אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראשי הבנקים עולים לירושלים בניסיון לרכך את דרישות המפקחת צילום: עמית שאבי

ראשי הבנקים עולים לירושלים בניסיון לרכך את דרישות המפקחת

הגדלת חלקם של הדירקטורים בעלי ניסיון בנקאי, דרישה להגברת הנוכחות המינימלית הנדרשת בדירקטוריון והגבלת זמן כהונה מקסימלי גורמים למנכ"לי הבנקים לנסות ולרכך את דרישות המפקחת חדוה בר

21.02.2017, 06:54 | רעות שפיגלמן

מנכ"לי כלל הבנקים בישראל צפויים להגיע ביום חמישי הקרוב לירושלים לדיון עם המפקחת על הבנקים חדוה בר בנושא הרכב הדירקטוריונים במערכת הבנקאית. הדיון מתקיים בהמשך לטיוטת החוזר שפרסמה המפקחת בנובמבר האחרון, לפני שהחוזר הופך לרשמי. הדיון יתקיים בוועדה המייעצת של הפיקוח על הבנקים, ועל כמה סוגיות שיעלו שם צפוי להתקיים קרב בין המפקחת לבין מנכ"לי הבנקים השונים.

קראו עוד בכלכליסט

בחוזר שפרסמה בר בנובמבר, היא דרשה להעלות את חלקם של הדירקטורים בעלי ניסיון בנקאי מ־20% לשליש. עוד דרשה בר להחמיר את הגדרת הניסיון, כך שרק מי שכיהן כדירקטור של בנק במשך תשע שנים או כיו"ר דירקטוריון של בנק במשך שלוש שנים ייחשב כבעל ניסיון. גם כהונה של שלוש שנים במשרה בכירה בבנק או חמש שנים כאחראי על תחום הביקורת במשרד רואי חשבון תיחשב כניסיון.

במערכת הבנקאית מלינים על דרישה זאת של המפקחת בר, וטוענים כי היא תהיה קשה ליישום. לפי גרסתם, כיום חלק מחברי הדירקטוריונים בבנקים לא עומדים בדרישותיה של המפקחת על הבנקים. כיום בעל ניסיון נחשב כמי שכיהן במשרה בכירה בבנק, ובר מחדדת כי כעת רק מי שכיהן בתפקיד בכיר ניהולי יוכל לכהן כדירקטור.

נושא אחר שעלול להביא לקרב בין הצדדים הוא דרישתה של המפקחת על הבנקים כי חברי הדירקטוריון ינכחו בכשני שלישים מכלל ישיבות הדירקטוריון. במערכת

הבנקאית טוענים כי דרישה זאת עלולה להוות בעיה, שכן חלק מהדירקטורים עובדים בחו"ל, ועל כן יש ליצור התאמה למצב הזה.

דווקא על דרישת המפקחת על הבנקים להגביל את משך כהונת יושב הראש הדירקטוריון, אין התנגדות מצד המערכת הבנקאית. כיום בבנקים עם גרעין שליטה, דוגמת בנק אגוד בו מכהן זאב אבלס כיו"ר כבר 17 שנים, אין הגבלה על הכהונה. בבנקים ללא גרעין שליטה — לאומי ודיסקונט — יש כיום הגבלה של שלוש קדנציות בנות שלוש שנים כל אחת.

בר לא נוקבת במשך השנים המקסימלי לכהונת יו"ר, ומבקשת שהבנקים יקבעו זאת בעצמם, ולכן כאמור לא צפויה להופיע התנגדות לנושא. "הדירקטוריון יקבע מדיניות למשך כהונה מקסימלי של היו"ר", היא ציינה בטיוטה שפורסמה בחודש נובמבר.

מלבד זאת, המפקחת על הבנקים דורשת כי כל יו"ר דירקטוריון יהיה פעיל ומעורב יותר בתפקידו, וישמור על האיזונים והבלמים בממשל התאגידי בין הדירקטוריון, ההנהלה הבכירה, בעלי השליטה ובעלי העניין האחרים. בר גם מבקשת לצמצם את מספר הדירקטורים המינימלי מ־15 ל־12, וזאת כדי לייעל את העבודה.

יו"ר אגוד זאב אבלס. מכהן כבר 17 שנה יו"ר אגוד זאב אבלס. מכהן כבר 17 שנה יו"ר אגוד זאב אבלס. מכהן כבר 17 שנה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות