אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פיטר ת'יל: האיש שידע יותר מדי צילום: בלובמרג

דו"ח טכנולוגי

פיטר ת'יל: האיש שידע יותר מדי

שיתוף הפעולה בין פלנטיר ושירותי המודיעין נחשף, באירופה מקימים צוות בין-מדינתי למלחמה בחדשות מזויפות, וכדאי שתשפרו את כישורי משחקי המחשב שלכם

23.02.2017, 13:32 | יוסי גורביץ

העין של פיטר ת'יל עוברת על המייל שלך 

פיטר ת'יל הוא המשקיע המרכזי בסטארט-אפ בשם פלנטיר, שמפתח טכנולוגיית ריגול. פלנטיר זכתה להשקעות גם מצד in-Q-Tel, זרוע ההשקעות של ה-CIA. ואם דונלד טראמפ יצטרך לעקוב אחרי האויבים שלו, קיימים או מדומיינים, ת'יל יוכל לסייע לו בכך משמעותית.

פיטר ת פיטר ת'יל. גישה להרבה מאוד מידע | צילום: בלומברג פיטר ת

במשך שנים הכחישו בפלנטיר בעקשנות שהם משתפים פעולה עם שירותי המודיעין בחדירה לפרטיות של אזרחים. מנכ"ל החברה אמר שהוא רוצה שיהיה מרחב שבו אנשים יוכלו לעשות את מה שהם רוצים בלי שיהיה אחריהם מעקב. ת'יל עצמו דיבר על כך שהוא רוצה להלחם בטרור אבל בו זמנית לשמור על זכויות האזרח.

אולם מניתוח של האינטרספט של מסמכי סנודן שנוגעים לפלנטיר עולה שזה לא בדיוק המצב. פלנטיר משתפת פעולה עם שלוש ממדינות "חמש העיניים" – ארה"ב, קנדה, בריטניה, ניו זילנד ואוסטרליה – בפרויקט XKEYSCORE. זה הפרויקט של ה-NSA שאוסף כל מידע שעובר באינטרנט.

הבעיה היא שהוא אוסף כל כך הרבה מידע, שהוא קצת לא שמיש. האנליסטים של ה-NSA טובעים בחומר. כאן נכנסת פלנטיר לתמונה: מוצרים שלה מאפשרים לנתח את המידע במהירות ובקלות. בין מסמכי סנודן – ארבע שנים אחרי, הם עדיין מגלים לנו דברים חדשים – יש דיווח של ה-GCHQ שמתמוגג מהצגת תכלית של פלנטיר, אם כי הבודק לא כל כך אהב את גישת ה"למכור בכל מחיר" של איש המכירות.

בין השאר, פלנטיר הדגימה איך אפשר לחשוף את זהותם של משתמשי ויקיפדיה שמחפשים מידע על כתות אסלאמיות רדיקליות ואיך למפות את הקשרים החברתיים שלהם. כאמור, שלוש מתוך חמש מדינות התלהבו וקנו.

פיטר ת'יל מנהל מסע צלב נגד כלי תקשורת שלא מוצאים חן בעיניו באמצעות הונו המופרך, משמש כיועץ של דונלד טראמפ לענייני טכנולוגיה, ובדרך מפנטז על שלילת זכות ההצבעה של נשים. טוב לדעת שיש לו גישה לכל כך הרבה כוח.

בקו החזית

שלוש מדינות אירופאיות ילכו השנה לבחירות: גרמניה, צרפת והולנד. בכל המדינות האלה כבר מורגשת הנוכחות של קמפיין התעמולה הרוסי שמטרתו לערער את הדמוקרטיה המערבית. בשתי מערכות – הברקזיט והבחירות בארה"ב – הקמפיין הזה רשם הצלחות. באירופה מנסים למנוע מרוסיה הצלחות נוספות.

ניסיון לבלום את החדשות המזויפות, צילום: שאטרסטוק ניסיון לבלום את החדשות המזויפות | צילום: שאטרסטוק ניסיון לבלום את החדשות המזויפות, צילום: שאטרסטוק

צוות שמכונה East Stratcom, ומורכב מ-11 דיפלומטים, עיתונאים לשעבר וביורוקרטים, מתמודד עם הצפת השקרים הרוסית. בין השאר, הם פירקו טענות על כך שגרמנים בורחים מארצם מחשש המהגרים המוסלמים, שהאיחוד האירופי תיקן תקנות לבניית אנשי שלג מגוונים אתנית, ושממשלת שוודיה תומכת בדאעש. אבל השקרים ממשיכים להגיע.

עד כה התמודד הצוות עם 2,500 סיפורים מפוברקים, שבחלקם הניכר הגיעו ממקורות רוסיים, אבל הוא מוצף בכמויות מטורפות של מידע. הצוות כבר משך את תשומת הלב של מוסקבה. שניים מחבריו קיבלו איומי רצח, וחבר שלישי, צ'כי, הואשם בטלוויזיה הרוסית בשמו בריגול. הקרב נמשך וככל הנראה האירופים יקדישו לו עוד משאבים.

משחקי הרעב

הכלכלה העולמית עומדת לקפוץ מצוק, ועד 2040 בערך כמחצית מהג'ובים של בני אדם יועברו לידיהם של רובוטים. האם אתם רוצים לשרוד בעולם כזה? כדאי שתתחילו להתאמן על כישורי משחקי המחשב שלכם.

פסטיבל גיימינג. דרושים שחקנים מנוסים, צילום: הילה ספאק פסטיבל גיימינג. דרושים שחקנים מנוסים | צילום: הילה ספאק פסטיבל גיימינג. דרושים שחקנים מנוסים, צילום: הילה ספאק

זו המסקנה של החוקר אדוארד קסטרונובוה. הוא מבסס את התפיסה שלו על הנתונים הבאים: שיעור ההכנסות של משחקים מקוונים עולה, אבל המודל שלהם כרגע נשען על מכירת חפצים מיוחדים וכדומה. מחקרים גילו ששיעור זניח של שחקנים, כ-0.2% בלבד, אחראי על כ-48% מההכנסות. השחקנים הללו מכונים לווייתנים.

ככל שמספר העשירים יצטמצם, חברות המשחקים יצטרכו להוציא יותר כסף מהלווייתנים שלהם. אבל לשם כך הם יצטרכו להציע להם משהו – נוכחותם של שחקנים אנושיים, כי הלווייתנים ישתעממו מבוטים. על כן, החברות יתחילו לסבסד שחקנים אנושיים כדי לשמור על נאמנותם של הלווייתנים – אבל יהיו כל כך הרבה בני אדם בלי עבודה, שיהיה היצע עודף. הן תשלמנה רק על השחקנים הטובים ביותר, כאלה שיכולים לאתגר את הלווייתנים – שכזכור, נשענים על הכסף שלהם כדי לקבל יתרונות על פני השחקנים האחרים.אז אם אתם רוצים לשרוד ולחיות ממשהו, יאללה, להתחיל להתאמן. מי ייתן והפור תמיד יהיה לצדכם.

קצרצרים

1. ההסתבכות המשפטית היומית של אובר: נהג של החברה תובע אותה בטענה שהיא הונתה אותו. על פי החוזה בין החברה ובין נהגיה, היא מחויבת להעביר להם 80% מסך התשלום עבור הנסיעה שביצעו. הנהג, מרטין דולברג מצפון קרוליינה, טוען שבתחילת הדרך אובר אכן שילמה לנהגים את ה-80% שלהם – אבל לאחרונה שינתה את שיטת החישוב שלה וכתוצאה מכך היא משלמת להם 70% עד 80%, אבל כמעט אף פעם לא את 80% המלאים. לטענת התובע, נהגים רבים אחרים חשים את הפגיעה הזו. מאובר נמסר שהם לומדים את החומר.

2. בית משפט פדרלי לערעורים בארה"ב קבע, בדעת רוב, שלאזרחים יש זכות לצלם שוטרים בפעולתם ושאין בכך עבירה על החוק, ושאזרחים העושים זאת מוגנים מפני מעצר משום שהם מבטאים בכך את זכות הביטוי שלהם על פי התיקון הראשון לחוקה. בית המשפט קבע שיש בכך צורך ציבורי, משום שאזרחים שמתעדים את פעולות המשטרה מהווים מחסום מפני שימוש לרעה של השוטרים בסמכויותיהם. בישראל, כידוע, הזכות לחופש ביטוי איננה מעוגנת בחוק (חוקה אין לנו בכלל) אלא בפסיקות בג"ץ בלבד, ואם אתם מנסים את השטיק הזה יכול להיות שהוא לא יתקבל בעין יפה.

 , צילום: bigstock צילום: bigstock  , צילום: bigstock

 

3. המשטר בבייג'ינג סגר בפתאומיות את חשבונות המדיה החברתית של ארגון סיני בשם "קולות פמיניסטיים". הסיבה למהלך לא ידועה, אבל ההערכות הן שמדובר בפוסט שהתייחס לשביתת הנשים הכללית המתוכננת בארה"ב לשמיני במרץ, "יום ללא נשים". בסין עצמה לא מתוכננת כל פעולה כזו והפוסט לא קרא לכזו, אבל המשטר רגיש לנושא של שביתות, ותחילת מרץ היא תקופה רגישה במיוחד משום שהמשטר מתכנן את דיוני הפרלמנט השנתיים שלו באותה התקופה. לפני כשנתיים, עצר המשטר מספר נשים שניסו לחלק עלונים על הטרדה מינית סמוך לשמיני במרץ, יום האישה הבינלאומי, כך שיכול להיות שגם זה משחק תפקיד.

4. סוכנות המדענים המטורפים של הפנטגון – דארפה, האנשים שהביאו לכם את החזירים הזומבים – רוצה רחפן שיגיע למטרה, ימסור את המטען שלו ואז יתפרק ויתמזג בטבע. השימוש המרכזי אמור להיות הפצה של סיוע ותרופות בזמן משבר הומניטרי, אבל אין ספק שיש לזה גם שימושים לפעילויות חשאיות. הרעיון הוא רחפן עשוי מקרטון, חומר קל שממילא משמש לא מעט חובבי טיסנים, ושגם מתפרק בקלות בטבע. נשארת הבעיה של מה לעשות עם האלקטרוניקה של הרחפן, שהרי הוא אמור להגיע למקום באמצעות GPS, אבל עובדים על זה.

5. להקת רדיוהד צפויה להגיע בקיץ לישראל, ואם רוכשי הכרטיסים תוהים מה השיר המדכא ביותר של הלהקה, אז עכשיו יש לשאלה הזו תשובה מדעית. מדען המידע צ'רלי תומפסון השתמש בדירוג העצב של ספוטיפיי כדי לזהות את השירים העצובים, ואז הצליב את הדירוג הזה באמצעות אלגוריתם עם שיעור המילים העצובות שמופיעות בשיר. על פי התוצאות שלו, השיר "True Love Waits" הוא השיר העצוב ביותר של הלהקה, וזו רק שאלה של זמן עד שיתחילו למכור אותו עם סכיני גילוח לפתיחת ורידים.

 

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות