אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהנדסת לשעבר חושפת הטרדות מיניות באובר, החברה ממהרת להכריז על חקירה צילום: בלומברג

מהנדסת לשעבר חושפת הטרדות מיניות באובר, החברה ממהרת להכריז על חקירה

פרסום בבלוג של עובדת לשעבר על היחס המפלה לנשים בחברה ועל שורה של הטרדות מעורר סערה ברשת ומחדש את הקמפיין למחיקת האפליקציה

20.02.2017, 11:12 | הגר רבט
סוזן פוולר, מהנדסת באובר לשעבר, פרסמה בבלוג שלה האשמות על אפליה והטרדה מינית בחברה. פוולר טוענת כי התלוננה בפני ההנהלה אך זו בחרה להגן על עבריין סדרתי ואיימה לפטר אותה. בעקבות הפרסום של פוולר הכריז אתמול (א') מנכ"ל אובר טראוויס קלניק על "חקירה דחופה" בנושא.

קראו עוד בכלכליסט

פוולר עבדה באובר כשנה, בין נומבר 2015 לדצמבר 2016. בין השאר היא טוענת כי מיד כשהצטרפה לחברה קיבלה הצעות מגונות מאחד המנהלים, ששלח לה סדרת של הודעות בצ'ט החברה בהן התלונן כי הוא נמצא במערכת יחסים פתוחה ומתקשה למצוא פרטנריות. "עשיתי מיד צילומי מסך של ההודעות ושלחתי אותם למחלקת משאבי האנוש בחברה", כותבת פוולר.

טראוויס קלניק. בדיחות על נשים בהזמנה, צילום: בלומברג טראוויס קלניק. בדיחות על נשים בהזמנה | צילום: בלומברג טראוויס קלניק. בדיחות על נשים בהזמנה, צילום: בלומברג

בתגובה נמסר לה, כך מעידה פוולר, שזו הפעם הראשונה שהמנהל מטריד מינית, ושבחברה לא מרגישים בנוח עם תגובה חריפה יותר משיחת נזיפה. בנוסף, נמסר לה שעליה למצוא צוות אחר ושאם היא בוחרת להישאר בתפקידה הנוכחי היא צפויה לקבל ביקורת שלילית מאותו מנהל על תפקודה.

קלניק אמר בתגובה ל"גרדיאן" הבריטי "מה שהיא מתארת הוא נורא ועומד בניגוד לכל מה שאובר מאמינה בו". הוא טען גם כי לא שמע את הטענות לפני שאלה פורסמו בבלוג. אולם לקלניק יש היסטוריה עגומה ומתועדת של התייחסות סקסיסטית לנשים. בראיון שנתן למגזין GQ בעבר, התבדח על שירות "נשים בהזמנה" ואמר "אנחנו קוראים לזה "Boob-er (משחק מילים על שדיים ואובר).

פוולר כתבה בבלוג שלה כי ההטרדה שחוותה לא היתה מקרה יוצא דופן בחברה, וששמעה סיפורים דומים מנשים אחרות לגבי אותו מנהל. לכולן, היא מספרת, נאמר שזו הטרדה ראשונה שלו ולכן יקבל רק שיחת נזיפה. כשפוולר הצטרפה לאובר, היא כותבת, 25% מכוח האדם בחברה היה נשים, אבל במהלך השנה שעבדה בה ירד ל-6% מכלל העובדים, וכשעזבה את החברה כבר היו בה רק 3% נשים.

הטענות של פוולר מגיעות בעיצומה של תקופה קשה שעוברת על אובר. בשבועות האחרונים מאות אלפי משתמשים מחקו את האפליקציה כחלק מקמפיין הרשת #deleteUber , שהאשים את החברה בניסיון להרוויח מהמחאה נגד טראמפ. כדי לנסות לפייס את המשתמשים קלניק הכריז שלא ייקח חלק בקבוצה המייעצת של הנשיא החדש.

עם פרסום הטענות של פוולר הקמפיין, שדעך מעט בימים האחרונים, שב לתפוס תאוצה ברשת. משתמשים נזכרים ביחס הבעייתי של החברה כלפי נשים, ובין השאר בבחירה שלה לפעול ולגייס כספים בערב הסעודית, מדינה שלא מאפשרת לנשים לנהוג.

בניסיון להקדים תרופה למכה, קלניק מיהר להכריז על חקירה "עצמאית" בנושא, שתנהל מנהלת משאבי האנוש החדשה של החברה (ליאן הורנסי, יוצאת גוגל) יחד עם חברת הדירקטוריון, אריאנה הפינגטון.

בינתיים עובדים לשעבר באובר מביעים תמיכה בטענות של פוולר. חלקם מצייצים סיפורים דומים על מחלקת משאבי האנוש של החברה וטוענים שהיא התמקדה בגיוס ופטור עובדים בלבד ולא דאגה לתנאי העבודה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות