אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעבירים כספים ברשת? כך תימנעו מהונאה

מעבירים כספים ברשת? כך תימנעו מהונאה

התפתחות שוק ההונאות הפכה את העולם הזה לנצלני במיוחד והשיטות הופכות להיות מתוחכמות יותר ויותר. ראו הוזהרתם!

24.02.2017, 08:01 | ערן סרוק

זה מתחיל מהודעה תמימה במייל: ארגון זכויות אדם בחסות האו"ם מגייס כסף כדי לארגן משלוחי מזון והפעלת מרפאה לילדים לתושבי חאלב בסוריה הנצורים. לכאורה הודעה מרגשת שפונה אל הלב והכיס של מקבל ההודעה, אלא שבמקרים רבים ההודעה היא השלב הראשון באופרציית הונאות מתוחכמת שמופעלת על ידי גורמים עבריינים מתוחכמים, אופרציה שהלכה והתפתחה לה עד שקנתה מקום של קבע בעולם העברות הכספים בעולם ובישראל.

הנתונים מדהימים – בשנה האחרונה היה גידול של 70% במספר מקרי ההונאה שנחשפו בתעשיית העברת הכספים בישראל בלבד, סכומי הכסף שעוברים באותן הונאות הם אדירים ומוערכים בעשרות מיליוני דולרים מדי שנה וחשוב לזכור כי מדובר רק על המקרים שדווחו. מקרים רבים של הונאות בשיטה הזו כרוכים ב"קשרים" על רקע רומנטי, או במילים אחרות בניצול של גופים עבריינים מהצד השני את הכמיהה לאהבה, רומנטיקה או סתם יחסי מין של הגברים הישראלים.  

במקרים הרבים האלו, שנמצאים על פי רוב מתחת לרדאר, מעדיפים הקורבנות להפסיד את סכום הכסף הגדול שפותו להעביר מאשר לחשוף לעולם את הטעות שעשו או את "ערוותם", תרתי משמע, ברבים, כך שבעצם עולם ההונאות הכספיות האמיתי גדול פי כמה מהנתונים הרשמיים, החמורים לכשעצמם.

צריך להבין, הונאות כספים בעולם היו כאן מאז בערך המצאת מנגנון התשלומים של מסחר בסיסי בין בני האדם אי אז לפני כמה אלפי שנה. הסיבה מאוד פשוטה: כל זמן שהאדם מטבעו יהיה תאב בצע ויאמין במתנות חינם וכל זמן שנאמין בנסיכות מהאגדות שיתאהבו בנו, תמיד יהיה מי שיידע לנצל את החולשות האלו.

השיטות הופכות להיות מתוחכמות יותר ויותר

אלא שהתפתחות שוק ההונאות הפכה את העולם הזה לנצלני במיוחד והשיטות הופכות להיות מתוחכמות יותר ויותר. כך למשל סיפורו של איתן (שם בדוי) שרצה לפני מספר חודשים לרכוש דירה בהזדמנות בבת ים, דירה אותה ראה באחד מלוחות המודעות ברשת במחיר אטרקטיבי. איתן התבקש להעביר סכום כסף לשם הוכחת רצינותו ויכולתו הכספית וכדי שהדירה תישמר עבורו לאור ריבוי המתעניינים, דווקא לנקודת קצה בפורטוגל (מוכר הדירה הציג עצמו כתושב חוץ החי בפורטוגל ).

נאמר לו שלא יהיה שימוש בסכום הזה וכדי שיאמין הוסבר לו שרק הוא או אשתו יוכלו למשוך את הכסף מהצד השני (בפורטוגל). אלא שלאחר שהסכים להעביר כמה אלפי דולרים (שוב, דמי רצינות בלבד) זויפה במהירות תמונת אשתו שנלקחה מהרשתות החברתיות הוטבעה על מסמך מזהה ובתוך זמן קצר הכסף התפוגג אי שם בליסבון – תודות לאישה מסתורית שהתחזתה לאשתו.

עם התפתחות שיטות ההונאה, כמקובל במקרים האלו, התפתחו גם שיטות המניעה או לפחות הצמצום של אותם מקרים. שוק העברות הכספים הבינלאומי מנוטר כיום באמצעות מערכות מתוחכמות שיודעות לזהות במקרים רבים חשבונות בנק חשודים ורשימות "שחורות" של חשודים שאליהם מומלץ להתייחס בזהירות רבה. אלא שלעתים הבעיה הקשה היא דווקא לשכנע את אותם אנשים שהעבירו כספים לצורך אמתלות שונות שהם, דווקא הם, נפלו קורבן להונאה.

תכופות, למרות כל האזהרות, אותם אנשים משוכנעים כי בצד השני של הגלובוס מחכה להם אהבת חייהם שאותה הכירו באתר היכרויות שרק צריכה 500 יורו כדי לעלות על טיסה מאוקראינה לארץ ולמחרת היא תודה להם ותבקש עוד 400 יורו כדי להוציא ויזה, ובעוד יומיים עוד סכום לטיפול רפואי דחוף שמנע ממנה לטוס או שהכסף שאותו הם מעבירים באמת ינוצל לצורך מימון בריחתו מהמדינה של אחיינו של שליט באחת ממדינות מרכז אפריקה.

אלא שבתקופה האחרונה הרגולטור, כולמר משרד האוצר, החליט להגביר את הפיקוח על העברות הכספים – והמשטרה - אותה משטרת ישראל שמבוקרת חדשות לבקרים, החליטה גם היא לעשות מעשה ולהתייעץ דווקא עם חברות העברות הכספים כיצד למנוע או לפחות לצמצם את תופעת ההונאות – וכך, בשילוב של כלים רבים מצד גופים שונים, במקום לשים פלסטרים על הבעיה כמו בעבר, התחלנו ממש להזריק אנטיביוטיקה לווריד על מנת לסלק את התופעה מן השורש וליידע את הציבור.

ובינתיים, אם קיבלתם דוא"ל או הודעת טקסט נרגשת שזכיתם בלוטו הספרדי (בו לא השתתפתם מעולם) ועל מנת לקבל הפרס עליכם לשלם את הוצאות הנוטריון/ משלוח בינלאומי/ מסים על הזכייה - חייכו לעצמכם, דמיינו מה הייתם עושים עם הכסף, והעבירו ל"דואר זבל".

הכותב הוא יו"ר ומייסד GMT הפועלת בתחום העברות הכספים הבינלאומיות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות