אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
״בריטניה חייבת לאיחוד האירופי 63 מיליארד דולר, היא חייבת לשלם לפני שתעזוב" צילום: רויטרס

״בריטניה חייבת לאיחוד האירופי 63 מיליארד דולר, היא חייבת לשלם לפני שתעזוב"

קנצלר אוסטריה הפך למנהיג הראשון באירופה שנותן תג מחיר לברקזיט חודש לפני שתרזה מיי מכניסה לתוקף את סעיף 50 לאמנת ליסבון. שר האוצר הבריטי כינה לאחרונה את רעיון תשלום החשבון "אבסורד" וטען כי בריטניה נחושה שלא לשלם לאירופה עבור פרויקטים משותפים שסוכמו לאחר נובמבר

24.02.2017, 12:44 | בלומברג

"בריטניה תצטרך לשלם 'חשבון' של 60 מיליארד יורו (63 מיליארד דולר) כאשר תפרוש מהאיחוד האירופי" - כך טוען הקנצלר האוסטרי כריסטיאן קרן, שהפך למנהיג הראשון באירופה לתת תג מחיר לברקזיט. קרן נקב בסכום על רקע חישובים שנערכו באיחוד האירופי ביחס לחשבון שיוגש לממשלת בריטניה ברגע שראשת הממשלה תרזה מיי תכריז על יציאתו לדרך של הברקזיט.

קראו עוד בכלכליסט

"הצ'ק צריך להיות על סך 60 מיליארד יורו, כפי שהנציבות האירופית חישבה", אמר קרן בראיון לבלומברג. עם זאת, הניח כי "עוד יתקיים על כך מו"מ, 60 מיליארד יורו זה סכום משמעותי".

תג המחיר הגבוה עלול לבשר על פתיחה ברגל שמאל של דיוני הברקזיט בין בריטניה לאיחוד האירופי, שיחלו ברגע שמיי תכניס לתוקפו את סעיף 50 לאמנת ליסבון, צעד שאמרה כי תנקוט בו לפני סוף מרץ. שר המסחר הבריטי ליאם פוקס כינה את רעיון תשלום החשבון "אבסורד" וממשלת בריטניה נחושה שלא לשלם לאירופה עבור פרויקטים משותפים שסוכמו לאחר נובמבר, טרם עריכת משאל העם שקבע כי על בריטניה לפרוש מהאיחוד.

אף שקרן טען כי על האיחוד האירופי להימנע מענישתה של בריטניה, הוא הכיר בכך שתג המחיר עומד להיות מכשול עבור ממשלת מיי מול אזרחי בריטניה, "משום שההבטחה לבוחרים הבריטים הייתה כי הם מתכוונים לחסוך הרבה כסף, ואני חושב שתהיה מידה רבה של אכזבה או תסכול אם התרחיש ההפוך יתקיים".

תג המחיר אינו רק עבור פרישתה של בריטניה מהאיחוד האירופי. הוא כולל התחייבויות פיננסיות שונות שנעשו בזמן שבריטניה הייתה חברה באיחוד, כגון מחויבויות הקשורות לפנסיות של גורמים רשמיים של האיחוד וכן והתחייבויות עבר בנוגע לתקציב ולפרויקטים של האיחוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות