אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת פסח: מכסה פטורה ממכס לירקות, בנוסף למכסות קבועות פטורות לבשר ולדגים צילום: יובל חן

לקראת פסח: מכסה פטורה ממכס לירקות, בנוסף למכסות קבועות פטורות לבשר ולדגים

עם זאת, לא הוסרו השנה המכסים מיבוא על שורת מוצרים ובהם ירקות קפואים, בשר כבש ושמן זית; האוצר: המכסות הקבועות כבר הביאו לירידת מחירים באותם מוצרים"

27.02.2017, 16:43 | נורית קדוש

בשונה מהשנה שעברה, אז הוסרו לקראת חג הפסח המכסים מיבוא על שורת מוצרים ובהם ירקות קפואים, בשר כבש, שמן זית ועוד, השנה הסתפק שר האוצר משה כחלון בחתימה על צו המאפשר לייבא מגוון ירקות טריים במסגרת מכסה פטורה ממכס.

קראו עוד בכלכליסט

הצו קובע כי ניתן יהיה לייבא מכסה פטורה ממכס של 40 אלף טונה במהלך תקופות החגים של מלפפונים, עגבניות, פלפל, חסה, פטרוזיליה ושורשי סלרי, ללא התניה של ההיצע בשוק המקומי. צעד זה נועד, לטענת האוצר, למנוע זו השנה השנייה, מחסור ועליית מחירים בתקופת החגים, כפי שאכן אירע לפני כשנה וחצי בחגי תשרי.

השנה בחר כאמור האוצר במהלך מינורי ביחס לצעדים שנקט בפסח אשתקד במסגרתם נפתחה מכסה כמותית של 3,500 טונה ליבוא פילה אמנון קפוא בפטור ממכס. בנוסף, נפתחה מכסה כמותית של 500 טונה ליבוא דגי קרפיון ובורי בפטור ממכס. הפחתות אלו איפשרו הפחתת מחירים ב-20-15 שקל לק"ג. לפי האוצר, הפחתת המכסים על הדגים הפכה קבועה ולכן לא נדרש השנה לטפל בה.

  , צילום: עומר מסינגר צילום: עומר מסינגר   , צילום: עומר מסינגר

אלא שבנוסף, נחתם בשנה שעברה צו לביטול המכס ביבוא שמן זית במסגרת מכסה כמותית של 2,000 טונה כך שהתאפשרה הפחתת מחירו של שמן זית ב-8-6 לק"ג. כמו כן, נפתחה מכסה כמותית של 10,000 טונה ליבוא בפטור ממכס של מגוון ירקות קפואים ובהם תפוחי אדמה, גזר, תירס, שעועית ואפונה באריזות קמעונאיות לרכישה לצרכן הסופי. אלא שכל ההפחתות הללו נעשו במסגרת הוראת שעה עד ל-15.7.16 וכבר אינן תקפות.

בנוסף, התחייבו חקלאי ישראל לשווק תפוחי אדמה, כרוב וגזר במחיר של בין 1.5-2 שקלים לרשתות השיווק שיאפשר שיווקם לצרכן במחיר נמוך ביותר.

השנה אין הבנות עם החקלאים

השנה, לא הגיע האוצר להבנות אלו עם החקלאים ובחר לפעול להסרת המכסים במקום. מדובר בצעד שיפגע בחקלאים שיאלצו להתמודד עם היבואנים.

בנוסף למהלך של משרדי האוצר והחקלאות, אישרה בשנה שעברה ועדת המכסות של משרד הכלכלה והתעשייה הקצאות ליבוא בפטור ממכס, במטרה להביא להפחתת מחירים של מוצרי מזון בסיסים לפני חג הפסח. במסגרת המכסות, שחולקו ניתן למנות 1,000 טונה בשר כבש שמכירותיו עולות לקראת החג ו-1,500 ליטר מיץ ענבים.

מהאוצר נמסר: "בשנת 2016, לקראת חג הפסח, בוצעו מספר הפחתות מכסים נקודתיות בתחומי הדגים, הירקות ושמן הזית. לאחר בחינה של הצלחת המהלך הנקודתי, הוחלט על הפחתת מכסים קבועה בתחומי הדגים, הבשר והירקות הטריים, זאת תוך הידברות עם החקלאים. ואכן, ירידות מחירים במוצרים אלו מורגשות כבר כיום".

מזכ"ל תנועת המושבים ויו״ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור: "שוב פוגעים בחקלאים מבלי שתצא שום תועלת לצרכנים. חבל שהאוצר בוחר במדיניות של חיסול החקלאות במקום חיזוקה. במדיניות הזאת של ייבוא לא תהיה חקלאות ישראלית התוצאה תהיה שבעתיד פירות וירקות יהיו לעשירים בלבד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות