אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוכנית המהגרים של טראמפ: גירוש מואץ, גם על עבירת תנועה צילום: גטי אימג'ס

תוכנית המהגרים של טראמפ: גירוש מואץ, גם על עבירת תנועה

המחלקה לביטחון המולדת חושפת את פרטיה של תוכנית הגירוש של הנשיא: אם בימי אובמה התמקדה אכיפת חוקי ההגירה במהגרים שביצעו פשעים חמורים או נתפסו קרוב מאוד לגבול, בעידן טראמפ אפשר יהיה לגרש מהגר על כל עבירה פלילית - ובלי קשר לשאלה היכן הוא נתפס

21.02.2017, 20:56 | ynet
ממשל טראמפ פירט הערב (יום ג') לראשונה את המדיניות החדשה שהוא מתכוון להנהיג בנוגע למהגרים: לפי הפירוט שפרסמה המחלקה לביטחון המולדת בארה"ב הממשל מתכוון להגדיל מאוד את מספרם של המהגרים שייחשבו מועמדים בולטים לגירוש גם אם הם חיים כחוק בארה"ב. המדיניות המתוארת במסמכים שפרסמה המחלקה מבשרת שינוי גדול בדרך שבה אוכפת ארה"ב את חוקי ההגירה שלה.

קראו עוד בכלכליסט

לפי ההנחיות החדשות, הנשיא טראמפ דורש לגרש כל אדם השוהה במדינה שלא כחוק אם הוא הורשע, הואשם או נחשד בביצוע פשע – אפילו עבירת תנועה.

 

לפי המזכרים שפורסמו הערב יבוטלו ההנחיות שנכנסו לתוקף בימי ממשל אובמה, ושבהן ההוראה הייתה להתמקד בגירוש מהגרים בלתי חוקיים שהורשעו בפשעים חמורים או שנשקף מהם איום לביטחון הלאומי. ממשל אובמה מיקד את מאמצי האכיפה בהם ובמהגרים בלתי חוקיים שחצו את הגבול זה עתה, אבל ממשל טראמפ מתכוון לצרף לרשימת היעדים המרכזיים סוגים נוספים של מהגרים.

 

דונלד טראמפ , צילום: רויטרס דונלד טראמפ | צילום: רויטרס דונלד טראמפ , צילום: רויטרס

המזכר של המחלקה לביטחון המולדת מפרט למעשה כיצד ייושמו הצווים המנהליים הנוגעים לביטחון בגבולות ולמניעת הגירה בלתי חוקית שטראמפ חתם עליהם ב-25 בינואר. בהנחיות החדשות טראמפ דורש גם לשלוח בחזרה למכסיקו חלק מהמהגרים הנתפסים חוצים שלא כחוק את הגבול ממכסיקו – בלי קשר לשאלה אם הם מכסיקנים או לא. גורמים במחלקה אמרו כי הצעד הזה יהיה תלוי בשיתוף הפעולה של ממשלת מכסיקו וכי לא ניתן יהיה ליישמו בין לילה.

 

לפי ההנחיות החדשות, מהגרים שאינם מסוגלים להוכיח שהם נמצאים במדינה יותר משנתיים יהיו מושא ל"תהליך גירוש מואץ". עד כה גירוש מואץ הופעל רק נגד מי מהגרים בלתי חוקיים שנמצאו במרחק 100 מייל מהגבול ונמצאו בשטח ארה"ב לא יותר מ-14 יום, ואילו כעת אפשר יהיה להפעיל את ההליך הזה גם נגד מי ששוהה בארה"ב שנתיים ונגד מי שנמצא בכל מקום ברחבי ארה"ב. גם מהגרים שהונו או ניצלו שלא כחוק תוכנית רווחה כלשהי יהיו חשופים לגירוש.

גורמים רשמיים במחלקה לביטחון המולדת הבהירו הערב לתקשורת בארה"ב כי אף שלפי ההנחיות החדשות כל מהגר בארה"ב יכול להיות מגורש, הרשויות יתמקדו בגירוש המהגרים שמהם נשקף איום: מהגרים חדשים, מהגרים שהורשעו בפשעים ומהגרים שהואשמו אבל טרם הורשעו. רבות מההנחיות לא ייושמו מיד משום שיישומן תלוי באישור הקונגרס או במשא ומתן עם מדינות אחרות. ההנחיות החדשות לא יחולו על מהגרים בלתי חוקיים שהיגרו לארה"ב כילדים או כבני נוער וקיבלו חנינה ממשל אובמה ב-2014. 

לפי הערכות בארה"ב יש כיום 11 מיליון מהגרים בלתי חוקיים. מעריכים שיישום ההנחיות החדשות יצריך משאבים רבים יותר מאלה שמופעלים כיום. לפי המסמכים שפרסמה המחלקה לביטחון המולדת הרשויות יחלו במבצע לגיוס 10,000 סוכני מכס חדשים ולהקמת מתקני מעצר חדשים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות