אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
82% מהבקשות לפיטורי עובדות בהריון או טיפולי פוריות אושרו ב-2016 צילום: שאטרסטוק

82% מהבקשות לפיטורי עובדות בהריון או טיפולי פוריות אושרו ב-2016

בשנה שעברה פוטרו 964 עובדות בהריון או בטיפולי פוריות באישור משרד העבודה והרווחה. מתוך 1,182 החלטות רק 108 מעסיקים סורבו

20.02.2017, 14:57 | מעין מנלה
82% מהבקשות לפיטורי עובדת בהריון או בטיפולי פוריות אושרו בשנה שעברה. מדובר ב-964 עובדות שפוטרו באישור המדינה, כך לפי נתונים שהציג היום (ב') מנהל ההסדרה והאכיפה במשרד העבודה והרווחה בפני הוועדה לקידום מעמד האישה ושיוויון מגדרי בכנסת.

קראו עוד בכלכליסט

בשנת 2016 התקבלו 1,589 פניות למשרד העבודה לפיטורים או צמצום היקף משרה או שכר של עובדות בהריון או בטיפולי פוריות. מדובר בעלייה של 12% בהשוואה לשנה שעברה. מתוך הפניות האלה 369 פניות נסגרו מכיוון שאין תחולה לחוק במקרה הפניה. התקבלו בסך הכל 1,182 החלטות שמתוכן 108 סירובים, 110 היתרים לצמצום היקף משרה או שכר, לרוב לבקשת עובדת אחרי חופשת לידה, וכאמור – 964 היתרים לפיטורי העובדת.

לגבי העלייה במספר הפניות והעלייה התואמת למספר הפניות שנסגרו ללא דיון מכיוון שאין תחולה לחוק, הסבירה יפה סולימאני מנהלת מנהל ההסדרה והאכיפה כי משרד העבודה והרווחה העלה אתר שמסביר את זכויות העובדים והסנקציות שמטילים על מעסיקים בעקבות החוק. היא הסבירה כי הם מעדיפים שמעסיקים שלא בטוחים יגישו בקשה לפני שהם מפטרים עובדת. מעסיק שמפטר עובדת בהריון בניגוד לחוק צפוי לקנס של 35 אלף שקל.

הסיבה העיקרית למתן ההיתר לפיטורים היא כלכלית: 652 היתרים ניתנו בגין סיבה זו, שהם 60% מכלל ההיתרים. 182 היתרים ניתנו בגלל תפקוד העובדת, 110 בגלל סיום חוזה, 43 בגלל נסיבות חריגות כלומר שהעובדת גנבה או מעלה ו-86 בגלל הסכמה של המעסיק והעובדת, בדרך כלל לגבי צמצום היקף משרה או שכר.

רוב מוחלט של הבקשות לפיטורי נשים בהריון מאושר רוב מוחלט של הבקשות לפיטורי נשים בהריון מאושר רוב מוחלט של הבקשות לפיטורי נשים בהריון מאושר

מעסיקים שקיבלו היתר לפטר עובדת בהריון בגלל עילה כלכלית בדרך כלל קיבלו זאת בגלל סגירת העסק. 398 היתרים ניתנו לעסקים שנסגרו, 76 בעקבות צמצום בכוח האדם, 57 בגלל סיום פרויקט, 51 בגל מכירת פעילות או מכירת העסק ו-24 בגלל ירידה בהכנסות. לשאלת יו"ר הוועדה ח"כ עאידה תומא סלימאן מהרשימה המשותפת התברר שאין קריטריונים אחידים למה נחשב "צמצום בכוח האדם". החוקרות מטעם מנהל האכיפה, שהן גם אלה שמחליטות אם לתת היתר או לא, מבקשות אישור רו"ח לגבי ירידה בהכנסות, מספר עובדים מפוטרים, הוותק של העובדת מול עובדים אחרים שמפוטרים והמעסיק נדרש להסביר מדוע דווקא אותה עובדת מפוטרת. בכל הארץ ישנן 5 חוקרות שתפקידן להחליט אם לתת היתר למעסיק לפטר עובדת בהריון, בטיפולי פוריות או בחופשת לידה, שמוגנת מפני פיטורים על פי חוק. ההגיון בהגנה על נשים בהריון מפני פיטורים הוא שלאישה בהריון שמפוטרת יש סיכוי אפסי למצוא תעסוקה גם במהלך ההריון וגם לאחריו. עובדה זו ידועה ומוכרת הן על ידי משרד העבודה והרווחה והן צוינה על ידי יו"ר הוועדה.

מתוך כל הפניות ב-62% מהמקרים העובדת שרצו לפטר הייתה בהריון, ב-9% מהמקרים מדובר היה בעובדת בטיפולי פוריות, ב-14% מהפניות מדובר בעובדת בתום חופשת לידה, ב-2% מהמקרים במהלך החופשה ללא תשלום שלאחר חופשת הלידה וב-13% מהמקרים במהלך 60 יום לאחר החזרה לעבודה מחופשת הלידה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות