אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המניפסט הפייסבוקאי של צוקרברג: בינה מלאכותית, פיקוח קהילתי, וקשר הדוק עם פוליטיקאים צילום: אי פי איי

המניפסט הפייסבוקאי של צוקרברג: בינה מלאכותית, פיקוח קהילתי, וקשר הדוק עם פוליטיקאים

מייסד פייסבוק פרסם פוסט ארוך בו הוא מפרט את חזונו לגבי עתידה של הרשת החברתית בעידן החדשות המזויפות; הוא הצהיר כי ייזום מהלך דמוקרטי בו ייקבעו אמות מידה קהילתיות של פרסום בפייסבוק

17.02.2017, 11:48 | רפאל קאהאן
מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל פייסבוק, פרסם אמש (ה') פוסט בן 6,000 מילים בו הוא מפרט את חזונו על עתידה של פייסבוק. הפוסט הארוך מתייחס ללא מעט מהטענות שהועלו כלפי הרשת החברתית והתנהלותה בשורה של פרסומים: החל מנושא החדשות המזויפות, עבור דרך הצנזורה שהיא מפעילה וכלה באחריות החברתית שצוקרברג רואה כאחת המשימות העיקריות שלה.

קראו עוד בכלכליסט

צוקרברג מסביר ומתנצל על כמה נושאים שהעלו את חמתם של פעילי זכויות אדם - למשל פוסטים שדיווחו על אלימות שוטרים נגד שחורים והורדו - ומודה שהצנזורה שהופעלה נעשתה בשוגג. "זה מכאיב לי כי במקרים רבים כי לרוב ברמה האישית אני מסכים לחלוטין עם אלה שמבקרים אותנו על הטעויות האלה". על מנת למנוע מקרים כאלה בעתיד צוקרברג מסביר שהוא מתכנן ליזום מהלך דמוקרטי בו ייקבעו אמות מידה קהילתיות של פרסום בפייסבוק, אותן תאכוף הרשת החברתית בסיוע מערכת בינה מלאכותית שהיא מפתחת.

אמות המידה ייקבעו על ידי הצבעה דמוקרטית של חברי קהילה בכל אזור, עם זאת הוא ישאיר לכל חבר את האפשרות לבחור בהגדרות האישיות שלו את רמת החשיפה שלו לתכנים. עבור מי שלא יבחר או יעדיף להשאיר את ההגדרות בברירת מחדל, החשיפה תתבסס על העדפות הרוב שהצביע. צוקרברג מבהיר שפייסבוק מפתחת או מתכננת לפתח סדרה של כלים שיאפשרו לשמור על כללי הקהילה האלה.

מארק צוקרברג, צילום: בלומברג מארק צוקרברג | צילום: בלומברג מארק צוקרברג, צילום: בלומברג

צוקרברג התייחס לנושא החדשות המזויפות, שלטענת רבים סייעו לדונלד טראמפ להיבחר לנשיאות, ואמר כי אחד הכלים שיוצגו יהיה בינה מלאכותית שלטענתו תוכל "לקרוא ולהבין חדשות". הבינה המלאכותית גם צפויה לסייע במאבק בטרור, עוד נושא מורכב שפייסבוק ספגה עליו הרבה ביקורת בין השאר בישראל. היא תהיה לדבריו מסוגלת להפריד בין חדשות לגיטימיות על טרור לבין ניסיונות לפרופגנדה או הסתה.

הנושא השלישי הוא בריונות מקוונת ושיימינג שגם הם מהווים מוקד לביקורת עצומה על הרשתות החברתיות ולא רק פייסבוק. החברה מפתחת בימים אלה מערכת שתוכל לנתח תמונות וסרטונים ולסמן כאלה שצריכים להיבדק על ידי צוות אנושי. עם זאת מציין צוקרברג, מדובר במערכת שנמצאת בשלבים ראשוניים מאוד של פיתוח.

גם הפוליטיקה לא נעדרת מהמניפסט של צוקרברג, והוא מתייחס במכתב לשני נושאים עיקריים: קשר עם הפוליטיקאים וכן העצמת זכויות הבוחרים. היעד של צוקרברג הוא להפוך את פייסבוק לכלי שיאפשר לסייע לאזרחים לבחור; הוא אמנם לא מציין במפורש את הפיכתה של פייסבוק לפלטפורמת בחירות מקוונת - אך בהחלט רומז לכך באופן מפורש: "אני רוצה לייצר הליך שייאפשר לאזרחי כל העולם להשתתף באופן קולקטיבי בתהליך קבלת ההחלטות בעולם".

בתוך כך, צוקרברג גם מתייחס לקשר שיש לפייסבוק עם הגופים הממשלתיים ועם פוליטיקאים: "אנחנו יכולים לסייע בהידוק הקשר בין הבוחרים למנהיגים הנבחרים". הוא גם רומז שהוא עשוי לפתח כלים נוספים שיסייעו ביצירת קשר בין פוליטיקאים לקהל. במקביל ציין שהוא מעוניין לסייע לחיזוק קהילות מקומיות בעזרת כלים שפייסבוק תפתח; הכוונה היא לאפשר ייצוג לתתי קבוצות גם במסגרת מוסדות כגון בתי ספר, ארגונים או אפילו שותפים לחדר במעונות.

למרות שהמכתב רצוף בכוונות טובות, הוא כולל לא מעט נקודות העשויות לחזור לצוקרברג כבומרנג. השימוש בבינה מלאכותית כבסיס למערכת שיטור או פיקוח על תכנים עשויה להיתפס כדרך להתחמק מלקחת אחריות על פספוסים נוספים בעתיד. גם העמדת פייסבוק ככלי בידי פוליטיקאים עשויה להעמיד את הרשת החברתית במצב של ניגוד עניינים מול אלה שהלכה למעשה עשויים להכריח את הרשת להיכנע לתכתיבי הפרסום המקומיים, כמו בסין, רוסיה או טורקיה למשל, מה שיוביל לטענת רבים לצמצום זכויות האזרח הקטן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות