אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיריית חיפה זימנה לחקירה את מנהלי נמלי ישראל בעניין מיכל האמוניה צילום: פיני חמו

עיריית חיפה זימנה לחקירה את מנהלי נמלי ישראל בעניין מיכל האמוניה

מנכ"ל החברה שלמה בריימן, חברי הדירקטוריון ומנכ"ל חיפה כימיקלים נחשדים באחריות לשימוש במיכל מבטון, לצורך אחסון אמוניה בנפח של 14,300 טונות, שנבנה ללא היתר

20.02.2017, 14:22 | ליאור גוטמן
עיריית חיפה שלחה היום (בי) זימון לחקירה למנהלי חברת נמלי ישראל (חנ"י) ולחברי הדירקטוריון שלה, זאת בשל חשד לעבירות בנייה במיכל האמוניה בחיפה. המיכל שוכן על קרקע של חברת נמלי ישראל, ולטענת ראש עיריית חיפה יונה יהב, יש לפעול מיידית להפסקת פעילות המיכל המשמש את חיפה כימיקלים.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי העיריית החקירה תתבצע בתחילת מרץ, והוזמנו אליה כל ראשי החברה לרבות מנכ"ל חברת חנ"י שלמה בריימן, חברי הדירקטוריון, מנכ"ל חברת חיפה כימיקלים נדב שחר ומנהל התפעול של חיפה כימיקלים עמיחי זיידר. המוזמנים לחקירה נחשדים באחריות לשימוש במיכל מבטון, לצורך אחסון אמוניה בנפח של 14,300 טונות שנבנה ללא היתר.

מיכל האמוניה במפרץ חיפה, צילום: פיני חמו מיכל האמוניה במפרץ חיפה | צילום: פיני חמו מיכל האמוניה במפרץ חיפה, צילום: פיני חמו

בפנייתו למנכ"ל חברת נמלי ישראל צירף יהב את דו"ח ועדת המומחים בראשותו של פרופסור אהוד קינן, שמצביע על הסכנות בהימצאותו של המיכל במפרץ חיפה. ב-26 לחודש צפוי להתקיים דיון בביהמ"ש המחוזי בחיפה בעתירת חיפה כימיקלים כנגד סגירת המכל.

מחברת נמלי ישראל נמסר בתגובה: "נושא היתר הבנייה למיכל האמוניה מצוי זה שנים בדיון משפטי בין עיריית חיפה ומוסדות התכנון לחב' חיפה כימיקלים, המתברר בבית המשפט העליון. החברה, שקיבלה היום את הזימון לחקירה, לאחר שהופץ לתקשורת, סבורה שניסיונה של עיריית חיפה לפתור בעיה ברמה הלאומית - שמטופלת בדרג הבכיר של מקבלי ההחלטות ובשתי ערכאות משפטיות - על דרך של זימון מנהלי החברה לחקירה אינו ענייני, מיותר, נועד ליח"צ וחבל שנעשה. ההחלטה על השבתת מיכל האמוניה היא החלטה ברמה הלאומית. בהחלטת ממשלת ישראל ממרץ 2013, שעסקה בקידום ההקמה של מפעל לייצור אמוניה במישור רותם שבנגב לשם יצירת חלופה למיכל האמוניה במפרץ חיפה, נקבע בנוסף שהדבר יעשה מבלי לפגוע בהבטחת האספקה השוטפת של אמוניה לכלל צרכי המשק בכל עת. ולו משום כך ומבלי להתייחס לסוגיות נוספות, אין בסמכותה של החברה לפעול להשבתת המתקן על דעת עצמה, והיא פנתה מיד עם קבלת פנייתו של ראש עיריית חיפה (מ-8.2.), למשרדי הממשלה הרלוונטיים ובראשם למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ולמנכ"ל המשרד לביטחון פנים, לקבלת הנחייתם באשר להמשך פעילות המתקן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
להיזהר מהתכססנות של הנהלת חיפה כימיקלים
אסור להיתפס לשאננות! בעלי חיפה כימיקלים, עוד יעשו הרבה קומבינות; הם עשויים כעת להסכים להקים מפעל לייצור אמוניה בדרום, יבקשו ויקבלו ארכה לשלוש שנים, וימשכו את זה לנצח... ולכן, משום שהבעלים של חיפה כימיקלים לא מוכנים להפנים את ההחלטה של בית המשפט לסגור את מיכל האמוניה; ומשום שהם ממשיכים להפעיל לחצים, ואינם מוכנים לסלק את האיום הנורא לחיי תושבי מפרץ חיפה, אזי רק להשבתת מחאה של העיר חיפה, יש סיכוי להזיז את קובעי המדיניות.
עמית לוין  |  22.02.17
לכל התגובות