אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דוגמניות ומיליונרים ייכנסו לארה"ב, חוקרים ועובדים עתירי הכשרה ממתינים בחשש צילום: איי פי

דוגמניות ומיליונרים ייכנסו לארה"ב, חוקרים ועובדים עתירי הכשרה ממתינים בחשש

משרד החוץ האמריקאי מנפיק ויזות ב־76 קטגוריות שונות; מי צפוי להיפגע מהמדיניות של טראמפ?

22.02.2017, 10:26 | שירות כלכליסט

משרד החוץ האמריקאי מנפיק ויזות ב־76 קטגוריות שונות תחת שתי מטריות: ויזות הגירה עבור מי שמבקשים לעבור את מסלול ההתאזרחות, וויזות שמיועדות למי שמגיעים לארה"ב לפרק זמן קצוב, בין אם לעבודה או ללימודים. מאז תחילת הקמפיין הנשיאותי נקלעו חלק מקטגוריות הוויזות הללו לכוונת של דונלד טראמפ. מאידך, אלה שנדרשות לעסקיו האישיים, כולל מועדון החברים היוקרתי בפלורידה שטראמפ מכנה "הבית הלבן הדרומי", ייוותרו, קרוב לוודאי, ללא שינוי.

מיליונרים ומשקיעים - פרצה להלבנת כספים

 

מחזיקי ויזת 5־EB נדרשים לבצע השקעה עסקית מינימלית בסכום של מיליון דולר (או 500 אלף אם מדובר באזורים כפריים מוכי אבטלה) וליצור עשר משרות לפחות. הוויזה הזו שנויה במחלוקת. יש הטוענים כי היא מאפשרת לזרים לרכוש אזרחות. אחרים אומרים כי היא ניתנת ללא בקרה מספקת ועלולה לפתוח דלתות בפני הלבנות כספים ושאר סיכונים ביטחוניים.

מה זומם טראמפ: לפי שעה הוא לא ביקר את התוכנית הזו, אך מאידך ידוע כי לחתנו ויועצו הבכיר ג'ארד קושנר שבבעלותו מתחם דירות, זרמו 50 מיליון דולר בזכות הוויזה הזו, בעיקר ממשקיעים סינים.

עובדים עתירי הכשרה - "אשים לזה סוף"

 

ויזת H־B1 מאפשרת לזרים שעובדים במקצועות המוגדרים STEM — מדעים, טכנולוגיה, הנדסה ומתימטיקה לעבוד בארה"ב לפרק זמן של שנה לכל הפחות. (הם מורשים לחדש את הוויזה, בתנאי שהם עדיין מועסקים). העובד מחויב בחוזה העסקה עם חברה אמריקאית, כאשר המכסה לוויזות הללו עומדת על 65 אלף בשנה.

מה זומם טראמפ: עמדתו לגבי הוויזות מסוג זה אינה ברורה. באתר שלו הוא התבטא נגדן בחריפות, אבל במהלך הקמפיין הנשיאותי הוא טען לריכוך עמדתו, "כי אנחנו צריכים אנשים מוכשרים במדינה הזו", לדבריו. אחר כך שוב הקשיח עמדתו והכריז: "אני אשים סוף לשימוש בוויזות H־B1 כתוכנית תעסוקה זולה ואחייב גיוס עובדים אמריקאים תחילה, ללא יוצא מן הכלל". הצפי הוא כי טראמפ יערוך שינויים בתוכנית הזו.

 

מלניה טראמפ, צילום: איי פי מלניה טראמפ | צילום: איי פי מלניה טראמפ, צילום: איי פי

דוגמניות - כרטיס הכניסה של מלניה

 

הוויזה מסוג H־3B 1 נגזרה מוויזת העובדים עתירי ההכשרה. זאת לאחר שבמהלך רפורמה במערכת ההגירה בשנות ה־90 עלה החשש בתעשיית הדוגמנות, כי בעוד דוגמניות על מכוסות עם ויזה O־1, דוגמניות "רגילות" קופחו. ויזת הדוגמניות אפשרה גם למלניה קנאוס, היום הגברת הראשונה מלניה טראמפ, לעבוד בארה"ב.

מה זומם טראמפ: ככל הנראה כלום. על פי דיווחים העסיקה סוכנות הדוגמניות שלו גם כאלה שהגיעו לארה"ב על ויזת תייר. עם זאת, הוא ציין את הוויזה של מלניה כהוכחה לכך שאפשר להגר באופן חוקי.

עובדים עונתיים - גם ביקב של טראמפ

 

הוויזה מסוג H2 מאפשרת לחברות להעסיק באופן זמני עובדים חקלאיים או שאר עובדים ללא תארים מתקדמים, כמו מלצרים ועובדי משק בית, זאת בתנאי שהמעסיקים מוכיחים כי לא הצליחו לאייש את המשרות הללו עם אזרחים אמריקאים.

מה זומם טראמפ: גם כאן הוא צפוי להשאיר את הקטגוריה כפי שהיא. היקב שבבעלותו הגיש החודש בקשה לשכור כ־20 עובדים זרים נוספים. גם במועדון החברים שלו מאר־א־לאגו בפלורידה, שאותו מכנה טראמפ "הבית הלבן הדרומי" או "החורפי", הוגשו בקשות לוויזות H2 עבור חדרניות, עובדי שירות וטבחים. כפי שטען בעבר טראמפ, "קשה מאוד מאוד להשיג עובדים. אין לנו בררה".

סטודנטים וחוקרים - הפסד של 700 מיליון דולר

 

הוויזות מסוג F1 מאפשרות לסטודנטים להגיע לארה"ב למטרת לימודים גבוהים, השתלמויות וסמינרים, ורבים מהם הושפעו מהצו הנשיאותי שהוטל על מהגרים ממדינות מוסלמיות. כך, למשל, 4,000 סטודנטים איראנים יושפעו אם יישאר האיסור על כנו, בעוד קולג'ים בארה"ב עשויים להפסיד 700 מיליון דולר בשנה בשכר לימוד.

מה זומם טראמפ: אף כי לא התייחס באופן פרטני לשינויים שיבצע בוויזות הסטודנטים, במהלך הקמפיין שלו קרא טראמפ להפסיק את תוכנית הוויזות מסוג J־1 המיועדת לחוקרים ולמרצים. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות