אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סלינגר בולמת את מירוץ ההפקדות לגמל בניהול אישי לפני שהתקרה נכנסת לתוקף צילום: אלכס קולומויסקי

סלינגר בולמת את מירוץ ההפקדות לגמל בניהול אישי לפני שהתקרה נכנסת לתוקף

לכלכליסט נודע כי בעקבות ניסיונות רבים לעקוף את תקרת ההפקדות החדשה לקופות, הוציאה המפקחת על הביטוח הבהרה: עד שהתקרה תיכנס לתוקף לא ניתן להפקיד למוצר יותר מהשכר החודשי

01.03.2017, 07:59 | רחלי בינדמן

המפקחת על הביטוח ועל שוק ההון דורית סלינגר הורתה למנהלי חברות הגמל שלא לאפשר לחוסכים בקופת גמל בניהול אישי (IRA) להפקיד לקופה יותר מגובה השכר החודשי עד שייכנסו לתוקף התקנות החדשות שמגבילות את גובה ההפקדה השנתית ל־5.2 מיליון שקל — כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

ההוראה ניתנה בשל פניות רבות שהגיעו לחברות הגמל מצד חוסכים שביקשו להפקיד כעת סכומים גדולים, לפני שהתקנות נכנסות לתוקף בעוד כחודשיים. היקף בקשות ההפקדה מוערך בעשרות רבות של מיליוני שקלים.

בשבוע שעבר אישרה ועדת הכספים של הכנסת בראשות ח"כ משה גפני מיהדות התורה תקרה של 5.2 מיליון שקל להפקדות שנתיות לקופות גמל בניהול אישי. בפיקוח על הביטוח דרשו תחילה שהתקרה תעמוד על 3.8 מיליון שקל, ואילו ח"כ סופה לנדבר מישראל ביתנו דחפה לכך שהתקרה תהיה גבוהה משמעותית משום שלטענתה המגבלה תרחיק עולים מרוסיה וממדינות נוספות מההחלטה לעלות לישראל ולהעביר אליה כספים, ודרשה שזו תעמוד על 7 מיליון שקל. יו"ר הוועדה גפני חתר להשגת פשרה בין הצדדים, ולבסוף נקבעה תקרה של 5.2 מיליון שקל, שצפויה להיכנס לתוקף כאמור בעוד חודשיים.

הצורך בקביעת תקרה נוצר משום שחוסכים אמידים ניצלו את שיעור המס הנמוך יחסית על משיכה מקופת גמל — 15% נומינלי במקום 25% ריאלי בעת רכישת ניירות ערך בשוק ההון — והפכו את הקופות בניהול אישי למעין מקלטי מס. מאחר שהאינפלציה בשנים האחרונות מאוד נמוכה, העברת הכספים לקופות האלה משתלמת במיוחד.

ההוראה של סלינגר נועדה למנוע בדיוק את מירוץ ההפקדות שנפתח לאחר שנודע שנקבעה תקרה שנתית, ושמטרתו לעקוף את המגבלה דרך הפקדה חד פעמית של מיליונים רבים של שקלים. כעת, עד שתיכנס התקרה לתוקף, יוכלו החוסכים להפקיד רק עד גובה שכרם החודשי.

קופת גמל בניהול אישי היא מוצר שרלבנטי בעיקר לחוסכים אמידים שלא סומכים על ניהול ההשקעות של חברות הגמל המסורתיות, ומעדיפים לנהל את הכסף בעצמם או באמצעות מנהלים מטעמם.

במסגרת התיקון יוכלו לראשונה גם חוסכים שכירים בקופות גמל לנהל בעצמם את החיסכון, אך תחת כמה מגבלות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות