אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיחות הסתרים של וושינגטון: זינוק בשימוש בתוכנות הצפנה בבירה צילום: שאטרסטוק

דו"ח טכנולוגי

שיחות הסתרים של וושינגטון: זינוק בשימוש בתוכנות הצפנה בבירה

עובדי ממשל טראמפ משתמשים באפליקציות מוצפנות כדי להדליף מידע, בית המשפט העליון האמריקאי דן בזכות להשתמש במדיה החברתית, ולמה לא כדאי לחבר דובי צעצוע לרשת של החפצים

28.02.2017, 16:14 | יוסי גורביץ

מתחת לראדאר 

מאז הושבע דונלד טראמפ לנשיא, חל זינוק בשימוש בתוכנות הצפנה בקרב עובדי ממשלה בוושינגטון. מעולם לא היו ימים טובים לסיגנל ואחיותיה כחודש הראשון של ממשל טראמפ.

שעתה היפה של אפליקציית סיגנל, צילום: גוגל פליי שעתה היפה של אפליקציית סיגנל | צילום: גוגל פליי שעתה היפה של אפליקציית סיגנל, צילום: גוגל פליי

העובדים חוששים שאם הם יתבטאו בצינורות המקובלים כנגד מה שהם רואים כפעולות ספק חוקיות של ממשל טראמפ, הם יפוטרו. זה כבר קרה לבכירה במשרד המשפטים, שהורתה לא להגן על הצו הבלתי חוקי שהוציא טראמפ בנושא ההגירה. הממשל כבר הודיע שהוא יסוג מהצו – אבל הבכירה פוטרה. בכירים בממשל טראמפ לא יודעים דברים בסיסיים על המשרדים שלהם – ריק פרי מטקסס לא ידע מה בעצם עושה משרד האנרגיה – ובמקרה אחד לפחות, ניהלו קשרים קרובים מדי עם הקרמלין.

התוצאה היא שפקידים פדרליים, שרואים זאת כחובתם הפטריוטית ליידע את הציבור על המתרחש בתוך הממשלה, החלו להדליף מידע בכמויות חסרות תקדים. הממשל, כמובן, לא אוהב את העובדה שמדליפים מידע – אף ממשל לא אוהב את זה – אז העובדים קושרים זה עם זה, ולשם כך הם משתמשים בטכנולוגיית הצפנה.

הדברים הגיעו לשיא בשבוע שעבר: טראמפ כתב בזעם בטוויטר ש”הזרקור מאיר על המדליפים עלובי החיים" ו"הם ייתפסו בקרוב", ודובר הבית הלבן, שון ספייסר, החל לבצע בדיקות פתע על הטלפונים של עובדים, בניסיון לברר האם יש עליהם אפליקציות הצפנה. הוא התרה בפני העובדים שלא להדליף את דבר החיפושים הללו. זמן קצר לאחר מכן פרסם פוליטיקו ידיעה על החיפושים, כשהוא מציין שהוא נשען על "מקורות רבים".

תומכי טראמפ טוענים שמדובר בעבירות אתיות, משום שהשיחות הללו אינן מופיעות ברישומים הרשמיים. זו טענה קצת תמוהה כשמדובר בממשל שהעומד בראשו מסרב בעקשנות לחשוף את רישומי המסים שלו, אבל מעבר לכך היא שגויה: העובדים אומרים שהם לא מנהלים את עבודתם באמצעות האפליקציות המוצפנות, אלא רק את השיחות הפרטיות שלהם. קשה לחשוב על מצב שבו "תשמע, הבוס שלנו מטורף" היא שיחה ממשלתית רשמית שצריכה להירשם. על כל פנים, נראה שאחרי הדחיפה שנתן הממשל הנוכחי לאפליקציות הצפנה, הן יהיו איתנו להרבה מאד זמן. הנה משהו חיובי שיצא מממשל טראמפ.

זכות יסוד

על פי השאלות של שופטי העליון האמריקאי בתיק שמתנהל לפניהם, מסתמן שהם שוקלים לפסול חוק שמונע מעברייני מין לכתוב ברשתות חברתיות. העותר הוא הוא עבריין מין מורשע, לסטר פקינגהם, שנתפס על ידי שוטר בצפון קרולינה לאחר שכתב הערה בשם בדוי בפייסבוק. על פי החוק הנוכחי בצפון קרולינה, לעברייני מין מורשעים אסור לכתוב בשום אתר שבו יש סיכוי שהם ייצרו קשר עם קטינים. מותר להם לבצע רכישות באמזון, למשל, או לכתוב בפורום סגור – אבל רשתות חברתיות הן מחוץ לתחום.

רשתות חברתיות כזכות יסוד, צילום: Pixabay רשתות חברתיות כזכות יסוד | צילום: Pixabay רשתות חברתיות כזכות יסוד, צילום: Pixabay

פקינגהם, שריצה עשרה חודשי מאסר על העבירה שביצע ושחשיפת הכתיבה שלו בפייסבוק עשויה היתה להכניס אותו שוב לכלא, ערער. הערעור שלו נדחה, ברוב קולות, בעליון של צפון קרולינה, ועכשיו הערעור על הערעור מגיע לעליון של ארה"ב.

הטענה של פקינגהם ועורכי דינו פשוטה: אילו היה עובר על תנאי שחרורו ויוצר קשר עם קטינים, ההחלטה היתה סבירה. אבל הסטטוס שבשלו נעצר שוב היה הבעת שמחה על כך שקנס חניה שקיבל בוטל. המשמעות, הם טוענים, היא שכמעט כל דבר יכול להוות עילה למעצר מחדש: פרסום תגובה ב"ניו יורק טיימס", למשל – תגובות שקוראים גם קטינים. מצפון קרולינה נמסר בתגובה שהמטרה היא להרחיק עברייני מין מקטינים ברשת, ושאף שיתכן שמדובר בצעד גורף, אין לה את כוח האדם לממש את המטרה הזו בצורה פרטנית; ושכל סוג של ענישה מהווה פגיעה בזכות כלשהי. שופטי העליון, כאמור, הביעו ספקנות. נעדכן כשתהיה פסיקה.

חבקי את הדובי, הוא מחובר לרשת האפלה

הח"מ מביע ספקנות גדולה כלפי הרשת של החפצים, שכן אין לו מושג מה התועלת שיש בטוסטר מלומד, נורה תבונית, אסלה חכמה או מקרר שעובד על התואר השני שלו כבר שש שנים וממש רוצה לכתוב את הרומן הישראלי הגדול בזמנו הפנוי, כשהוא לא משגיח על הגבינות. יתר על כן, די ברור שכל התענוג המפוקפק הזה חוסך מעט מאד עמל אבל מוסיף המון פרצות אבטחה.

צעצועים מסוכנים, צילום: cc by renoir_girl צעצועים מסוכנים | צילום: cc by renoir_girl צעצועים מסוכנים, צילום: cc by renoir_girl

אבל בעוד שבתרמוסטט שעובד על תבונה מלאכותית יש סוג של הגיון, ממש לא ברור לי מי ייצר דוב צעצוע שמחובר לרשת, ועוד פחות מכך איזה סוג של הורה יכניס מכשיר ריגול כזה הביתה.

אבל מסתבר שיש חברה שיצרה ושיווקה בובות כאלה, ולא טרחה לאבטח את מאגר המידע שאוסף את התוכן שמגיע מהצעצוע הקריפי שלה אפילו לא בסיסמה. כלום. עכשיו דגימות קול של כ-800 אלף ילדים, כמו גם הסיסמאות של ההורים, מסתובבות ברשת באופן חופשי.

קצרצרים

1. עמית סינג'ל – סמנכ"ל ההנדסה הבכיר של אובר – הודיע על התפטרותו מהחברה, לאחר שהסתבר שהוא הסתיר מהחברה את העובדה שהסיבה לפרישתו מגוגל היא שגוגל הודיעה לו שהתקבלה נגדו תלונה אמינה על הטרדה מינית. המנכ"ל קלניק היה צריך את זה כמו עוד חור בראש, והוא ביקש מסינג'ל להתפטר. סינג'ל, מהנדס בעל שם בעמק הסיליקון, עזב את גוגל אחרי 15 שנים בתחילת 2016, לכאורה מרצונו; אבל מקורות אמרו ל-recode שאם לא היה מתפטר, סביר שגוגל היתה מפטרת אותו. הפרישה השקטה של סינג'ל היתה נוחה לגוגל – אבל היא אפשרה לו למצוא מיד ג'וב חדש בעמק הסיליקון, שם לא ידעו על עברו. זה מזכיר, לי על כל פנים, את פרשת הכמרים הפדופילים, שבה הועברו טורפים מיניים מתפקיד אחד לאחר מבלי שהאנשים במקום החדש ידעו על ההיסטוריה שלהם. זה צריך להיגמר.

אובר. צרות בצרורות, צילום: יח"צ אובר אובר. צרות בצרורות | צילום: יח"צ אובר אובר. צרות בצרורות, צילום: יח"צ אובר

 

2. בצרות אחרות לאובר, מסתבר שהחברה שיקרה כאשר אמרה שהרכב האוטונומי שלה חצה צומת ברמזור אדום רק פעם אחת ובטעות. כידוע, אובר הפעילה את המכוניות האוטונומיות שלה ללא רישיון, ומסמכים שנחשפים עכשיו מגלים שמשרד הרישוי של קליפורניה דווקא הציע לחברה לטפל במהירות בבקשת הרישיון שלה לניסוי – אבל אובר סירבה בטענה שכמו שהיא לא חברת מוניות אלא "חברת טכנולוגיה", כך גם הניסוי שלה כלל איננו ניסוי ברכב אוטונומי. כלומר, היא החלה את הניסוי בידיעה מוחלטת שהיא מפרה את החוק. למה? סיבה סבירה היא שהחברה לא רצתה לדווח לרגולטורים על מספר התאונות שהרכבים שלה מבצעים או מספר הפעמים שבהם הנהג נאלץ לתפוס פיקוד על הרכב. או, במילים מנומסות פחות, אובר לא רצתה שהרגולטורים ידעו עד כמה הרכבים האוטונומיים שלה הם סכנה לשלום הציבור.

3. מפעיל רחפן מסיאטל, פול סקינר, הורשע ברשלנות פושעת בכך שאיבד שליטה על הרחפן שלו מעל מצעד הגאווה בעיר בשנת 2015; הרחפן התרסק לתוך הקהל, פצע שניים וגרם לאישה לאבד את הכרתה. הוא נידון ל-30 ימי מאסר. העיר החלה לאחרונה להקשיח את מדיניות האכיפה שלה ביחס להפעלת רחפנים בצורה לא אחראית, לאור שורה של תקריות דומות – והתובע שלה הודיע שהוא מתכוון להמשיך בכך כדי להבהיר למפעילי רחפנים חסרי אחריות שהחוק ייאכף. ברקע מרחפת כל הזמן הסכנה שרחפן יתנגש בכלי טיס כבד ויגרום לאסון של ממש.

4. קפטן של ספינה עשויה מעץ ממלחמת העולם השנייה החליט להפליג בה לנמל אחר כדי להציע אותה שם למכירה. כשהגיע לספינה גילה שציוד הניווט שלה לא עובד. אין בעיה, אמר לו הנוסע שאיתו, יש לי אייפד. לאייפד יש מצפן וציוד ניווט. השניים החלו בהפלגה, ואז איבדו חיבור ווייפיי. זמן קצר לאחר מכן הם נדרסו על ידי ספינת משא ענקית. ספינת העץ טבעה, והשניים ניצלו במאמץ. היו המון תקלות באירוע הזה, אבל התקלה המרכזית – מי יוצא לים בלי ציוד ניווט מתפקד? – כנראה שהיתה נמנעת אם רק לספן היה די שכל להחליט שהוא לא סומך על אייפד למטלה כזו.  
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות