אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיריית רמת גן מזהירה כי תפסיק לאשר מיזמי תמ"א

עיריית רמת גן מזהירה כי תפסיק לאשר מיזמי תמ"א

בעקבות התיקון שלפיו רשויות מקומיות לא יוכלו לגבות היטלי השבחה במסגרת תמ"א 38, ראש העיר ישראל זינגר הודיע לכחלון ולגלנט כי לא יאשר עוד דירות, מאחר שלא יהיה לו איך לממן פיתוח תשתיות לרווחת התושבים

28.02.2017, 08:46 | אביב גוטר

עיריית רמת גן שוקלת להפסיק לאשר מיזמי תמ"א 38 בשל היעדר תקציב מספיק לפיתוח תשתיות עירוניות – כך עולה ממכתב ששלחו אתמול ראש העיר ישראל זינגר ויו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה אביבית מאור נמרודי לשר האוצר משה כחלון ולשר הבינוי והשיכון יואב גלנט.

"הרשות המקומית נמצאת בפני שוקת שבורה, כאשר ביד אחת היא נדרשת להוספת אלפי יחידות דיור ואילו ידה השנייה ריקה ממקור הכנסה תקציבי תואם המאפשר פיתוח התשתיות העירוניות הנדרשות על מנת לקלוט את התוספת הגדלה מדי שנה... אנו חוששים כי לא נוכל עוד לא לאשר יחידות דיור ללא יכולת לפתח את התשתיות הדרושות לתושבים ובכך נפגע באיכות חייהם במקום להיטיב את מצבם", נטען במכתב.

המכתב נשלח בהמשך לתיקון 3 א' לתמ"א 38 שאושר על ידי הממשלה לפני כשלושה חודשים ומונע מהרשויות המקומיות לגבות מהדיירים היטלי השבחה בעת מכירת דירתם. התיקון החדש הגדיר במפורש את אופן חישוב הזכויות שנגזרות מגובה בניין שייהרס – במסלול של הריסת בניין ישן ובנייה מחדש. הבעיה עם התיקון החדש היא שהעיריות צריכות להכין הנחיות כיצד ליישם אותו, דבר שיצר כאוס בקרב הרשויות המקומיות שעתרו יחד לבג"ץ נגד ההחלטה. עם זאת, עיריית רמת גן הגישה עתירה נוספת נגד נושא הפטור מנושא היטלי ההשבחה, הנאמדים לפיה ב־70 מיליון שקל בשנה.

אביבית מאור נמרודי, יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברמת גן אביבית מאור נמרודי, יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברמת גן אביבית מאור נמרודי, יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברמת גן

עיריית רמת גן מציעה שתוספת זכויות הבנייה מכוח תיקון 3א' לא ייחשבו כתוספת זכויות בנייה מכוח תמ"א 38, ולכן לא יהיו פטורות מהיטל השבחה. בעירייה מציינים כי נתיב זה נוצל בעבר במסגרת תמ"א 38 כשביקשו להרחיב את תחולת הפטור מתשלום היטל השבחה גם עבור זכויות בנייה בתוכניות מפורטות שטרם מומשו. לטענתם, פתרון זה מיידי ומהיר וניתן לממשו ללא נזק לרשות המקומית או לתושבים. פתרון נוסף שהעירייה מציעה הוא לקבוע בחקיקה שתוספת זכויות מכוח תיקון 3א' לא תהיה פטורה מחובת תשלום היטל השבחה.

ראש העיר, ישראל זינגר, אמר: "העיר מקדמת הקמתן של יחידות דיור, ומסייעת בכך במקומות שבהם המדינה כושלת. אבל לא נאפשר מצב שבו ייבנו יחידות דיור, בלי שנוכל להוסיף ולשפר את התשתיות שהציבור זקוק להן לטובת איכות החיים. אני קורא למדינה לעשות את הצעדים הנדרשים כדי לפתור את המצב לפני שיהיה מאוחר".

סגנית ראש העיר ויו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, עו"ד אביבית מאור נמרודי: "המצב שיצרה המדינה, במודע או שלא במודע, הוא שמביא להקפאה של השוק. אפשר וצריך לפתור את זה בקלות. המדינה מודעת לכך, וחבל שהיא לא עושה דבר בנדון. אנחנו, במקום לחכות שהמדינה תמצא פתרון לסיטואציה שנגררנו לתוכה, באנו עם פתרונות שניתן ליישם ולהביא לפתרון מהיר, שיאפשר לנו מחד לחזק ולמגן את הבתים ומאידך לטפל בתשתיות. המדינה מבקשת להקל על היזמים, אבל יוצרת מצב הפוך, שבו כל השוק יקפא והנפגעים הראשונים יהיו התושבים, שממתינים להזדמנות לחזק ולמגן את בתיהם. את זה לא נאפשר. בעיר כמו רמת גן אין שום צורך בפטור נוסף להיטל השבחה, והרווח הכלכלי מספק ומאפשר יציאה לפרויקט גם עם תוספת של היטל ההשבחה. אני קוראת למדינה לאמץ מיידית את הפתרונות שהצענו, וכפי שנרתמתי עד היום אני מוכנה להמשיך ולסייע בעניין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

41 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

40.
ביטול של הטל השבחה
אין אני מבין את עיריית ר״ג ואת סגנית ראש העיר הגברת נימרודי !!! ןאולי תוכל הגברת לענות לי . ביניין שבו 3 קומות ובו 9 דיירים נהרס וניבנה תחתיו בניין בן 9 קומות ובבו 32 דירות לערך הנותנים לעירייה תשלום ארנונה עצום ענק . האים התשלום החודשי אינו מספק ? האים התוספת הכספית שהראשות תיגבה מהדיירים הנוספים הרי היו רק 9 דיירים תא מספיקה ??
עמי גבעוני  |  01.03.17
38.
התשלום המס העקיף שחל בתמ"א
בפרויקטי תמ"א נדרש תשלום כבד של פתרון בעיית החניה. אם זה לא תשלום עבור שיפור תשתיות? בדרך זו יוצרים חניות לכל רכבי הדירים ומפנים רכבים חונים מהכבישים. המחיר למימוש בארץ הוא היקר ביותר בעולם בגלל מספר קטן של בעלי עיניין ורגולטורים שדואגים להם. תוספת התשתיות עליהן מדברים ראשי העיריות לא מדוייקת, מרכזי העיר הזדקנו ותשתיות החינוך מתרוקנות מילדים, פרויקטי תמ"א מחזירים את האוכלוסיה הרלוונטית שמשתמשת בתשתיות קימות בניצולת נמוכה ללא כל צורך בהשקעה של הערים.
יוסי  |  01.03.17
לכל התגובות