אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק הפרסום על שמשות רכב נדחה עד שתימצא רשות לאכיפתו צילום: מיכאל שטינדל

חוק הפרסום על שמשות רכב נדחה עד שתימצא רשות לאכיפתו

ועדת הכלכלה החליטה לדחות את החוק לפיו עוסק שידביק, יתלה או יניח דבר פרסומת על רכבו של צרכן ייקנס ב-1,500 שקל לאחר שהמשרד לאיכות הסביבה והרשות להגנת הצרכן הבהירו כי אין ביכולתם לאכוף את החוק. מסתמן: העברת האכיפה לרשויות המקומיות

22.02.2017, 11:08 | שחר אילן
ועדת הכלכלה של הכנסת דחתה את אישור חוק איסור הפרסום במגבים לקריאה ראשונה עד שימצא מי שיאכוף אותו. המשרד להגנת הסביבה והמועצה להגנת הצרכן הבהירו שאין להם אמצעים לאכוף את החוק, היועצת המשפטית של הוועדה עו"ד אתי בנדלר הציעה להעביר את החוק לאחריות הרשויות המקומיות ויו"ר הועדה איתן כבל מהמחנה הציוני הציע ליוזמת החוק ח"כ יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו לפנות לרשויות. זאת בהנחה שלהן יש עניין כפול - מניעת לכלוך והרווח מהקנסות. ככל הידוע בפורום ה-15 של הרשויות המקומיות החזקות יש תמיכה ברעיון.

מדובר בהצעת חוק של ח"כ יוליה מלינובסקי וחברי כנסת נוספים מישראל ביתנו. הצעת החוק באה לתקן את חוק הגנת הצרכן כך שיקבע ש"עוסק לא ידביק, יתלה או יניח דבר פרסומת על גבי רכבו של צרכן, לרבות על גבי שמשת הרכב הקדמית והאחורית או על גבי חלונותיו, אלא אם כן קיבל לכך אישור מפורש מבעל הרכב". עוסק שיעבור על החוק דינו קנס של 1,500 שקל.

בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר ש"פרסומת על רכבים מטרידה את בעלי הרכבים וכן גורמת לזיהום הסביבה מאחר שדברי הפרסומות מושלכים לצדם". בדיון טענה מלינובסקי טענה ש-99.9% לוקחים את העלונים וזורקים על הרצפה. "הצמידו לי פלאייר של סקס שופ", סיפרה. לדבריה, אי הנעימות גדלה כשיש גשם והכרוזים משאירים כתמי צבע על השמשה.

כרטיס לשירותי עיסוי על שמשת רכב, צילום: מיכאל שטינדל כרטיס לשירותי עיסוי על שמשת רכב | צילום: מיכאל שטינדל כרטיס לשירותי עיסוי על שמשת רכב, צילום: מיכאל שטינדל

ח"כ כבל התלונן על המצב שבו כדי לא להשליך את כרטיסי הזנות הוא מכניס אותם למכונית ואז רעייתו מוצאת אותם. "זה לא נעים. הילדים רואים את זה", אמר. רכזת האופוזיציה ח"כ מרב מיכאלי סיפרה על מבצע שערכה עם מכינה קדם צבאית במסגרתה חולקו 3,000 כרטיסי זנות פיקטייביים עם מספר טלפון למוקד במכינה. למוקד הגיעו קרוב למאה שיחות מה שמעיד לדבריה על אפקטיביות גדולה. המשרד ביטחון פנים הודיע לאחרונה שיגיש הצעת חוק שתאפשר חסימת מספרי הטלפון על כרטיסי הזנות.

מנכ"ל חברת "עלונים", דורון עציץ, אמר שכבר היום יש עיריות שמטילות קנסות של מאות שקלים על הפצת עלונים במגבי הרכבים והוא ממליץ ללקוחותיו לא להפיץ על שמשות. עם זאת ציין שיש חברות שמתעקשות כיוון שזה פרסום זול ויעיל מבחינתן, למשל פרסום לקאנטרי קלאב.

סמנכ"ל שלטון מקומי במשרד להגנת הסביבה, גיא סמטוגיל ברגפרוינד מהמועצה הישרלית לצרכנות, אמר שאם החוק יוטל על הארגונים שלהם הוא ישאר אות מתה ולא ייאכף בגלל העדר באמצעים. היועצת המשפטית של הועדה עו"ד אתי בנדלר ציינה שההצעה עלתה כבר בקנסות קודמות והמשרד לאיכות הסביבה התנגד בעקביות בגלל שאינו יכול לאכוף. היו"ר כבל ציין שהשר להגנת הסביבה זאב אלקין פנה אליו ואמר לו שכבר היום הוא אינו מסוגל לאכוף שני שליש מהחוקים שעליהם הוא אחראי והוא אינו מעונין בעוד אחד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות