אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

לגור על עץ

בברגן שבנורבגיה הוקם מבנה העץ הגבוה בעולם, ובו 14 קומות. האם הוא יערער את מעמדם של הבטון והפלדה בענף הבנייה?

24.02.2017, 08:07 | שירות כלכליסט

על קו המים בברגן שבנורבגיה הוקם "העץ", מבנה העץ הגבוה ביותר בעולם, שגובהו 14 קומות. תעשיית העץ מקווה שבנייתו תסמן עידן חדש שיערער את עליונותם של הבטון ושל הפלדה כחומרי בנייה.

המבנה, המתנשא לגובה של  52.8 מטרים, הוא רק אחד ממספר הולך וגדל של "גורדי-עצים" המשנים את קו הרקיע של ערים ברחבי העולם. בתעשיית העץ אומרים שזהו פתרון אקולוגי, נוכח הרצון של מדינות לצמצם את רמות הפליטה התעשייתית. לדברי אולה הרמן קלפה, מנהל הפרויקט: "העץ לעולם לא יחליף לחלוטין את הבטון והפלדה, אולם הוא בהחלט חלק מהפתרונות במאבק ליצירת חברה נטולה פליטות CO2".

אחד החששות מפני בנייה בעץ קשור לסכנת דליקות. אולם, לדברי קלפה, אין סיבה לחשש. "העמודים והפאנלים בנויים מעץ CLT בלתי דליק, הם גם עבים כל כך עד שהם אינם נדלקים, בנוסף, הם מצופים בצבע חסין-אש, ובבניין הותקנה מערכת מתזים נגד שריפות. למעשה, זהו אחד הבניינים הבטוחים ביותר בברגן בכל הנוגע לסכנת דליקות".

העץ בו נעשה שימוש בבניין נחשב ל"עץ בר קיימא" אולם יצרני הבטון מטילים ספק בטענה שבנייה בעץ היא פתרון ירוק יותר, ועומדים על כך שכריתת העצים כשלעצמה מגבירה את שיעורי ה-CO2 באוויר.

למרות שהבניין מורכב ברובו מעץ, זה איננו הרכיב היחיד בו. כדי להוסיף למבנה משקל, ולצמצם את תנועתו ברוח, הוסיפו לו גג מבטון. בהמשך השנה צפוי לקום בוונקובר שבקנדה בניין עץ הגבוה בכ-6 ס"מ מזה שבברגן, ומבנים גבוהים אף יותר מתוכננים לקום בווינה ובלונדון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
מדובר ביחסי ציבור לתעשיה דועכת באירופה
עצוב על העצים. ביפאן - הבניה בעץ נפוצה מאוד עבור מבנים עד 3 קומות. הבניה שם היא משולבת: עץ + פיברגלאס + סיבית + פלסטיקה. מתקבלים בתים קלים נטולי יסודות שכמעט ואינם ניזוקים ברעידות אדמה. סכנת השריפה שם מינורית כיוון שמערכות הגז ממוגנות ומתנתקות אוטומטית ברגע שיש תנועה הקלה ביותר (כל צינורות הולכת הגז עשויים שם ממפרקים שנסגרים אוטומטית לפי חוק). בתי העץ ביפאן אינם מבודדים היטב מהקור או החום שבחוץ. הם מחזיקים מעמד 25 שנה (יפאן מדינה גשומה לחה מאוד)
אמיר  |  24.02.17
לכל התגובות