אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דלק ואבנר סיכמו על המימון לפיתוח לווייתן בסך 1.75 מיליארד דולר

דלק ואבנר סיכמו על המימון לפיתוח לווייתן בסך 1.75 מיליארד דולר

הסכמי המימון נעשו עם HSBC וג'יי.פי מורגן. סגירת המימון נעשית מבלי שהשותפה האמריקאית במאגר, נובל אנרג'י, השלימה רשמית את חבילת המימון שלה. ייתכן שתעשה זאת בימים הקרובים

21.02.2017, 09:13 | ליאור גוטמן

הסאגה סביב פיתוח מאגר לווייתן התקדמה צעד אחד לקראת ההכרזה הרשמית על המהלך: שותפויות הגז דלק קידוחים ואבנר חתמו רשמית על הסכמי המימון שלהם מול HSBC וג'יי.פי מורגן, זאת בהמשך למזכר כוונות עליו דווח בעבר על ללקיחת הלוואות בהיקף ענק של 1.75 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

סגירת המימון נעשית מבלי שהשותפה האמריקאית במאגר, נובל אנרג'י, השלימה רשמית את חבילת המימון שלה או הכריזה רשמית על השקעה (FID). בשבוע שעבר אמר מנכ"ל נובל אנרג'י, דיוויד סטובר, שהוא מאמין שברבעון הנוכחי יחל הפיתוח בפועל. נובל אנרג'י סימנה בדו"חות שלה תוספת כספית של כחצי מיליארד שקל עבור פיתוח לווייתן.

קידוח לווייתן קידוח לווייתן קידוח לווייתן

אז למה ממתינים בנובל אנרג'? בסביבת החברה טוענים שמדובר בפרוצדורות טכניות, ומאחר שאתמול (ב') היה יום חופש בארה"ב הנושא לא התקדם. מצד דלק אומרים

שהם לא היו חותמים על חבילת מימון כל כך גדולה ומסוכנת אלמלא הפיתוח היה יוצא לפועל.

על פי דיווחי דלק קידוחים ואבנר במזכר ההבנות ללקיחת ההלוואה, "לשותפות או לבנקים הזכות לבטל את מכתב ההתחייבות לא יאוחר מ־20 בפברואר 2017, כנגד תשלום דמי ביטול, במידה שהשותפות תממש את זכותה להתקשר בהסכם המימון". במלים אחרות, אתמול היו אמורים לפקוע כל הסכמי המימון, ואף אחד לא רצה להתחיל מחדש במו"מ מול הבנקים או לבקש הארכה.

בשורה התחתונה: דלק סגרה רשמית את המימון שלה, ונובל אנרג'י תיקח לעצמה עוד כמה ימים. הלקח הראשון שהשותפות הישראליות רשמו לעצמם הוא - לא להתחייב על פיתוח ודאי או על תאריך יעד רשמי להתקדמות בפרויקט, מחשש שההצהרות לא ימומשו. 

מנכ"ל דלק קידוחים ואבנר חיפוש נפט, יוסי אבו, מסר כי "עסקת המימון הינה פריצת דרך למימון מגה פרוייקטי תשתית במשק הישראלי ומהווה הבעת אמון נוספת של הגופים הפיננסים הבינלאומיים והישראליים בדלק קידוחים ואבנר בכלל, ובפרויקט לווייתן בפרט. פרויקט לווייתן מזנק היום באופן משמעותי קדימה. נמשיך לפעול על מנת להזרים גז מלווייתן למשק הישראלי ולייצוא כבר בסוף שנת 2019".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות