירות שטרם ניתן להם היתר בנייה והליך שיווקם טרם החל. כמו כן, ישנם מכרזים רבים לעשרות אלפי יחידות דיור שנמצאים בהליך שלבי המכרז אך טרם נסגרו. עד שייסגרו ויפורסמו תוצאות עשויים לקחת מספר חודשים, שכן הליך הנפקת היתר הבנייה לוקח חצי שנה לכל הפחות.

האם זה מעוגן בחקיקה?

לא. בכוונת הממשלה להעביר הצעות החלטה בקבינט הדיור ולא לעגן את התוכנית בחקיקה. כלומר, במידה והממשלה תיפול ותקום אחת אחרת ייתכן והתכנית תיגנז, כפי שקרה לתוכניות אחרות שלא חתמו עליהן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות