אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלוקו חוזר לאירופה צילום: איי אף פי

הלוקו חוזר לאירופה

מרסלו ביאלסה, אחד המאמנים המשפיעים ביותר על המשחק, חתם בליל הצרפתית לניסיון נוסף להצלחה ביבשת שחסידיו, כולל פפ גווארדיולה, כבר מצטיינים בה

20.02.2017, 10:57 | אוריאל דסקל

כשפרש ממשחק, פפ גווארדיולה יצא למסע ברחבי העולם כדי לדבר עם מאמנים ולצבור עוד ועוד ידע לפני שהוא מתחיל לעבוד כמאמן. מפאביו קאפלו באיטליה, דרך סזאר לואיס מנוטי, אלוף העולם הארגנטינאי ועד מרסלו ביאלסה.

קראו עוד בכלכליסט

פפ גווארדיולה. השיחה בין ביאלסה לפפ ארכה 11 שעות אינטנסיביות ופרודוקטיביות, צילום: רויטרס פפ גווארדיולה. השיחה בין ביאלסה לפפ ארכה 11 שעות אינטנסיביות ופרודוקטיביות | צילום: רויטרס פפ גווארדיולה. השיחה בין ביאלסה לפפ ארכה 11 שעות אינטנסיביות ופרודוקטיביות, צילום: רויטרס

איש שיחה (ארוכה)

לפגישה עם ביאלסה נסע פפ 309 ק"מ מבואנוס איירס לווילה של המאמן ברוסריו. את הדרך עשה עם דויד טרואבה, חברו הטוב, סופר ובמאי שגם סיפר על המפגש בין שני הענקים של המשחק.

השיחה בין ביאלסה לפפ ארכה 11 שעות אינטנסיביות ופרודוקטיביות. היא כללה חיפושים בגוגל, חזרה למערכי אימונים, ישיבה מול קלטות ישנות והדגמות טקטיקה על כיסאות בבית והחבר טרואבה. לפי גילם באלג, הסופר הספרדי שכתב את הספר Pep Guardiola: Another Way of Winning, השניים יצאו מהשיחה חכמים יותר וגם מעריצים זה של זה. לפי באלג, רגע לפני שגווארדיולה עזב את הוילה של ביאלסה, המאמן הארגנטינאי פנה אליו ושאל: "כמישהו שיודע את כל מה שקורה בעולם הכדורגל, כולל הרמות הגבוהות של חוסר הכנות בין אנשים, אתה עדיין רוצה לחזור למשחק ולאמן? אתה עד כדי כך אוהב דם?". פפ הביט בביאלסה וענה: "אני צריך את הדם הזה". ביאלסה היה מרוצה מהתשובה וידע שפפ יצליח במשחק שהוא כל כך אוהב.

איך בכלל אפשר לדבר 11 שעות רצופות על כדורגל? אז קודם כל, ביאלסה הוא אנציקלופדיה מהלכת ולא רק לכדורגל. מספרים שלסבו היו 30,000 ספרים בביתו והחינוך של מרסלו הצעיר נסוב סביב כבוד לידע ולמידה. כמאמן צעיר היה מנוי ליותר מ-40 מגזיני כדורגל בינלאומיים והוא אסף באובססיביות קלטות וידאו של משחקים מכל הזמנים. אחיו, אגב, היה שר לענייני חוץ בממשלה הארגנטינאית ואחותו היא אדריכלית מוכרת במדינה.

מלבד היותו אינטלקטואל על (שעושה הרצאות על ניהול לחברות ותאגידים בתשלום ולכורי פחם ולקבוצות חסרות ממון בחינם, בעבר גם תרום 1.6 מיליון יורו לניואלס), מדובר במאמן דגול - למרות ששלושה תארי אליפות בארגנטינה ומדליית זהב עם הנבחרת - הם לא בדיוק מספר תארים מרשים מדי. ביאלסה השפיע רבות על מאמנים רבים בדרום אמריקה, וניתן להתווכח שהוא המאמן הדרום אמריקאי הכי משפיע על הכדורגל האירופאי בשנים האחרונות. וזה הישג גדול מאחר שמאז שנות החמישים-שישים, כש"הרביעייה האחורית" הגיעה מברזיל לאירופה והלניו הררה הארגנטינאי-מרוקאי הפך את הקאטנצ'יו לכלי נשק בלתי מנוצח, כמעט ולא היתה השפעה טקטית-דרום אמריקאית על הכדורגל האירופי.

מרסלו ביאלסה. כמו דרום אמריקאים רבים מדורו, גם ביאלסה נדהם מנבחרת הולנד של מונדיאל 1974 ו-1978, שהציגה כדורגל סוחף, לחץ אגרסיבי ועבודת צוות מופלאה, צילום: איי אף פי מרסלו ביאלסה. כמו דרום אמריקאים רבים מדורו, גם ביאלסה נדהם מנבחרת הולנד של מונדיאל 1974 ו-1978, שהציגה כדורגל סוחף, לחץ אגרסיבי ועבודת צוות מופלאה | צילום: איי אף פי מרסלו ביאלסה. כמו דרום אמריקאים רבים מדורו, גם ביאלסה נדהם מנבחרת הולנד של מונדיאל 1974 ו-1978, שהציגה כדורגל סוחף, לחץ אגרסיבי ועבודת צוות מופלאה, צילום: איי אף פי

השראה הולנדית 

כמו דרום אמריקאים רבים מדורו, גם ביאלסה נדהם מנבחרת הולנד של מונדיאל 1974 ו-1978, שהציגה כדורגל סוחף, לחץ אגרסיבי ועבודת צוות מופלאה. הוא למד את השיטות של רינוס מיכלס מרחוק - דרך מגזינים, כתבות ושיחות וכיוצא מזה, מאמין בשיטה גמישה שנעה בין 3-4-3 ל-4-3-3. כמו כן, תמיד חיפש אחר שחקנים עם מגוונים וחכמים שיכולים לשחק בכמה עמדות על מגרש. וכך, בתפקיד האימון הראשון שלו, קבוצת האוניברסיטה שלו, עשה סקאוטינג על 3,000 שחקנים כדי לבחור 24 "מגוונים מספיק" לסגל. כשהתחיל לעבוד במחלקת הנוער של ניואל'ס אולד בויז, חילק את המדינה ל־70 יחידות והחל לנסוע לכל יחידה כזו בפיאט 147 שלו כדי לחפש שחקנים חכמים ומגוונים.

העבודה שלו מתבססת על האובססיה, האינלקט ומוסר עבודה מטורף. כנשאל על ידי עיתונאים מה הוא מתכנן לחופשת חג המולד ענה: "14 שעות בניתוח משחקים ושעתיים באימוני כושר". "אני סטודנט של הכדורגל" אמר. "אני מנתח, קורא וצופה בכדורגל כל רגע שאני יכול".

אחרי שנים של ניתוח משחקים, 25 אלף מהם על פיו מצא 28 דרכים להציב שחקנים על המגרש, 11 דרכים להגיע לשער ו־17 מהלכים הגנתיים אפשריים. לראיונות עבודה הוא היה לוקח עד 50 קלטות וידאו שמסבירות איך הוא יכול לשפר את הקבוצה ואת השחקנים היה מלמד 120 מצבים הגנתיים ו-120 מצבים התקפיים.

ביאלסה נתן 4 מושגים שמסבירים את הפילוסופיה שלו. “concentración permanente, movilidad, rotación y repenitización”. ריכוז תמידי, מובילויות, רוטציה ואילתור שמבוסס על ידע ויכולת. משהו כמו ג'אז, בעצם. ניתן להוסיף לעקרנוות הללו גם עקשנות של חמור וחוסר יכולת להתפשר על מה שהוא רואה כנכון (מספרים שבילדותו נעצר פעם על ידי המשטרה כששיחק כדורגל ברחוב, לאחר שאחד השוטרים הפריע לו להרים בעיטת קרן), החסרון שלו כמאמן תמיד היה שששחקניו לא היו יכולים לשרוד עם האינטנסיביות שלו זמן רב.

שחקנים, לא פעם, היו נופלים מהרגליים בגלל הדרישות הפיזיות שלו מהם. דרישות ללחץ וחשיבה בלתי נגמרים על המגרש. כשאימן בוולז, ציין פעם ש"אם היו משחקים כדורגל עם רובוטים, אז הייתי מנצח כל משחק".

 עם זאת,  השיטות שלו התפשטו. בדרום אמריקה תחילה. הוא אימן את נבחרת ארגנטינה במונדיאל 2002 הכושל, מה שפגע קשות בתדמיתו, אותה שיקם לחלוטין כשהפך את צ'ילה לאחת מהנבחרות החזקות בדרום אמריקה - ועל הדרך גם נהפך לגורו של ניהול וכדורגל. מאמנים דרום אמריקאים רבים למדו מהשיטות של ביאלסה, כולל חורחה סמפאולי, הפייבוריט לקבלת התפקיד של לואיס אנריקה בברצלונה, מאוריציו פוצ'טינו, אדוארדו בריסו (סלטה ויגו) ונוספים. "הוא אחראי לדור שלם של מאמנים", הסביר פוצ'טינו. "הוא העביר לנו את התשוקה שלו, הוא השריש בנו את התשוקה והעקרונות שלו".

חורחה סמפאולי. מאמנים דרום אמריקאים רבים למדו מהשיטות של ביאלסה, כולל חורחה סמפאולי, הפייבוריט לקבלת התפקיד של לואיס אנריקה בברצלונה, מאוריציו פוצ חורחה סמפאולי. מאמנים דרום אמריקאים רבים למדו מהשיטות של ביאלסה, כולל חורחה סמפאולי, הפייבוריט לקבלת התפקיד של לואיס אנריקה בברצלונה, מאוריציו פוצ'טינו, אדוארדו בריסו (סלטה ויגו) ונוספים | צילום: אי פי איי חורחה סמפאולי. מאמנים דרום אמריקאים רבים למדו מהשיטות של ביאלסה, כולל חורחה סמפאולי, הפייבוריט לקבלת התפקיד של לואיס אנריקה בברצלונה, מאוריציו פוצ

לאירופה הגיע ביאלסה ב-2011 לאתלטיקו בילבאו, שאותה הוביל לגמר ליגת אירופה וחזרה לצמרת לה ליגה. במארסיי הפך קבוצה מבולבלת למועמדת לאליפות ועזב אחרי עונה בגלל חילוקי דעות עם ההנהלה. בלאציו חתם ועזב יומיים אחרי החתימה על החוזה בגלל שההנהלה חזרה מהתחייבויות. והשבוע נודע שביאלסה חוזר פעם נוספת לצרפת - לליל.

ביאלסה, כבר בן 61, אולי לא אותו "לוקו" שהתפרע על הקווים לאורך הקריירה שלו. אבל עם טכנולוגיות מתקדמות ורפואת ספורט שעשתה קפיצה מטאורית בשנים האחרונות, נראה שיותר ויותר שחקנים הם בעלי יכולות כמעט רובוטיות. בזכות זה יותר ויותר מחסידיו מצליחים בכדורגל העולמי. בזכות זה, אולי, ההצלחה של ביאלסה בליל עשויה להיות אדירה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות