אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשנה לנגידת בנק ישראל: "השקל מוערך יתר על המידה ואינו משקף את כלכלת ישראל" צילום: עומר מסינגר

המשנה לנגידת בנק ישראל: "השקל מוערך יתר על המידה ואינו משקף את כלכלת ישראל"

ד"ר נדין בודו-טרכטנברג אמרה את הדברים בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס: "אנו נמשיך להתערב במסחר אם נחשוב ששער החליפין יכביד על הכלכלה"

01.03.2017, 15:28 | רויטרס

"השקל מוערך יתר על המידה ואינו משקף את חוזקה האמיתי של כלכלת ישראל", כך אמרה היום (ד') המשנה לנגידת בנק ישראל, ד"ר נדין בודו-טרכטנברג בהתייחסה להתחזקות החדה בשוויו של המטבע הישראלי לאחרונה. לדבריה, "שוויו של המטבע הישראלי גבוה מידי. נתוני הבסיס מצביעים על שקל חלש יותר".

 

קראו עוד בכלכליסט

בודו-טרכטנברג מציינת שבנק ישראל ימשיך במדיניותו להתערב במסחר ולרכוש מט"ח זאת במטרה לרכך את התחזקתו של השקל: "ההתערבות במסחר היא צעד אפקטיבי. אנו נמשיך לנקוט בו אם נחשוב ששער החליפין יכביד על הכלכלה".

בודו-טרכטנברג, המשמשת כסגנית לנגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, מאז מרץ 2014, סבורה שהצמיחה הכלכלית בישראל יכולה להיות חזקה יותר: "במונחי צמיחה לנפש, הכלכלה בישראל בסך הכל בסדר, אולם היא לא טובה בהרבה מזו של שותפותינו למסחר".

"אוכלוסיית ישראל גדלה בקצב ממוצע של 2% לשנה, לעומת כ-0% במערב", אמרה. אולם בה בעת, ישראל מתמודדת עם מדיניות הרחבה מוניטרית הרווחת כעת ברחבי העולם, מה שהחליש מטבעות רבים, וכן עם אי ודאות פוליטית וכלכלית בארה"ב ובאירופה, הוסיפה בודו-טרכטנברג.

המשנה לנגידה נדין בודו טרכטנברג נואמת במרכז הבינתחומי, צילום: עדי כהן צדק המשנה לנגידה נדין בודו טרכטנברג נואמת במרכז הבינתחומי | צילום: עדי כהן צדק המשנה לנגידה נדין בודו טרכטנברג נואמת במרכז הבינתחומי, צילום: עדי כהן צדק

"ישראל צומחת בקצב יציב, מבלי להיכנס לתקופה אינפלציונית. בזמנים נורמליים ניתן לצפות לשיעור אינפלציה גבוה יותר ממה שהוא כעת. זאת משום שהשכר בענף העסקי רושם עלייה", אמרה בודו-טרכטנברג.

"הרציונל מאחורי הותרת הריביות ברמתן הנמוכה היא שהאינפלציה לא נתנה לנו סיבה להפעיל בלמים על הכלכלה. עודנו סבורים ששיעורי הריבית יישארו נמוכים למשך תקופת זמן ממושכת"

כלכלנים בבנק ישראל מצפים להעלאת ריבית של 15 נקודות בסיס ברבעון הרביעי ושל עוד רבע נקודה ב-2018. גורם בצוות הבנק מאמין שהקצב יהיה מהיר יותר אולם בודו-טרכטנברג סירבה לתת אומדן זמן. "על מנת להעלות ריביות, צריך תמונה שונה של הכלכלה. האינפלציה נמוכה אולם הצמיחה לנפש לא מהירה מזו של שותפותינו למסחר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות