אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק הפטור מתור לקשישים בני 80 אושר בוועדת העבודה צילום: טל שחר

חוק הפטור מתור לקשישים בני 80 אושר בוועדת העבודה

על פי הצעת החוק הפטור יחול במוסדות ציבוריים כמו ביטוח לאומי, תאגידי מים, סניפי דואר ובנקים, אך לא במקומות המציעים טיפול רפואי. ח"כ אלי אלאלוף, הצביע בעד אך הביע חשש מעימותים בימי קבלת קצבאות: "יש כל כך הרבה עוולות שקשישים סובלים מהם, האם זה הדבר הדחוף ביותר לטפל בו?"

01.03.2017, 11:58 | שחר אילן
ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום פה אחד לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק, לפיה קשיש בן 80 שנים לא יצטרך להמתין בתור במקומות ציבוריים. ההצעה תחול במוסדות ציבורי כמו המוסד לביטוח לאומי, עיריות, תאגידי מים וסניפי דואר דואר וכן בבנקים, מרכולים ומוסדות תרבות ובידור. מדובר בהצעת חוק ממשלתית שאוחדה עם הצעת חוק פרטית של ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני.

קראו עוד בכלכליסט

החוק לא יחול על מקומות המציעים טיפולים רפואיים, כמו בתי חולים וקופות חולים. זאת, על מנת לאפשר קדימות בתור לפי מצב בריאותי ולא לפי גיל. עוד הוחלט כי לאדם עם מוגבלות תינתן קדימות בתור על פני אזרח ותיק.נותן השירות רשאי לדרוש מקשיש הצגת תעודה להוכחת גילו.

קריית הממשלה בתל אביב, צילום: אוראל כהן קריית הממשלה בתל אביב | צילום: אוראל כהן קריית הממשלה בתל אביב, צילום: אוראל כהן
 
אלאלוף: "לא כל דבר דורש חקיקה". שמולי: "הלוואי והיינו חיים במקום שבו ברור שיש לקשיש קדימות בתור"
 
למרות שהצביעו בעד, חלק מחברי הועדה הביעו חששות והסתייגויות מהצעת החוק. יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף מכולנו אמר ש"העיקרון ראוי ולכן אני תומך בחוק, אולם לא כל דבר הדורש מוסר צריך לבוא בחקיקה".

אלאלוף הביע חשש מ"מתח ועימותים במקומות הציבוריים, אשר עלולים לצאת משליטה, לדוגמה בימי קבלת קצבאות מהמוסד לביטוח לאומי. יש כל כך הרבה עוולות שקשישים סובלים מהם, האם זה הדבר הדחוף ביותר לטפל בו?", שאל.

ח"כ מאיר כהן מיש עתיד תהה בפני נציגי המשרד לשוויון חברתי שנכחו בדיון: "האם קיבלתם פניות מאזרחים ותיקים בטרם ביקשתם לחוקק את החוק? האם הם חשים צורך בחוק כזה?".

ח"כ שמולי אמר בתגובה כי: "הלוואי והיינו חיים במקום בו היה זה מובן מאליו לתת לאזרחים ותיקים קדימות בתור. לצערי אני סבור שהדור שלי הוא הדור האחרון שקם בפני אנשים מבוגרים באוטובוס".

היועץ המשפטי של המשרד לשוויון חברתי, סורל הרלב אמר ש"החוק הזה הוא כורח המציאות, ונקווה שיעזור בקיבוע נורמה של מתן כבוד לקשישים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
תור לבית מרקחת קופת חולים כללית.
בבתי מרקחת של קופת חולים כללית יש קדימות להורים עם פעוטות. לפני מספר ימים יצא לי לראות קשיש כבן 80 שלא נראה בריא כלל ועיקר, מחכה בתור הארוך והורים לילדים בני כשנה מתקבלים לפניו למרות שהגיעו אחריו, המצב חרה לי מאד. זה יפה מאד שנותנים קדימות להורים עם פעוטות (זה מקל על ההורים ומעודד צעירים להיות לקוחות של הכללית) אך לא צריך להיות על חשבון אנשים מבוגרים שסובלים נראה לי יותר מההורים והילדים.
מישהו שאיכפת לו גם מהמבוגרים.  |  01.03.17
2.
תור לקשישים
שלום רב, לפני מספר ימים הייתי ברשות האוכלוסין-משרד הפנים בקרית הממשלה בתל אביב. לפני הכניסה למשרד, לאחר הבדיקה הבטחונית, ישנה עמדה ובה עלמות חן עומדות ומחלקות מספרים לפי נושאי הטיפול הדרוש. עד כאן הכל בסדר. אבל, האם המתקן שלהן מכיל גם את האפשרות לתת תור ללא תור לקשישים. לא ראיתי את האפשרות הזו. האם מחשב שלהם המכריז על המספרים לפי קבוצת הטיפול מתוכנת לטפל ראשית לכל בקשישים בני שמונים. אני מחפש תשובה מוסמכת
משה  |  01.03.17