אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האקרים במרוץ להצלת מידע על התחממות גלובלית שממשל טראמפ מוחק צילום: שאטרסטוק

האקרים במרוץ להצלת מידע על התחממות גלובלית שממשל טראמפ מוחק

קבוצות של האקרים, מקודדים ומדענים ברחבי ארה"ב ממהרות לתעד ולקטלג מחקרים מדעיים על שינויי אקלים שהממשל החדש מסיר מהרשת

19.02.2017, 17:56 | ויקי אוסלנדר

האקרים, מקודדים, מדענים וסטודנטים מ-20 ערים ברחבי ארה"ב וקנדה פתחו ביוזמה חדשה: תיעוד של כל המידע הרשמי של ממשלת ארה"ב הקיים ברשת הנוגע להתחממות גלובלית. זאת בעקבות החשש כי ממשל טראמפ ימחק את המידע שנצבר לאורך השנים ללא כל גיבוי.

קראו עוד בכלכליסט

היוזמה, שעד כה עסקה בתיעוד פריטים לארכיב לא ממשלתי, התרחבה כדי לכלול גם את ניטור השינויים המתרחשים באתרים ממשלתיים בנושא. באמצעות ניטור זה מקווים הפעילים להצליח לפענח את הזמן והאופן שבו מתרחש "טיהור" הנושא בגופים הממשלתיים השונים.

שיתוף פעולה יוצא דופן, צילום: שאטרסטוק שיתוף פעולה יוצא דופן | צילום: שאטרסטוק שיתוף פעולה יוצא דופן, צילום: שאטרסטוק

את המבצע מובילים ארגוניים ציבוריים כמו DataRefuge, EDGI ו-Climate Mirror, שמקטלגים ומשמרים את המידע, אך מותירים אותו נגיש ופתוח לציבור הרחב. אתר הארכיב, שמכונה באופן אירוני "End of Term", מכיל כבר היום מיליוני צילומי מסך של עמודי אתרים שונים.

הפעילים לא רק מצלמים אלא גם מייצרים עמודים המכילים פרויקטים מורכבים עתירי נתונים ומתייגים את המידע שהתקבל. את המידע המתויג מקבלת לידיה קבוצה אחרת – "האורזים" (Baggers) - שכותבים סקריפט למידע המגוון מהאתרים השונים.

ביום שנכנס נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לתפקיד, נמחקו מהאתר הרשמי של הבית הלבן אזכורים הנוגעים להתחממות גלובלית וקידום קהילת הלהט"ב. אף שיצירת סדר יום חדש באתרים הרשמיים היא מנהג מקובל בארה"ב, המהלך עורר חשש רב. אחת הסיבות לכך היא שטראמפ לא רק התבטא בעבר נגד המסקנות בנושא כשצייץ, למשל, כי היא "התחממות גלובלית היא קונספירציה של הסינים" שנועדה למוטט את העסקים והייצור בארה"ב, אלא גם מינה כמה מכחישי התחממות לתפקידים בכירים בממשלו. כך למשל סקוט פרואיט, שמונה למנהל הסוכנות להגנת הסביבה, תואר כמכחיש אקלים והשערות הן כי יפעל לפירוק הסוכנות; וריק פרי, שמונה לשר האנרגיה, הצהיר בעבר כי הטענות של מדענים על התחממות כדור הארץ הן כוזבות.

מסוף המאה ה-19 עלתה הטמפרטורה בכדור הארץ בממוצע ב-0.6-0.3 מעלות צלזיוס בכל שנה. העלייה מיוחסת ברובה להתגברות פליטת גזי חממה כתוצאה משריפת דלקים פוסילים (פחם, דלק וגז).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות