אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הטלפון של היטלר נמכר במכירה פומבית ב-243 אלף דולר

הטלפון של היטלר נמכר במכירה פומבית ב-243 אלף דולר

בית המכירות "אלכסנדר" במרילנד, שמכר את המכשיר, תאר אותו כ"אחד מהנשקים הקטלניים ביותר בכל הזמנים, שבאמצעותו נשלחו מיליונים אל מותם"

20.02.2017, 16:16 | שירות כלכליסט

מכשיר הטלפון האישי של אדולף היטלר נמכר במכירה פומבית בארה"ב תמורת 243 אלף דולר. ההצעה הזוכה נעשתה דרך טלפון אולם שמו של הקונה לא נמסר.

בקטלוג של בית המכירות "אלכסנדר" במרילנד צוין כי הטלפון הוענק להיטלר בידי הוורמאכט – הצבא הנאצי – והוא השתמש בו להעביר את רוב הפקודות שלו במהלך השנתיים האחרונות של מלחמת העולם השנייה.

הטלפון של היטלר. "אחד מהנשקים הקטלניים ביותר בכל הזמנים, שבאמצעותו נשלחו מיליונים אל מותם, בכל רחבי העולם" הטלפון של היטלר. "אחד מהנשקים הקטלניים ביותר בכל הזמנים, שבאמצעותו נשלחו מיליונים אל מותם, בכל רחבי העולם" הטלפון של היטלר. "אחד מהנשקים הקטלניים ביותר בכל הזמנים, שבאמצעותו נשלחו מיליונים אל מותם, בכל רחבי העולם"

המכשיר הוא מתוצרת "סיימנס", ועשוי מפלזטיק בקליט שחור שנצבע לאחר מכן באדום, ועליו נחרטו שמו של היטלר וסמל המפלגה הנאצית – צלב הקרס והנשר.

בית המכירות מתאר את המכשיר כ"מכשיר ההרס הנייד של היטלר" וכינה אותו כ"אחד מהנשקים הקטלניים ביותר בכל הזמנים, שבאמצעותו נשלחו מיליונים אל מותם, בכל רחבי העולם".

גורמי ממשל רוסיים העבירו את הטלפון לקצין הבריטי סר ראלף ריינר במהלך סיור שערך בבונקר של היטלר זמן קצר לאחר הכניעה הנאצית. בנו של ריינר, ראנולף (82) שירש את הטלפון, העמיד אותו למכירה פומבית ובתמונות שפרסם בית המכירות ניתן לראות שהצבע האדום התקלף בכמה אזורים והצבע השחור המקורי נגלה. הבן סיפר ל-CNN כי אביו "לא ראה את המכשיר כשריד מימי התהילה של היטלר, אלא כשריד מתבוסתו מלחמה. הוא מעולם לא תיאר לעצמו שהמכשיר יהפוך לפריט בעל משמעות כה רבה".

ריינר הבן קיווה כי המכירה תניב רווחים גדולים יותר ממה שקיבל בפועל אולם הוא בעיקר שמח להיפרד מהפריט. "אני לא אתגעגע אליו. זהו חפץ חדור רשע, ותמיד חייתי בפחד שמישהו ינסה לגנוב אותו. נאמר לי גם כי הוא יביא לי מזל רע".

ריינר סיפר כי אביו שב מהמלחמה לביתו שבדבון במערב אנגליה גם עם פסלון מפורצלן של כלב מגזע רועה גרמני שאותו לקח גם כן מהבונקר והחביא במזוודתו. הכלב פוסל בידי אסירים ממחנה הריכוז דכאו וכנראה הוענק לפיהרר בידי ראש האס. אס. היינריך הימלר. הפסל נמכר גם כן במכירה הפומבית תמורת 24,300 אלף דולר בידי קונה טלפוני אחר.

ראנולף ראיינר הביע את תקוותו כי הפריטים יגיעו ביום מן הימים למוזיאון. "אני לא רוצה שהם יוסתרו שוב. אני רוצה שהם ישמשו להזכיר את העולם את זוועות המלחמה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות