אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סין עונה לטראמפ: "אנחנו אלופים בפיתוח כלכלי - לא במניפולציות במט"ח" צילום: csmonitor.com

סין עונה לטראמפ: "אנחנו אלופים בפיתוח כלכלי - לא במניפולציות במט"ח"

אתמול אמר נשיא ארה"ב כי לא חזר בו מהאשמותיו שלפיהן סין מבצעת מניפולציות ביואן; משרד החוץ הסיני הגיב: "אין לנו שום כוונה להשיג יתרונות בתחום סחר החוץ באמצעות פיחות מכוון של המטבע"

24.02.2017, 23:22 | שירות כלכליסט

סין הודיעה היום כי אין לה כל כוונה לפחת את המטבע שלה, היואן, כדי להשיג יתרון סחר. בכך הגיבה על דברי נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אתמול כי סין היא "אלופה" בכל הנוגע למניפולציות במטבע שלה.

קראו עוד בכלכליסט

בראיון ל"רויטרס" אמר אתמול טראמפ כי לא חזר בו מהאשמותיו שלפיהן סין מבצעת מניפולציות ביואן; כמה שעות קודם לכן אמר שר האוצר האמריקאי, סטיב מנוצ'ין, כי ארה"ב "אינה מביעה כל שיפוט" לעת עתה, בנוגע למטבע הסיני.

דובר משרד החוץ הסיני אמר היום כי הוא מקווה שארה"ב תוכל לבחון את סוגיית המט"ח באופן "נכון ומלא". לדבריו, "לסין אין שום כוונה להשיג יתרונות בתחום סחר החוץ באמצעות פיחות מכוון של היואן. אם אתם מוכרחים להצמיד את הכינוי 'אלופה' לסין, אז אני סבור שסין היא אלופה - אבל בפיתוח כלכלי".

משרד החוץ הסיני אינו מעורב בקביעת מדיניות המט"ח - אבל הוא המשרד היחיד שעורך תדריכים לכתבים זרים.

במסע הבחירות שלו, חזר והאשים טראמפ את סין בפיחות היואן במטרה לחזק את הייצוא - על חשבון הייצור בארה"ב. הוא התחייב שמשרד האוצר האמריקאי יתייג באופן רשמי את סין כ"מניפולטורית של המטבע", כבר ביומו הראשון בתפקידו. ואולם מאז כניסתו של טראמפ לבית הלבן, לפני יותר מחודש, עדיין לא בוצע כל מהלך כזה. הערותיו של מנוצ'ן מיום ה' מצביעות על כך שהוא גם לא יתרחש בעתיד הקרוב.

"למשרד האוצר יש הליך מסודר במסגרתו הוא בוחן מניפולציות מטבע. נבצע את ההליך הזה, כפי שעשינו בעבר", אמר שר האוצר האמריקאי.

המשמעות היא שלא צפויה הכרזה רשמית בעניין לפני אפריל, אז אמור משרד האוצר לפרסם את הדוח הבא שלו על מטבע זר.

יואן, דולר, צילום: csmonitor.com יואן, דולר | צילום: csmonitor.com יואן, דולר, צילום: csmonitor.com

מנוצ'ין, שלפני שמונה לתפקידו עמד בראש קרן גידור והיה שותף בגולמן זאקס, מתמודד עם משימה לא קלה של יישור עמדותיו של הבוס שלו בנוגע למטבע הסיני עם המציאות.

מרבית המומחים מסכימים כי הגדרה של סין כ"מניפולטורית מטבע" כבר אינה הגיונית. בפועל, משקיעה בייג'ין הון עתק - כטריליון דולר - בשנים האחרונות במאמץ למנוע צניחה מהירה של היואן, תרחיש העלול להצית כאוס בשוקים הגלובליים.

ארה"ב לא הכריזה על סין כעל מניפולטורית מטבע מאז 1994. אף שחותמת כזו אינה נושאת עמה קנסות מיידיים, הרי שישנם מומחים החוששים כי היא עלולה להיות צעד ראשון לקראת הטלת תעריפים כבדים ביותר על ייבוא מסין, כפי שאיים טראמפ שייעשה במהלך הקמפיין שלו. גישה זו תוביל לבטח למלחמת סחר.

קרן המטבע העולמית הודיעה ביולי כי היא סבורה שערכו של היואן "תואם באופן כללי את נתוני הבסיס".

המטבע הסיני איבד 7% מול הדולר ב-2016, אך טיפס ב-1% מתחילת השנה הנוכחית. עם זאת, כלכלנים רבים צופים לירידה הדרגתית של היואן נגד הדולר במהלך השנה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות