אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרצת הקינו של הפיס: פחות הגרלות בהרבה יותר מוקדים צילום: עמית שעל, אוראל כהן

פרצת הקינו של הפיס: פחות הגרלות בהרבה יותר מוקדים

כחלק מהרפורמה בהימורים, האוצר הפחית את מספר הגרלות הקינו היומיות מ־24 ל־8. כדי לפצות את הפיס על ביטול מכונות המזל, המשרד צפוי לוותר על הגבלת מספר תחנות הקינו לטובת הוצאתן משכונות חלשות — מה שיאפשר פתיחת מאות מוקדים חדשים

16.02.2017, 06:58 | שחר אילן

משרד האוצר צפוי לאפשר למפעל הפיס להגדיל את מספר התחנות שבהן נערכות הגרלות הקינו (KENO), ובכך גם להגדיל את מספר ההגרלות היומיות הכולל בישראל, זאת כפיצוי על אובדן הרווחים כתוצאה מסגירת מכונות המזל. שלשום נכנס לתוקף היתר הפעילות החדש של מפעל הפיס, שבמסגרתו מוסדרת פעילות הגוף לחמש השנים הקרובות. על פי ההיתר, מספר הגרלות הקינו היומיות יופחת מ־24 (אחת לחצי שעה, בין 11:00 ל־22:30) ל־8, זאת במטרה להיאבק ברצף הממכר.

קראו עוד בכלכליסט

פרטים נוספים הנוגעים להגרלה לא הוסדרו, אך על פי המתווה המסתמן שצפוי לצאת לפועל באוקטובר, תבוטל ההגבלה הקיימת של 150 תחנות המפעילות קינו, ובמקומה תיכנס הגבלה חדשה על בסיס סוציו־אקונומי. על פי המסתמן, פעילות המשחק תתאפשר בשכונות באזורים סטטיסטיים 20-9 של הלמ"ס, שנחשבים מקבילים לעשירונים 6-10. במפעל הפיס לא יודעים להגיד כמה תחנות יש באותן שכונות, וכמה מתוכן יורשו להפעיל את הקינו, ומסתפקים בהערכה שלפיה יהיו "כמה מאות תחנות כאלה".

כיום הגרלות הקינו מתקיימות כאמור 24 פעמים ביום ב־150 מוקדים, מה שמביא את מספר ההגרלות הכולל ביום ל־3,600. החל מאוקטובר ההגרלות יתקיימו כאמור 8 פעמים ביום ב"כמה מאות" תחנות, וכך כל 100 תחנות ייצרו 800 הגרלות ביום. כך, מספיק שמספר התחנות באזורים סטטיסטיים 9-20 יעמוד על 500 כדי שמספר ההגרלות הכולל ביום יעמוד על 4,000.

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד התייחס בשבוע שעבר להגדלת מספר התחנות, ואמר ש"לקחנו לפיס מקור הכנסה גדול (הכוונה למכונות המזל - ש"א) וצריך לתת פיצוי". לדבריו, "מעכשיו אי אפשר יהיה להמר כל חצי שעה. המשחק יהיה רק אצל האשכולות הגבוהים ויהיה פחות ממכר". ח"כ יגאל גואטה מש"ס טוען לעומת זאת כי הגדלת הפער בין ההגרלות לא תועיל. "המהמר יישאר בתחנה, ובזמן שהוא יחכה להגרלה הבאה הוא יגרד חישגד", הוסיף.

מימין: יו"ר הפיס עוזי דיין ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, צילום: עמית שעל, אוראל כהן מימין: יו"ר הפיס עוזי דיין ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד | צילום: עמית שעל, אוראל כהן מימין: יו"ר הפיס עוזי דיין ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, צילום: עמית שעל, אוראל כהן

עד השבוע התכוון האוצר לאפשר את הפעלת הקינו בתחנות בישובים שהדירוג הכלכלי חברתי שלהם הוא 10-6, כלומר בכ־1,400 תחנות. עם זאת, בפיס טענו כי מפתח עירוני יאפשר הפעלת תחנות בשכונות מצוקה בערים חזקות (דוגמת שכונת התקווה בתל אביב), וחששו ממצב הפוך של עתירת בעלי תחנות בשכונות חזקות בערים חלשות לבג"ץ (דוגמת שכונת רחביה בירושלים).

גם לפני החלת הרפורמה, עוד תחנות יצטרפו לקינו

במסגרת ההיתר החדש של הפיס הופסקה פעילותן של 500 מכונות מזל. כפיצויי זמני על סגירתן, ועד להחלת הרפורמה בקינו באוקטובר, בחודשים הקרובים יאפשר האוצר לעשרות תחנות שבהן פעלו מכונות המזל להפעיל את הגרלת הקינו.

כמו כן, בהיתר החדש הוגבלו שעות הפרסום של הפיס בטלוויזיה, אך בניגוד לכוונה המקורית אלו ישודרו בשעות צפיית השיא, וייאסרו רק בין השעות 13:00 ו־19:00. כן ייאסר שיווק באמצעות שמות של מוסדות חינוך לקטינים, דוגמת "בית ספר פיס" או "גן פיס".

מירוצי הסוסים מתקרבים לסוף המסלול

בניגוד לפיס, שפעילותו נקבעת בהיתר, פעילות המועצה להסדר ההימורים בספורט (הטוטו) מוגדרת בחוק. לכן הרפורמה השנייה במסגרת הרפורמה בהימורים, זאת בטוטו, נידונה בכנסת וצפויה להגיע לאישור סופי בשבוע הבא. ועדת הרפורמות של הכנסת אישרה בשבוע שעבר את הרפורמה לקריאה שנייה ושלישית וקבעה, בין היתר, כי שר האוצר משה כחלון יוסמך לבטל את ההימורים על מירוצי הסוסים. הוויכוח על ביטול ההימורי הסוסים היה מורכב, זאת בשל איומי המפעילה הבריטית GBI כי תתבע את ישראל בשל ביטול הזיכיון. ועדת הרפורמות החליטה לבסוף כי כל הסדר פיצויים שאליו יגיע האוצר עם GBI יובא לאישור ועדת הכספים. הצעת החוק כוללת גם זיהוי של המהמרים באמצעות קידוד, זאת לצורך מאבק בהלבנת הון. עוד סוכם כי סכום של 10 מיליון שקל יוקצה לטיפול במתמכרים להימורים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות