אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קיבוץ שדות ים קיבל חכירה ל־98 שנה צילום: זהר שחר

בלעדי לכלכליסט

קיבוץ שדות ים קיבל חכירה ל־98 שנה

הקיבוץ העשיר בישראל הצליח לכופף את המדינה: פסק דין חייב את רשות מקרקעי ישראל לחתום עם הקיבוץ על חוזה חכירה לדורות. המהלך יאפשר לו להשכיר מקרקעין, לשנות ייעוד ולבנות מבני תעשייה חדשים

02.03.2017, 06:55 | דותן לוי

הסכם פשרה שקיבל תוקף של פסק דין מחייב את רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) להחתים את קיבוץ שדות ים על חוזה חכירה לדורות, לאחר למעלה מ־20 שנה של מגעים בין הצדדים, כך נודע ל"כלכליסט". המהלך יאפשר לקיבוץ לשעבד קרקעות, להשכיר מקרקעין, לבצע שינוי ייעוד ולבנות מבני תעשייה חדשים.

קראו עוד בכלכליסט

מתוך 5,234 דונם שברשות הקיבוץ, 1,100 דונם הם בבעלות המדינה ומוחכרים לפיק"א והטיפול בזכויותיהם הועבר לחברה לפיתוח קיסריה; 500 דונם אחרים הועברו על ידי פיק"א לחברה לפיתוח קיסריה לטובת עיבוד חקלאי; ו־3,634 דונם הנותרים הם בבעלות המדינה, מתוכם 800 דונם בחכירה מהכנסייה היוונית.

קיבוץ שדות ים, צילום: זהר שחר קיבוץ שדות ים | צילום: זהר שחר קיבוץ שדות ים, צילום: זהר שחר

במהלך 20 השנה האחרונות ביקש הקיבוץ לחתום על חכירה לדורות — שמשמעה שתי תקופות חכירה של 49 שנים כל אחת ובסך הכל 98 שנים — ואף סיכם עם רמ"י ב־2014 כי לאחר שיוסדרו זכויות החכירה מול החברה לפיתוח קיסריה, תינתן להם חכירה לדורות. עם זאת, גם לאחר שהוסדרו הזכויות, רמ"י גררה רגליים ולא קידמה את ההסכם ארוך הטווח עם הקיבוץ. בעקבות זאת הגיש הקיבוץ המרצת פתיחה לבית המשפט המחוזי בחיפה באמצעות עורכי הדין שי גרנות ויהודה אילוק ממשרד עורכי הדין גרנות ושות'.

לטענת הקיבוץ, במשך 14 שנים משנת 1991, אז החלו בהליכים להסדרת החכירה מול רמ"י, עד 2005 לא התקדם דבר. בהמשך סוכם כי לא ייחתם חוזה חכירה לדורות עד להכרעה בסכסוך אחר שהיה לקיבוץ עם החפ"ק בנוגע לקרקעות שהוחזקו על ידם. באפריל 2014 נחתם הסכם בין הקיבוץ לחפ"ק, ובו נקבע כי החפ"ק תמשיך להחכיר לשדות ים את הקרקעות.

לדברי עו"ד גרנות, סירובה של רמ"י לחתום על חוזה חכירה ארוך טווח משקף את הנעשה בקיבוצים רבים: "לכל היותר רמ"י חותמת עם קיבוצים על חוזי חכירה תלת־שנתיים". לדבריו, רמ"י לא כרתה הסכם חכירה עם אף קיבוץ בעשר השנים האחרונות, וסביר שכעת קיבוצים נוספים יגישו תביעות בנושא זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות