אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרשויות המקומיות נגד ח"כ אמסלם: אין הצדקה ציבורית לקידום קרקעות פרטיות בבעלות אחת בוותמ"ל צילום: אלכס קולומויסקי

הרשויות המקומיות נגד ח"כ אמסלם: אין הצדקה ציבורית לקידום קרקעות פרטיות בבעלות אחת בוותמ"ל

פורום ה-15, מרכז השלטון המקומי ומרכז המועצות האזוריות דורשים מיו"ר ועדת הפנים למשוך את הצעת החוק שהגיש, זאת לאחר שגורמים בשלטון המקומי הביעו חשש כי הוא מונע על ידי קבלנים בעלי אינטרס כלכלי

27.02.2017, 16:52 | אמיתי גזית
פורום 15 הערים העצמאיות בראשות רון חולדאי, מרכז השלטון המקומי בראשות חיים ביבס, ומרכז המועצות אזוריות בראש עמיר ריטוב, דורשים מח"כ דוד אמסלם, יו"ר ועדת הפנים בכנסת למשוך את הצעת החוק שתאפשר העברת קרקע פרטית בבעלות אחת לתכנון בוותמ"ל. דרישה זו הועברה אליו היום במכתב בו נטען כי יוזמתו של אמסלם תגרום להתעלמות מהאינטרס הציבורי, תפגע בתכנון העירוני, ואיכות החיים של הרשויות. ל"כלכליסט" נודע כי במקביל פנו הרשויות המקומיות לשר האוצר ומשרד המשפטים למשוך את החוק ולא להעבירו להצבעה בכנסת. לחילופין דורשות הרשויות כי החוק יקודם בוועדת הרפורמות של הכנסת ולא יעבור תחת ידיו של אמסלם. גורמים בשלטון המקומי הביעו חשש כי את אמסלם דוחפים קבלנים בעלי אינטרס כלכלי.

קראו עוד בכלכליסט

הוותמ"ל , ועדה ארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור, נוסדה ב-2014 במטרה להאיץ את הליכי התכנון על רקע משבר הדיור. לועדה יש סמכויות כמעט כמו למועצה הארצית לתכנון ובניה. פירוש הדבר הוא שיש לה סמכות לבטל תוכניות ולשנות ייעוד קרקע, למשל לאשר בנייה במקום שיועד לכביש או לפארק. בראשית הדרך החוק איפשר לקדם בוותמ"ל רק תוכניות בנייה למגורים על קרקע של המדינה, וזאת מתוך הבנה כי הן משרתות את האינטרס הציבורי, שכן הן תורמות להגדלת היצע הדיור, וממילא ההכנסות משיווק הקרקע מגיעות למדינה.

בחודשים האחרונים מקדם משרד האוצר תיקון לחוק, באופן שיאפשר לקדם בוותמ"ל גם תוכניות על קרקעות פרטיות מרובות בעלים. התכנון בקרקעות אלה נמשך שנים רבות במיוחד בגלל מחלוקות על רקע חלוקת הזכויות בין בעלי הקרקע. באוצר מקווים כי התכנון המואץ בוותמ"ל יאפשר לפתוח את הפקק. אלא שעל פי פניית השלטון המקומי אמסלם ביקש לשנות את החוק כך שגם תכנון של קרקע פרטית בבעלות של אדם או חברה אחת תוכל לעבור לוותמ"ל.

על פי המכתב השלטון המקומי היה מוכן שלא להתנגד לתיקון שמאפשר העברת קרקע מרובת בעלים לוותמ"ל משום שהיא "נועדה להתגבר על הקושי הנובע ממורכבות תכנונן מחדש וההתנגדויות הרבות המוגשות בקשר אליהן. כך ניתן היה לטעון כי קיים אינטרס ציבורי לסייע בקידומן של תכניות אלו תוך שימוש בכלי החריג הקרוי ותמ"ל - ואולם קושי זה כלל אינו מתקיים בקרקע פרטית בבעלות אחת. במקרה של קרקע פרטית בבעלות אחת, הגוף שיקדם את התכניות הוא יזם פרטי, אשר האינטרס היחיד העומד לנגד עיניו הוא זה שלו. אין כל הצדקה ציבורית לאפשר זאת".

קרקע במרכז הארץ (ארכיון), צילום: אוראל כהן קרקע במרכז הארץ (ארכיון) | צילום: אוראל כהן קרקע במרכז הארץ (ארכיון), צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות