אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הישג לגילה אדרעי ועובדי הרכבת: בחירות לוועד יתקיימו ב-15 בספטמבר צילום: אלעד גרשגורן

הישג לגילה אדרעי ועובדי הרכבת: בחירות לוועד יתקיימו ב-15 בספטמבר

שמונה עובדי הרכבת, ביניהם גם יו"ר ועד העובדים לשעבר גילה אדרעי, הגישו תביעה נגד ההסתדרות זאת בטענה כי היא מאפשרת את המשך כהונתו של יו"ר ועד הרכבת הנוכחי, ניקה שימחוביץ', שהיה אמור לסיים את תפקידו לפני יותר מעשרה חודשים, בשל תמיכתו בניסנקורן

22.02.2017, 15:30 | אסנת ניר

בתום דיון שהתקיים היום בבית הדין לעבודה בחיפה בעקבות תביעת שמונת עובדי הרכבת, בהם גילה אדרעי, אילץ השופט אלכס קוגן את ההסתדרות להתחייב על תאריך בו יתקיימו הבחירות לוועד עובדי הרכבת, אחד הוועדים החזקים במשק המהווה מקור כוח משמעותי של ההסתדרות.

קראו עוד בכלכליסט

בבקשה שהוגשה ביום רביעי שעבר בבית הדין האזורי לעבודה בחיפה, נכתב כי ההסתדרות מאפשרת את המשך כהונתו של יו"ר ועד הרכבת הנוכחי, ניקה שימחוביץ', שהיה אמור לסיים את תפקידו במרץ 2016 (10 חודשים מעבר לתקנון), בשל תמיכתו בניסנקורן לבחירות לראשות ההסתדרות, בהן יתמודד מול שלי יחימוביץ'. בבקשה התובעים דרשו לקיים בחירות לאלתר ואילו ההסתדרות רצתה שבית המשפט לא ידון כלל בבקשה. השופט התעקש כי על בחירות ואלו נקבעו לספטמבר.

"התנכלו לגילה אדרעי וההסתדרות ישבה בשקט", כך אמר השופט בדיון היום. אני לא אהבתי את ההתנהלות של ההסתדרות. ההסתדרות לא אוהבת את גילה אדרעי ואתם רוצים שהיא תלך למוסדות השיפוט שלכם"? השופט התייחס לבקשת ההסתדרות לא לקיים את הדיון בבית הדין לעבודה אלא ברשות השיפוט של ההסתדרות, בטענה כי כך נקבע בתקנון ועד העובדים של הרכבת. "זה הרי ברור מה יקרה" הוסיף השופט, "זה לא יהיה יותר מתיאטרון. הרושם שנתת מהכתובים הוא שלא יהיו בחירות ברכבת, ויש לי תחושה שאתם מנצלים את כוחכם לרעה". "אתם מפחדים מגילה והוועד וזו הסיבה שאין בחירות" אמר השופט. השופט דרש מההסתדרות להתחייב על תאריך בחירות, וזו קבעה את ה-15 בספטמבר. 

גילה אדרעי , צילום: אלעד גרשגורן גילה אדרעי | צילום: אלעד גרשגורן גילה אדרעי , צילום: אלעד גרשגורן

ההסתדרות טענה בפני בית המשפט שהעובדים התובעים, ביניהם יו"ר הוועד לשעבר, גילה אדרעי, שאינם חברים בהסתדרות אלא בכוח לעובדים, לא חתמו על כתב הסכמה לפני הגשת מועמדותו לבחירות לראשות הוועד, צעד שלטענתם נדרש על פי התקנון, שבמסגרתו יהיו כפופים למרות ההסתדרות. זאת בתגובה לטענת העובדים התובעים כי משום שחברים בכוח לעובדים אינם מחויבים לחתום על מסמך זה.

על פי התקנון, כהונתו של יו"ר הוועד צריכה להסתיים תוך שלוש שנים. עם אפשרות להארכת בתשעה חודשים נוספים  החלטה שלא להתקבל לפני סיום הכהונה. במקביל נטען כי יו"ר הוועד מפרסם הודעות תמיכה תכופות בניסנקורן בדף פייסבוק שפתח בתחילת השנה שמהותו תמיכה בניסנקורן וכי עשרות עובדי הרכבת שנבחרו על ידי יו"ר הועד נשלחו לחופשה באילת במימון ההסתדרות לפני מספר חודשים. ההסתדרות אמנם טוענת כי יש לשנות את תקנון הבחירות ברכבת, שנוסחו ההיסטורי לא משקף שינויים שעברו בחברה, אך זו לא מכחישה בשום שלב כי חלף מועד הבחירות וכי היא ממשיכה לתמוך בוועד שהוא לכאורה לא חוקי, בשל אהדתו בבחירות המתקרבות לראשות ההסתדרות. ההסתדרות לא הכחשה או התייחסה ממוקדת לטענות הקשות שעלו בתביעה לפיהן היא מונעת בחירות לוועד הרכבת בשל תמיכה הדדית בין העומד בראשה לניסנקורן,

גילה אדרעי הודחה ב-2012 על ידי יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות והיום היו"ר, אבי ניסנקורן, יחד שם שלושה חברי ועד ארצי נוספים ונמנע ממנה להיבחר שוב במשך קדנציה לאחר עימות פומבי מול ההנהלה וההסתדרות, במסגרתו סרבה אדרעי לקבל את מרות ההסתדרות ולהיכנס למשא ומתן קיבוצי חדש ביחד עם ההסתדרות מול ההנהלה. אדרעי ויתר העובדים עברו להיות חברים בכוח לעובדים בהם חברים עד היום.

עו"ד ערן גולן, שייצג את התובעים אמר כי: "אנו מרוצים מכך שבסוף הדיון השגנו תאריך לקיום בחירות, חבל שהיינו צריכים להגיע לבית הדין כדי לקבל את הזכות המובנת מעליה בארגון שמתיימר להיות דמוקרטי.

יו"ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי מסר כי: "אני מברך על החלטת בית הדין אשר קיבל את בקשתנו ואנו ניערך בהתאם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
גילה את מודל לחיקוי לועדים רבים
גילה את מודל לחיקוי לוועדים רבים. ההסתדרות גוף מושחת שמבקש להשקיט וועדים חזקים כמו בתקופתך. ההסתדרות מבקשת רק את כספי מיסי העובדים ובאותה נשימה מבקשת שקט תעשיתי . היא יוצרת שקט תעשיתי על ידי חיבוק ועדים המשולים לבובות ואם כבר יש אחת כמוך אז הם יחפשן העיתוי להתפטר ממך ולהדיח אותך . גילה את תנצחי כי את מאמינה בדרכך ובאסטרטגיה שלך בדבר שמירת כבודם מעמדם ופרנסתם של העובדים. דהסכמים שהבאת עד היום הוכיחו את עצמם והיום העובדים מבינים שהם צריכים מנהיגה כמוך. כולנו מחכים לך את תצליחי ובגדול.
שלמה  |  23.02.17
לכל התגובות