אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הזכייה של "אור ירח" באוסקר היא הישג להט"בי חסר תקדים צילום: איי אף פי

הזכייה של "אור ירח" באוסקר היא הישג להט"בי חסר תקדים

הזכייה של האנדרדוג "אור ירח" באוסקר מסמלת לא רק ניצחון שחור, אלא גם הישג להט"בי חסר תקדים

28.02.2017, 09:22 | אור סיגולי

טקס האוסקר ה־89 שהתקיים אתמול, ייזכר בעיקר בגלל הפדיחה חסרת־התקדים שהתרחשה בדקותיו האחרונות, כשוורן בייטי ופיי דאנאווי הכריזו על הסרט הלא־נכון כזוכה הגדול של הערב. מה שהיה אמור להיות הזיקוק האחרון במסיבה של "לה לה לנד", התגלה כבלבול במעטפות, ועמוק לתוך דברי התודה של הנואם השלישי בחבורת הזוכים, החגיגה נעצרה והוכתר הזוכה הנכון בפרס הסרט הטוב ביותר של השנה: "אור ירח".

ג'ורדן הורוויץ, מפיק "לה לה לנד", קטע את הנאומים במילים "היתה טעות". הוא הפנה את מבטו לאנשי "אור ירח" שישבו בכיסאותיהם והתעקש: "אתם זכיתם בפרס הסרט. זאת לא בדיחה, בואו לקחת את האוסקר".

תיקון להר ברוקבק

הרגע הזה, שבו צוותים של שני סרטים שונים עומדים על הבמה ומחליפים בינהם אוסקרים, היה כה סוריאליסטי שהוא לקח את תשומת הלב מההישג המדהים של סרט ההתבגרות הרגיש שביים בארי ג'נקינס. מעבר לכך שמדובר בסרט עצמאי, קטן ונטול שחקנים מפורסמים, "אור ירח" (שזכה בנוסף בפרסי שחקן המשנה והתסריט המעובד) גם עשה היסטוריה בכך שהיה לסרט הלהט"בי הראשון שזכה בפרס הגדול, כאילו היה זה תיקון לגניבת האוסקר של "הר ברוקבק" בידי "התרסקות" לפני תריסר שנים. אף שסרטים עם קווי עלילה גאים זכו בעבר בפרס הגדול ("קאובוי של חצות" ו"לורנס איש ערב", למשל), היתה זו הפעם הראשונה שבה סרט שעוסק באופן מוצהר ומוחלט בגיבורים גאים גורף את פרס הסרט.

ואם מוסיפים למשוואה את צבע העור של כל הדמויות בסרט, אי אפשר שלא להתפלא על הפתיחות הקיצונית יחסית לאקדמיה שהופגנה אתמול, כזו שכנראה הושפעה מהמחאות הקולניות בנוגע לייצוג מיעוטים באוסקר ושירתה גם כתגובה ההוליוודית לזכייתו של דונאלד טראמפ בנשיאות.

הצוות של "אור ירח" מקבל את פרס הסרט הטוב. למטה: המעטפה הנכונה, צילום: איי אף פי הצוות של "אור ירח" מקבל את פרס הסרט הטוב. למטה: המעטפה הנכונה | צילום: איי אף פי הצוות של "אור ירח" מקבל את פרס הסרט הטוב. למטה: המעטפה הנכונה, צילום: איי אף פי

 

טיל איראני

רוח המחאה ניכרת גם בבחירת הסרט הזר. במשך רוב עונת הפרסים של החודשים האחרונים זה היה נדמה כקרב צמוד בין "טוני ארדמן" הגרמני לבין "הסוכן" האיראני. אולם מרגע שטראמפ הכריז על החרם המוסלמי ואסר על כניסה למדינה משבע מדינות, ובהן איראן, נראה כי זהות הזוכה נקבעה.

אסגר פרהאדי, שכבר מחזיק בפרס אחד על "פרידה", ביים סרט כבד ראש, אך לא אומנותי מדי, ואיפשר לחברי האקדמיה להתחבר אליו ביתר קלות. בנוסף ההכרזה המוקדמת שלו כי יחרים את הטקס מתוך סולידריות עם בני עמו, סיפקה למצביעים אפשרות נוספת למרק את מצפונם מהאשמות גזעניות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות