אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התנהלות חשאית, שכר מופרז ומצגי שווא בעיזבון של אגייאר צילום: אלכס קולומויסקי

בלעדי לכלכליסט

התנהלות חשאית, שכר מופרז ומצגי שווא בעיזבון של אגייאר

יורשיו של איש העסקים היהודי־אמריקאי גומא אגייאר טוענים כי האפוטרופוס הראשי דוד האן ועורכי דין ששכר לניהול רכושו משכו שכר של 16 מיליון שקל על דעת עצמם. לטענת האן ועורכי הדין, מותר להם למשוך שכר ללא אישור של ביהמ"ש

02.03.2017, 06:50 | ענת רואה

יורשיו של איש העסקים גומא אגייאר, שהוכרז כמת ב־2015 לאחר שנעלם, טוענים כי האפוטרופוס הכללי וכונס הנכסים במשרד המשפטים פרופ' דוד האן משך שכר טרחה מופרז ללא ידיעתם. לפי מסמכים שהגישו היורשים לבית המשפט המחוזי בירושלים, האן ועורכי הדין מאיר הלר ואפרים אברמזון שפעלו בשירותו משכו 16.2 מיליון שקל בלי שעדכנו אותם או את בית המשפט בעניין. מרבית הסכום, 14.6 מיליון שקל, הועברה לעורכי הדין.

קראו עוד בכלכליסט

בנוסף לטענותיהם על שכר מופרז, מבקשים יורשיו להעביר את הלר ואברמזון מתפקידם, בשל משבר אמון חריף. לטענת עורכי הדין, בקשה זו נועדה ללחוץ עליהם להסכים להפחית בשכרם.

מהמסמכים עולה כי לטענת האן, האפוטרופוס רשאי לקבוע את שכר הטרחה בעצמו ובמקרה זה מדובר בשכר נמוך. עם זאת, בפנייתו הודיע האן כי בכוונתו לפנות לבית המשפט כדי להגדיל את השכר, בטענה כי סכסוכים בין היורשים הגדילו את עומס העבודה שלו ושל עורכי הדין.

גומא אגייאר , צילום: אלכס קולומויסקי גומא אגייאר | צילום: אלכס קולומויסקי גומא אגייאר , צילום: אלכס קולומויסקי

לפי חישוב של היורשים, השכר המקסימלי שהשלושה יכולים לדרוש ביחד הוא 5 מיליון שקל. לעומת זאת, הלר ואברמזון פנו לבית המשפט וביקשו להגדיל את שכרם. לטענתם, שכרם חושב לפי 5% דמי ניהול מתוך שווי נכסים של 55 מיליון דולר, אך בהמשך התברר להם כי שווי הנכסים האמיתי הוא 81 מיליון דולר.

אגייאר, אזרח אמריקאי שהחזיק לא מעט נכסים בישראל ובעיקר בירושלים, יצא להפלגה בחופי פלורידה ביוני 2012 ומאז נעלמו עקבותיו. בנובמבר 2012 מונה האן כמנהל על רכושו של אגייאר בישראל. האן הודיע כי "יסתייע בניהול הנכסים" באברמזון והלר.

היורשים ביקשו להסיר את החיסיון, עוה"ד התנגדו

המסמכים המשפטיים המפרטים את הסיפור, ובהם בקשה להפחתת שכר שהגישו היורשים, בקשה להגדלת שכר שהגישו עורכי הדין ודו"ח מסכם שהגיש האן לאחר שאגייאר הוכרז כמת, נחשפו לפני שבועיים לאחר שבית המשפט הסיר את החיסיון שהיה מוטל על התיק. מי שהגישו את הבקשה להסרת החיסיון היו היורשים, באמצעות עו"ד הראל ארנון. אברמזון והלר התנגדו, בטענה לפגיעה בפרטיות היורשים. השופט רון פסל את התנגדותם.

בבקשה להגדלת השכר נטען כי "אין סמכות לבית המשפט להתערב בהסכם זה ואין סמכות להפחית את השכר". אברמזון והלר טוענים כי בניגוד לנושאי תפקידים אחרים הממונים על ידי בתי המשפט, כמו למשל מפרקים ונאמנים, זכותו של האפוטרופוס הכללי לקבל את השכר אינה כפופה לאישור בית המשפט.

האפוטרופוס הכללי דוד האן. יבקש להגדיל את שכרו, צילום: נמרוד גליקמן האפוטרופוס הכללי דוד האן. יבקש להגדיל את שכרו | צילום: נמרוד גליקמן האפוטרופוס הכללי דוד האן. יבקש להגדיל את שכרו, צילום: נמרוד גליקמן

בתגובה לבקשה טענו היורשים כי היא הוגשה כלחץ נגדי על מנת שבית המשפט יירתע מקיצוץ בשכרם הדמיוני והם מנסים להלך אימים על היורשים ולצייר מציאות מדומה על פיה לא רק שהשכר שנטלו אינו גבוה מספיק, אלא שאף מגיע להם שכר נוסף.

לטענת היורשים, השכר שאישר האן מבוסס על טעויות חישוב שהגדילו את הסכומים באופן המנוגד לתקנות ולהיגיון כלכלי. עוד לטענתם, האן מעולם לא פירט באופן ראוי את אופן חישוב השכר.

עם זאת, מהמסמכים המשפטיים עולה כי באוגוסט 2015 שיגרו אברמזון והלר מכתב להאן שבו פירטו את השכר שמגיע להם ולו.

החישוב של השניים התבסס על הערכה לפיה שווי הנכסים של אגייאר בישראל הוא 55 מיליון דולר. לטענתם, האן זכאי לגבות 5% מתוכם, לצד 3% מהתמורה על עסקאות מקרקעין שביצעו, סכומים נוספים עבור הליכים משפטיים וכן מע"מ. כך, לפי המסמכים, הגיעו לסכום של 16.2 מיליון שקל.

מעיון במסמכים שנחשפו עולות טענות רבות מצד היורשים לגבייה שלא כדין. כך למשל, היורשים טוענים כי שווי הנכסים המנוהלים נופח, וכי השווי האמיתי הוא פחות ממחצית מהסכום שהוצג. כמו כן, נטען כי כי נכסים רבים שמופיעים ברשימה לא נוהלו על ידי האן ועורכי הדין או שניהולם היה שולי. בכל מקרה, נטען, העבירו מנהלי העיזבון את הניהול לחברה חיצונית, שעלויותיה - בהיקף של 800 אלף שקל - שולמו מכספי העיזבון.

עוד לטענתם, עורכי הדין ניהלו איתם משא ומתן על שכרם תקופה ארוכה אחרי שהשכר כבר סוכם ואף נגבה. כמו כן, טוענים היורשים כי הלר ואברמזון גלגלו עלויות מע"מ בהיקף של כ־2 מיליון שקל על העיזבון. לפי היורשים, על עורכי הדין חלה חובה לשלם את המע"מ מכיסם.

יש לציין כי עו"ד ארנון המייצג את היורשים חשוד שערך את החוזה הפיקטיבי לכאורה בפרשת חברת הייעוץ של ראש הסגל לשעבר של ראש הממשלה ארי הרו. המשטרה המליצה בשבוע שעבר להעמידו לדין בפרשה.

האן: "שכר הטרחה נגבה בהתאם לתקנות"

דוד האן מסר בתגובה: "שכר הטרחה הכללי נגבה בהתאם לתקנות ואינו טעון אישור בית המשפט. במקום שבו אדם שאינו האפוטרופוס הכללי משמש כבעל תפקיד מתווסף מע"מ כדין על השכר המשולם לו. המנהלים המיוחדים שכרו שירותיה של חברת החזקה והשכר ששולם לה עבור תחזוקת הנכסים אינו בחפיפה לשכר ששולם למנהלים המיוחדים".

מאיר הלר מסר בתגובה: "מדובר בשכר שגבה האפוטרופוס לפי התקנות, שאגב נופל בהרבה מהשכר שגבו המקבילים לנו בפלורידה. כל מבנה השכר הוסכם עם היורשים, לרבות המע"מ, בהסכם כתוב וחתום. כעת בא גורם אינטרסנט ומנסה להכפיש. גובה השכר הראוי בהתבסס על שווי נכסים המגיע לכ־90 מיליון דולר גבוה יותר, אולם הגענו להסכמה שהשכר יופחת. אם הייתי יודע בתחילת הדרך למה אני נכנס הייתי מוותר על הכל או מסכם על שכר גבוה הרבה יותר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות