אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עו"ד הראל ארנון נחקר בחשד שערך חוזה פיקטיבי למכירת חברת הייעוץ של ארי הרו צילום: אוראל כהן

עו"ד הראל ארנון נחקר בחשד שערך חוזה פיקטיבי למכירת חברת הייעוץ של ארי הרו

כך הותר לפרסום בעקבות עתירת "כלכליסט". ארנון ייצג בעסקה את הרו ואת נשיא עמותת ידידי הליכוד בניו-יורק, ד"ר ג'רי פלאט. על פי החשד ארנון ניסח הסכם למראית עין, על מנת להסוות את העובדה שראש לשכתו של בנימין נתניהו לשעבר המשיך לשלוט בחברת הייעוץ, משך ממנה מיליון שקלים וקיבל אותה בחזרה לאחר שעזב את התפקיד. ארנון, מומחה למשפט חוקתי מינהלי עשוי לייצג את הממשלה בעתירות שהוגשו לבג"ץ נגד חוק ההסדרה

21.02.2017, 20:00 | תומר גנון ונעמי צורף

עו"ד הראל ארנון, מי שערך את החוזה הפיקטיבי לכאורה למכירת חברת הייעוץ H3 גלובל של ראש הסגל לשעבר במשרד ראש הממשלה, ארי הרו, לנשיא הניו-יורקי של עמותת ידידי הליכוד (AFL), ד"ר ג'רי פלאט, ולאישתו, ד"ר ויקי דויטש, נחקר באזהרה במשטרה בסוף חודש נובמבר בחשד לביצוע עבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד והלבנת הון. כך הותר לפרסום בעקבות עתירת "כלכליסט" באמצעות עו"ד ירון חנין ממשרד ליבליך-מוזר. הבוקר פורסם ב"ידיעות אחרונות", כי ארנון, מומחה למשפט חוקתי מינהלי ודיני מקרקעין, צפוי לייצג את הממשלה בעתירות שהוגשו לבג"ץ נגד חוק ההסדרה.

קראו עוד בכלכליסט

החשד נגד הרו, אשר שימש כראש לשכתו של בנימין נתניהו במהלך שנת 2014, נוגע לעסקה זו שמטרתה המוצהרת בפני משרד המשפטים היתה למכור את החברה למי שאינו בן משפחתו, וזאת כדי להימנע מניגוד עניינים אפשרי בין תפקידו הציבורי לעסקיו הפרטיים.

על פי החשד של המשטרה נגד הרו, העסקה הייתה על הנייר בלבד, ומטרתה הייתה שהרו ימשיך לשלוט בחברה, ייהנה מהכנסותיה ויקבל אותה בחזרה לאחר שיעזוב את משרד ראש הממשלה – מה שאכן קרה בפועל. המשטרה מייחסת להרו ביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ומס, ואף הקפיאה לו במהלך החקירה 5.1 מיליון שקלים ושני בתים בישוב מודיעין-מכבים-רעות.

עו"ד הראל ארנון, צילום: אוראל כהן עו"ד הראל ארנון | צילום: אוראל כהן עו"ד הראל ארנון, צילום: אוראל כהן

עו"ד ארנון ייצג בעסקה גם את המוכר הרו וגם את שני רופאים אמריקאים שלפי החשד של המשטרה היו אנשי קש. כפי שנחשף ב"כלכליסט", המשטרה חושדת כי תפקידם של השניים לא הסתכם בלהיות רק ניצבים בעסקה הסיבובית, וזאת מכיוון שהם העבירו להרו לא פחות ממיליון שקל בתקופה שבה עבד בלשכת ראש הממשלה. הכסף היה לכאורה עבור החברה שרכשו ממנו, אלא שמסתבר כי כסף זה נותר בסופו של דבר בידיו של הרו גם לאחר שהעסקה בוטלה, לכאורה בגלל עיכובים בתשלומים וחוסר שביעות רצון מביצועי החברה בפועל.

עם פתיחת החקירה בסוף 2015, נקרא עו"ד ארנון למסור עדות פתוחה במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה). המשטרה לקחה מסמכים ממשרדו בירושלים. ארנון סירב לענות על שאלות החוקרים בטענה לחיסיון עו"ד לקוח.

בעקבות זאת פנתה עו"ד מורן ברטפלד מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, שמלווה את החקירה, לבית משפט השלום בראשל"צ, וביקשה לקבוע שלא קיים חיסיון ועל ארנון לענות על השאלות. בסוף חודש ספטמבר קיבל השופט עמית מיכלס את עמדת המדינה, והורה לארנון לענות על השאלות.

חודשיים לאחר מכן הפך ארנון לחשוד בעצמו, ונחקר באזהרה במשטרה בחשד שלקח חלק בתוכנית המרמתית לכאורה. לאור זאת "כלכליסט" עתר לבית המשפט וביקש להסיר את צו איסור הפרסום שהוטל על שמו של עו"ד ארנון בשלב מוקדם יותר של הפרשה. באמצעות עו"ד חנין טען העיתון כי לאור החשד נגד ארנון, ובשל העובדה שמשלח ידו הוא עריכת דין, זכות הציבור לדעת גוברת על הזכות שלו לפרטיות. באמצעות עו"ד ירון קוסטליץ, התנגד ארנון לבקשה וטען שיגרם לו נזק חמור אם יפורסם שמו.

השופט מיכלס דחה את טענותיו. "קיים חשד סביר הקושר את עו"ד ארנון לביצוע העבירות ולמעורבות בפרשה", כתב . "לא שוכנעתי שיגרם נזק החורג מקיומו של אותו נזק 'רגיל', הנגרם לכל חשוד שנפתחת נגדו חקירה פלילית. אינני סבור שעובדת היותו עורך דין מהווה כשלעצמה נימוק המצדיק את חוסר הפרסום".

עוד הוסיף השופט כי "ככל שתינתן 'הקלה' זו לציבור עורכי הדין, תתבקש מאליה השאלה במה שונה עניינם ומעמדם מבעלי מקצוע אחרים, למשל מורה, מטפל, או רופא שאף הם באים במגע עם הציבור במסגרת עבודתם".

השופט מיכלס התייחס גם לפגיעה אפשרית בציבור עורכי הדין במידה והפרסום שעו"ד נחקר בפרשה יישאר כללי וכתב כי "הפרסום עלול לפגוע שלא לצורך בציבור רחב של עורכי דין שבהיותם קשורים לדמויות הפועלות יהיו תמיד בגדר 'חשודים' במעורבות בפרשה, כל זאת על לא עוול בכפם. דווקא פרסום שמו של עו"ד ארנון עשוי להפיג חשש זה".

מעו"ד הראל ארנון נמסר: "נחקרתי במסגרת החקירה המתנהלת נגד לקוח של משרדי, ארי הרו, בנוגע לנסיבות המכירה של חברה בבעלותו עובר לכניסתו לתפקיד ראש הסגל של ראש הממשלה. בכפוף למגבלות החלות עלי כעורך דין בענייניהם של לקוחותיי, שיתפתי פעולה באופן מלא עם החוקרים. אני בטוח שהחשדות נגד מר הרו יתבררו כעורבא פרח".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות