אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק מיסוי דירה שלישית הולך ומסתבך: בג"ץ הוציא צו על תנאי למדינה וקבע דיון בהרכב מורחב צילום: אוראל כהן

חוק מיסוי דירה שלישית הולך ומסתבך: בג"ץ הוציא צו על תנאי למדינה וקבע דיון בהרכב מורחב

שופט בג"ץ קטע את דברי עורך דינם של חברי האופוזיציה שעתרו נגד החוק: "היה פגם רציני מאוד בחקיקה, אין ספק". השופטת חיות מתחה ביקורת נוקבת על המדינה: "כתבתם 50 עמודים והעמדה שלכם לא ברורה"

28.02.2017, 15:17 | עמרי מילמן ואביב גוטר

חוק מיסוי דירה שלישית הולך ומסתבך: בג"ץ הוציא צו על תנאי נגד המדינה והכנסת על חוק מיסוי דירה שלישית וקבע כי המדינה צריכה לתת תשובה עד ה-23.3 בדיון בו נקבע הרכב מורחב.  בעקבות התשובות שיינתנו על ידי המדינה, בית המשפט יידרש להחליט אם לבטל את החוק כולו, לבטל רק חלקים ממנו או לדחות את העתירות ולהשאיר את החוק בתוקף. בינתיים החוק נשאר בתוקף, כאשר הגבייה הראשונה של המס תחול רק בחודש יוני בכל מקרה.

קראו עוד בכלכליסט

הפגם בהליך הוא למעשה החקיקה החפוזה שנעשתה בליל חמישי, שלא אפשרה לחברי וועדת הכספים ללמוד את החוק למרות שנעשו בו 23 שינויים על ידי האוצר. היועצת המשפטית של הועדה, שגית אפיק, התריעה כי לא הספיקה ללמוד את החוק מאחר וזה הגיע אליה רק בשעות הערב מה שיקצה עליה לייעץ לחברי הוועדה. בעקבות זאת דרשו חברי האופוזיציה לדחות את הדיון ליום שישי בבוקר או ליום ראשון. אולם הוועדה סירבה לכך.

"לשקול להתמקד בטענות על הפגם שנפל בהליך החקיקה"

בג"ץ  בהרכב של שלושה שופטים: אסתר חיות, ניל הנדל וסולברג, דן הבוקר בעתירות השונות שהוגשו נגד החוק עם אישורו של חוק ההסדרים. מדובר ב-5 עתירות בסך הכל שהוגשו נגד הכנסת, משרד האוצר והשר משה כחלון. הדיון  נפתח בהצעתה של חיות מארבעה מחמשת העותרים לשקול להתמקד בטענות על הפגם שנפל בהליך החקיקה ועל הרטרוספקטיביות שלה. חיות אמרה לעורכי הדין כי הם יכולים ללמוד מכך את הערכת הרכב השופטים לגבי יתר הטענות, ובהן פגיעה בחופש הקניין שבהן מתמקדת העתירה החמישית.

במהלך הדיון ביקרו השופטים את היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון, שלמרות שסבר כי נפל בהליך פגם שירד לשורש העניין, הסתפק בתגובתו לבית המשפט בהתרעת בטלות, כלומר לא לבטל את החוק אלא רק להתריע על כך.

השופטת אסתר חיות, צילום: אלכס קולומויסקי השופטת אסתר חיות | צילום: אלכס קולומויסקי השופטת אסתר חיות, צילום: אלכס קולומויסקי

על כך אמרה השופטת אסתר חיות: "אם למישהו לא היה ברור עד היום מכל מה שנכתב בפסיקה איך צריך להתנהל הליך חקיקה תקין, בא היועמ"ש של הכנסת בדיון של הוועדה בכנסת ותדרך והאכיל בכפית את כל מי שאמור לשבת על מהדוכה. באה היועמ"שית של ועדת הכספים ואמרה שבמצב הדברים הנוכחי היא לא תוכל לבצע את תפקידה. בקריאה שנייה ושלישית באו וטענו בואו תתקנו – אם מדברים על התרעות אז היו מספיק התרעות. אני לא כל כך מבינה מה זה התרעת בטלות במקרה הזה. אם אתם הגעתם למסקנה, והגעתם למסקנה, שיש פגם בהליך, אנחנו לא צריכים לרדת לשורש העניין. מה עם תוצר החקיקה הזה? העמדה הזאת לא מובנת".

השופטים ביקרו גם את עמדת המדינה, וטענו כי למרות שהתפרסה על פני 50 עמודים לא הייתה ברורה כלל ודרשו לדעת האם המדינה מסכימה כי היה פגם מהותי בהליך או לא. בסופו של דבר לאחר התייעצות הכריעו פרקליטי המדינה כי ש"יש פגם חמור שאינו יורד לשורשו של ההליך. הוא לא הגיע לאותו רף שבית המשפט פסק שממנו אי אפשר לחזור חזרה". 

השופט נעם סולברג, צילום: אלכס קולומויסקי השופט נעם סולברג | צילום: אלכס קולומויסקי השופט נעם סולברג, צילום: אלכס קולומויסקי

יוזם העתירה ח"כ מיקי רוזנטל: "הדברים שנאמרו על ידי שופטי בג"צ היום הם שיעור חשוב בדמוקריטה והגנה על כבוד הכנסת. בפתח הדיון בחוק דירה שלישית דרשתי דבר פשוט - תנו לנו זמן ללמוד את החוק. הממשלה סירבה לבקשתי לדחות את הדיון אפילו בכמה שעות עד הבוקר שלמחרת. הכנסת עבורם היא חותמת גומי. היעדר הדיון הרציני השפיע על התוצאה. החוק שיצא תחת הועדה הוא חוק גרוע. ולראיה - גם לאחר שאושר, ניסו באוצר להעביר 23 שינויים, חלקם מהותיים בחוק מיסוי דירה שלישית. גם כאן, ללא דיון ובזלזול בוטה בוועדת הכספים". ח"כ מרב מיכאלי, יו"ר סיעת המחנה הציוני, הוסיפה: "היה ברור מאד בבית המשפט העליון היום שבחוק דירה שלישית חברות וחברי הכנסת לא קיבלו אפשרות לעשות את עבודתם ולייצג את האינטרס של הציבור כי לא ניתנה להם הזדמנות ללמוד את החוק".

"כידררתם את כל המגרש ובסוף בעטתם החוצה"

בתחילת הדיון אמר עו"ד שמעון בראון המייצג את חברי הכנסת מהאופוזיציה שעתרו נגד החוק: "במשך שנים באים בטענות לחברי הכנסת. במקרה הנדון אנחנו מגיעים לסיטואציה שבית המשפט יכול להיות המפלט האחרון שיאפשר לחברי הכנסת לבצע את העבודה שלשמה נשלחו. חברי כנסת ממפלגות האופוזיציה חברו יחדיו נגד הבית שבו הם עובדים. זה לא כדי לפגוע בכנסת אלא כדי לחזקה ולהגן עליה מפני זילות. הליך החקיקה היה פגום". "המדינה מודה שהיה פגם רציני מאוד בחוק מיסוי דירה שלישית", קטע את דבריו כאמור סולברג, "אין בכך ספק".

שופטי העליון הקשו על סגן היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד גור בליי שאמר בדיון: "במקרה הזה קרה משהו שונה, והעמדה שלנו היא בהחלט חריגה ומורכבת לעומת מקרים אחרים. התלבטנו לא מעט. מצד אחד אנחנו באמת חושבים שבשונה ממקרים אחרים נפל פגם בשורש ההליך. מצד שני ..."

על כך השיבה השופטת חיות: "כידררתם את כל המגרש ובסוף בעטתם החוצה", זאת מאחר ולאחר הביקורת הקשה שהטיחו היועץ המשפטי של הכנסת והיועצת המשפטית של הוועדה על הליך החקיקה הם ביקשו בסופו של דבר רק "לנזוף" בכנסת - באמצעות התרעה שהחוק עלול להתבטל.

חיות הוסיפה: "אם למישהו לא היה ברור עד היום מכל מה שנכתב בפסיקה איך צריך להתנהל הליך חקיקה תקין בא היועץ המשפטי של הכנסת בדיון של הוועדה ותידרך והאכיל בכפית את כל מי שאמור לשבת על המדוכה. באה היועמ"שית של ועדת הכספים ואמרה שבמצב הדברים הנוכחי היא לא תוכל לבצע את תפקידה. בקריאה שנייה ושלישית באו וטענו 'בואו תתקנו' – אם מדברים על התרעות אז היו מספיק התרעות. אני לא כל כך מבינה מה זה התרעת בטלות במקרה הזה. אם הגעתם למסקנה, והגעתם למסקנה, שיש פגם בהליך, אנחנו לא צריכים לרדת לשורש העניין. מה עם תוצר החקיקה הזה? העמדה הזאת לא מובנת".

השופט הנדל הוסיף: "לא מדובר במשהו חדש, ולכן אם נקבל את העמדה הזו מבחינה מהותית מדובר בסתירה משמעותית. יש פה פגם שירד לשורש העניין, אבל אתם אומרים – פעם הבאה אל תעשו את זה". על כך השיבה חיות: "אם אין גול לא עשיתם כלום".

היועץ המשפטי לכנסת השיב לשופטים: "אנחנו קודם כל מייצגים את הכנסת"

 

בליי השיב לטענות השופטים ואמר "התלבטנו לא מעט לגבי אותו חלק אחרון של העניין ובעצם יש מספר גורמים שמסבירים מדוע עצרנו לפני הנקודה הזאת. קודם כל הנחת היסוד שיש הפרדה בין הפגם לסעד. אפשר להתאים גם סעדים אחרים. אנחנו אומרים שנפל פגם מסוים וצריך לתת סעד, ולדעתנו אפשר להפריד בין הדברים. אנחנו קודם כל מייצגים את הכנסת, שחוקקה את החוק למרות כל ההתרעות שניתנו, לכן אנחנו במצב שבו רוב חברי הכנסת בחרו להצביע בעד החוק בקריאה שנייה ושלישית".

סולברג השיב לו: "אני לא בטוח שחברי הכנסת חלקו על חוות הדעת. שמענו ביקורות חריפות גם מחברי כנסת שהצביעו בעד החוק".

השופטים הקשו גם על עו"ד שוש שמואלי מהפרקליטות המייצגת את משרד האוצר ודרשו ממנה להכריע אם היה פגם שירד לשורש ההליך או לא. לדברי שמואלי, "לגבי נסיבות ההליך, הדגש צריך להיות גם במה שהיה בו ולא רק במה שלא היה בו. למרות שהתיקונים הוגשו שעות ספורות לפני הדיון מדובר בהצעת חוק שהייתה מוכרת באוגוסט ואחרי דיונים בוועדת הכספים".

בעקבות דרישתו של השופט הנדל חידדה שמאולי כי "מדובר בשינויים מהותיים ולא טכניים, שבהם יש איזון אל מול המס שהוטל. מתקיים הדיון על התיקונים והצעת החוק כולה, נשמעות ההערות על כך ויו"ר הוועדה החליט לקיים את הדיון. הדיון נמשך 7 שעות. בתוך חברי הקואליציה היו דיונים בנושאים משמעותיים הנוגעים לחוק, כולל מי חייב במס, רצפת המס שנועדה להגן על בעלי דירות, והתייחסות לתמריצים והקלות למי שיעמוד בחוק כבר השנה. יש כאן דיון מהותי בשינויים שהוכנסו".

בשלב זה דרשה חיות בתקיפות תשובה ושאלה "מה העמדה שלכם? הם יש פגם? האם הפגם חמור?" חיות ציינה גם כי "העמדה שלכם לא ברורה למרות שכתבתם 50 עמודים, לא הבנתי בסוף איפה אתם עומדים".

השופטים דרשו מבאי כוחו של משרד האוצר להכריע האם הם סבורים כי ישנו פגם בהליך או לא, שכן הם נדרשים להכריע האם להוציא צו על תנאי שיקפיא את החקיקה או לא.

בסופו של דבר לאחר התייעצות הכריעו פרקליטי המדינה כי ש"יש פגם חמור שאינו יורד לשורשו של ההליך. הוא לא הגיע לאותו רף שבית המשפט פסק שממנו אי אפשר לחזור חזרה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

77 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

76.
מיסוי דירה שלישית
מפליא שאיש אינו מתיחס לגבי אזרח שהעביר את שתי דירותיו לילדיו ללא תמורה ובשלישית הוא מתגורר יחד עם רעיתו. על אף זאת ששלושת הדירות רשומות על שמם נדרשים הם עלפי החוק לשלם מס על דירה שלישית. אין לנו כל הכנסה מהדירת.למה לשלם מס? כתבנו מכתב בנושא לשר האוצר, אפילו לא קבלנו אישור או כל התיחסות.
חסון אהרון  |  26.03.17
75.
המיסוי של כחלון -כישלון
מדוע אף אחד בבית המשפט לא מציע שלפחות צריך לשנות מיסוי דירה שלישית למיסוי מדורג, כלומר לדוגמא - במקום אחוז אחד שלם, על כל הערך המלא של הדירה - שזה הון תועפות , אז כמו בכל מיסוי, לשלם למשל על החצי הראשון - רק רבע אחוז מס, על רבע נוסף - לשלם עוד רבע אחוז וכו׳ , כמו במדרגות המס על שכר. וככה לפחות יוקטן העוול שעושים פה לעניים שנפגעו, כי צברו כל חייהם לקניית דירה במקום פנסיה.
ריקי  |  17.03.17
73.
מס של כחלון
מר שר אוצר יכול רק ורק דרך המלצה פשותה מה לעשות אם כסף של לי ו לכל אחד מי איתנו ו איפה הייתה 1972 שעליה שלי ארץ ועכשיו אתה כשר אוצר מעניש אנשים או משפחות שקנו לפי חוק או קיבלו מצווי ירושה חלק או שלם של נכסים קנס ולא מס אני אומר כהה אתה אמרתה פעם אחד כש תוצאה ממכירה נכס לשחרר לזוגות צעירים
דן  |  07.03.17
לכל התגובות