אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המינוי שלא היה: פרופ' דוד האן לא מונה לביהמ"ש המחוזי צילום: נמרוד גליקמן

בדיקת כלכליסט

המינוי שלא היה: פרופ' דוד האן לא מונה לביהמ"ש המחוזי

הוועדה למינוי שופטים דיווחה אמש כי הכונס הרשמי מונה למחוזי. אלא שלא ניתן למנות מועמד לעליון לביהמ"ש המחוזי מבלי שמועמדותו תוגש ותפורסם כחוק. במענה לפניית "כלכליסט" אישרה דוברת הועדה שהאן כלל לא מונה

23.02.2017, 08:33 | ענת רואה

הוועדה למינוי שופטים דיווחה אמש שפרופ' דוד האן מונה לבית המשפט המחוזי, אף שהוא כלל לא מונה מאחר שהחוק אינו מאפשר המינוי – כך עולה מבדיקה שערך "כלכליסט". מועמדותו של האן תוגש בימים הקרובים ותפורסם כחוק, ורק לאחר מכן ניתן יהיה להצביע עליה בוועדה למינוי שופטים.

קראו עוד בכלכליסט

פרופ' האן המכהן כיום ככונס הנכסים הרשמי היה מועמד לבית המשפט העליון, אך הוא לא נבחר אתמול בישיבתה של הוועדה אלא חברי הוועדה הצליחו לשכנע את שרת המשפטים אילת שקד למנות במקומו את שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, דוד מינץ. לצד מינץ מונו לבית המשפט העליון השופטים המחוזיים יעל וילנר, יוסף אלרון וג'ורג קרא.

פרופ פרופ' דוד האן | צילום: נמרוד גליקמן פרופ

ההחלטה מאמש שופטי העליון החדשים - יעל וילנר, יוסף אלרון, ג'ורג' קרא ודוד מינץ הארבעה יחליפו במהלך השנה את מרים נאור, אליקים רובינשטיין, סלים ג'ובראן וצבי זילברטל; שרת המשפטים: "ההגאים של ספינת הדגל המשפטית שלנו שינו הלילה את כיוונם"; "כלכליסט" פרסם הבוקר את שמות ארבעת השופטים משה גורלי וענת רואה, 23 תגובותלכתבה המלאה

עם סיום ישיבת הוועדה פורסמה הודעה, באמצעות הדוברת של שרת המשפטים שקד, שהיא גם דוברת הועדה (שכן שקד היא יו"ר הוועדה למינוי שופטים), ובה נמסרו שמותיהם של ארבעת שופטי העליון שנבחרו וכן נכתב בהודעה כי "כמו כן הוועדה החליטה למנות את פרופ' דוד האן לשופט מחוזי".

בעקבות ההודעה פורסמו דיווחים בכל כלי התקשורת על מינויו של האן למחוזי. אלא שמתברר שההודעה כלל לא היתה נכונה ולא היתה כל אפשרות לועדה שהתכנסה אתמול למנות את האן לבית משפט אחר מאשר זה אליו הוגשה מועמדותו.

כך, כלל 11 ב' לכללי השפיטה (סדרי העבודה של הוועדה לבחירת שופטים) קובע: "לא יובא עניינו של מועמד לדיון בפני ועדת הבחירה אלא לאחר שהודעה בדבר היותו מועמד פורסמה ברשומות 45 ימים לפחות לפני המועד הקבוע לדיון במועמדותו".

משמעות הכלל היא כי לא ניתן לדון במועמדותו של אדם בטרם המועמדות פורסמה כחוק. מועמדותו של האן לבית המשפט העליון פורסמה בנובמבר 2016 ביחד עם עוד 27 מועמדים. אך שמו לא הופיע ברשימות המועמדים לבית המשפט המחוזי, שפורסמו בינואר האחרון, וידונו בישיבה הקרובה של הוועדה למינוי שופטים, ב21 במרץ 2017.

במענה לפניית "כלכליסט" אישרה דוברת הוועדה שהאן לא מונה ונמסר כי בשבוע הבא תפורסם מועמדותו של האן ברשומות, ולאחר 45 יום, ניתן יהיה להצביע בועדה למינוי שופטים ולמנות אותו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות