אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש המחוזי יפרסם את החלטתו בעניין פינוי מיכל האמוניה עוד השבוע צילום: דוברות עיריית חיפה

ביהמ"ש המחוזי יפרסם את החלטתו בעניין פינוי מיכל האמוניה עוד השבוע

במהלך הדיון אמרה השופטת כי ברור שההחלטה לרוקן את מיכל האמוניה ב-10 ימים אינה סבירה; אלפי בני אדם, בהם עובדי עיריית חיפה, תלמידים ותושבים מודאגים, הפגינו מול בית המשפט בדרישה לפנות את המיכל

26.02.2017, 13:45 | ליאור גוטמן ו-ynet

הדיון בביהמ"ש המחוזי בחיפה בעניין מיכל האמוניה הסתיים ללא קבלת החלטה. ביהמ"ש הודיע לצדדים שיתן החלטתו בימים הקרובים ולא יאוחר מיום רביעי הקרוב.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך הדיון אמרה השופטת תמר שרון נתנאל, כי ברור שההחלטה לרוקן את מכל האמוניה ב-10 ימים אינה סבירה, וזאת מבלי לנקוט עמדה עקרונית על הפסיקה שקבעה זאת. במהלך הדיון ביקש חתן פרס נובל דן שכטמן לשאת דברים מול ביהמ"ש, אולם בקשתו סורבה והוא יצא מהאולם מבלי שהשלים את דבריו.

כ-3,000 בני אדם הפגינו היום מול בית המשפט המחוזי בחיפה, שדן בערעור שהגיש מפעל חיפה כימיקלים על החלטת בית המשפט לעניינים מקומיים, לסגור את מכל האמוניה.

בית המשפט לעניינים מקומיים קבע כי המיכל ייסגר בתוך עשרה ימים, מועד שחלף ביום שלישי האחרון, אולם בית המשפט המחוזי אפשר למפעל להמשיך ולפעול עד לערעור שיישמע היום. מדובר בהפגנה הגדולה ביותר שהייתה בחיפה אי פעם בנוגע לאיכות סביבה. אך כבר בתחילת הדיון אמרה השופטת, שרון נתנאל, כי על הנוכחים "להירגע", כיוון שלדבריה "בסופו של הדיון היום אני לא אגיד שצריך לרוקן את המכל תוך עשרה ימים. זה לא ריאלי".

  

"אנחנו אומרים 'די' למכל הזה", צעקו המפגינים. "הגענו כדי שיעפו את כל המפעלים הפטרוכימיים", צעקה אחת המפגינות. "אנחנו חולים בסרטן!", התריעה. אחד אמר: "אנחנו אומרים די למחדל הזה". מבית הספר הראלי הגיעו תלמידים אף שבבית הספר התריעו שלא יתחשבו בהפגנה כהצדקה לחיסור. "אני אוהב את העיר, אני רוצה להמשיך לחיות פה, אבל לא נוכל לעשות זאת אם המכל יישאר", אמר אחד מהם. "העם דורש אמוניה לגרש", המשיכו לצעוק המוחים ברקע. 

 

יונה יהב ראש עיריית חיפה בהפגנה מול בית המשפט בחיפה, צילום: דוברות עיריית חיפה יונה יהב ראש עיריית חיפה בהפגנה מול בית המשפט בחיפה | צילום: דוברות עיריית חיפה יונה יהב ראש עיריית חיפה בהפגנה מול בית המשפט בחיפה, צילום: דוברות עיריית חיפה
 , צילום: דוברות עיריית חיפה צילום: דוברות עיריית חיפה  , צילום: דוברות עיריית חיפה
מימין: פרופ מימין: פרופ' אהוד קינן מהטכניון, יונה יהב ראש עיריית חיפה, חיים צורי ראש עיריית קריית מוצקין ופרופ' דן שכטמן בביהמ"ש | צילום: דוברות עיריית חיפה מימין: פרופ

אמוניה משמשת כתוצר גלם לתעשיית הדשנים. המיכל במפרץ חיפה הוקם באמצע שנות ה-80' של המאה שעברה ומאז הוא סומן בדו"חות שונים כמסוכן לציבור. מיכל האמוניה מכיל כ-10 עד 12 אלף טונות לשנה, והוא היה אמור לעבור לנגב כבר לפני כמה שנים במסגרת מכרז ממשלתי, שנכשל. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה