אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע ממליצה להעמיד לדין את אבי מוטולה בפרשת המרמה בנגב קרמיקה צילום: אוראל כהן

רשות ני"ע ממליצה להעמיד לדין את אבי מוטולה בפרשת המרמה בנגב קרמיקה

הרשות מצאה תשתית ראייתית להגשת כתבי אישום נגד מנכ"ל אפריקה תעשיות ונגב קרמיקה לשעבר ונגד סמנכ"ל הכספים בנגב לשעבר אביהו איבשיץ, בין היתר בגין עבירות על חוק ני"ע. לפי הרשות, מוטולה לקח מכספי החברה לשימושיו וצרכיו האישיים שלא כדין, תוך ביצוע פעולות הסתרה

01.03.2017, 13:23 | תומר גנון
רשות ניירות ערך מצאה תשתית ראייתית להגשת כתבי אישום כנגד נושאי משרה ומעורבים נוספים בחברת אפריקה תעשיותבפרשת המרמה בנגב קרמיקה. כך הודיעה היום (ד') הרשות שהעבירה את התיק לבחינה בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה).

הבכירים לשעבר שהרשות ממליצה להעמיד לדין הם מי שהיו מנכ"ל החברה אבי מוטולה וסמנכ"ל הכספים, אביהו איבשיץ. על פי הודעת הרשות, מממצאי החקירה נגדם עולה כי נמצאה תשתית ראייתית מספקת למעורבותם בביצוע עבירות על חוק ניירות ערך וחוק העונשין, ובכלל זה הכללת פרטים מטעים בדוחות כספיים, קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות מנהלים בתאגיד ושיבוש מהלכי משפט.

קראו עוד בכלכליסט

מממצאי החקירה עולה כי בין השנים 2011 – 2014 כללו הדוחות הכספיים של החברה פרטים מטעים מהותיים, שהם תוצאה של פעילות תרמיתית מכוונת ושיטתית שהובלה ע"י מספר נושאי משרה בחברה ובכלל זה מוטולה ואיבשיץ. עוד עולה מממצאי החקירה כי היקף הפרטים המטעים בדוחות החברה מסתכם בעשרות רבות של מיליוני שקלים.

כפי שנחשף בעבר ב"כלכליסט", על פי ממצאי הבדיקה של וייצמן-יער, מוטולה חילק טובות הנאה לעובדים ומקורבים אליו בחברה, כגון אבישיץ' ובן-מאיר, שסייעו לכאורה בניפוח ההכנסות.

מוטולה, כך עלה ממידע שהעבירה נגב לרשות ני"ע ומעדויות של עובדים שנחקרו ברשות, עשה לכאורה בקופת החברה כבשלו, תוך ניצול האמון שניתן בו על יד מוסדות החברה. מלבד שימוש בכספים לצרכים אישיים, מוטולה הרעיף צ'ופרים וטובות הנאה כספיות על עובדים ובכירים בחברה, שעל פי החשד סייעו בביצוע פעולות המרמה בדו"חות. עם פתיחת הבדיקה הוא השיב לקופת החברה כספים.

אבי מוטולה
אבי מוטולה צילום: אוראל כהן

מממצאי החקירה עוד עולה כי מוטולה ואיבשיץ פעלו תוך שהם מסתייעים בגורמים רבים בקבוצה, בכירים וזוטרים, על מנת להבטיח את תוכניתם התרמיתית כדי לכלול בדוחות הכספיים פרטים מטעים ובכלל זה הכרה ביתר ורישום כפול של הכנסות, הכרה מוקדמת בהכנסות, רישום מטעה של סעיפי לקוחות וגידול מלאכותי בסעיף המלאי.

עוד עלה מהחקירה כי מנהלי החברה, בסיוע עובדיהם, פעלו להטעיית גורמי הבקרה השונים וזאת תוך זיוף דוחות וביצוע פעולות שיבוש במטרה להסוות את המניפולציות החשבונאיות אותם ביצעו.

זאת ועוד, בהנחייתו ובסיועם של אותם עובדים הכפופים לו, עשה מוטולה בכספי החברה כבשלו תוך נטילתם, שלא כדין, לשימושיו וצרכיו האישיים תוך ביצוע פעולות הסתרה, הצגת מצגים כוזבים וביצוע רישומים כוזבים במסמכי התאגיד בהיקף של מיליוני שקלים.

על פי הודעת הרשות, מדובר בתיק חמור, מורכב, מרובה חשודים, ביניהם עובדים בנגב קרמיקה, שפעלו להסוות את הפעילות התרמיתית הענפה אשר נמשכה על פני מספר שנים. התיק כולל חומר ראיות רב ובמהלכו נגבו עדויות רבות ממעורבים ועדים, בוצעו חיפושים רבים ונאספו ראיות משמעותיות התומכות בחשדות המיוחסים למעורבים השונים. מדובר במסקנות הרשות החוקרת, וכי לפרקליטות הסמכות להחליט על המשך הטיפול בתיק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות