אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בתוך שלוש שנים: זינוק של 117% בתקציב לאברכים צילום: אלכס קולומויסקי

בתוך שלוש שנים: זינוק של 117% בתקציב לאברכים

הממשלה צפויה להוסיף בבוקר 50 מיליון שקל לתקציב הישיבות - תוספת שנייה בתוך חודשיים; יסתכם ב-1.224 מיליארד שקל

04.03.2017, 23:25 | שחר אילן

הממשלה תגדיל מחר את תקציב הישיבות לשנים 2017־2018 ביותר מ־50 מיליון שקל לשנה, כך שיגיע לסכום כולל של 1.224 מיליארד שקל. זהו אחד הסכומים הגבוהים ביותר בהיסטוריה של תקציבי הישיבות והוא חלק מתופעת הגידול מאז הקמת ממשלת נתניהו הנוכחית. תקציב הישיבות ב־2014, כאשר יאיר לפיד היה שר אוצר, עמד על 564 מיליון בלבד. מאז גדל ב־117%.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בתקציב האגף למוסדות תורניים במשרד החינוך שמממן את מלגות אברכי הכולל, את ההקצבות לתלמידי ישיבות גדולות ואת קצבאות הבטחת ההכנסה לאברכים. זו הפעם השנייה שבה מקבלת הממשלה החלטה על הגדלת תקציב הישיבות לשנים 2018־2017. מאז הצעת התקציב ועד היום הוא גדל ב־22%.

התוספות החוזרות ונישנות לישיבות נובעות מכך שלראשונה בהיסטוריה של תקציב הישיבות לא נקבע סכום כולל קבוע לישיבות שיחולק לפי מספר התלמידים. במקום זאת התקבלה דרישת המפלגות החרדיות שהמדינה תממן כל כמות של תלמידי ישיבות. זאת לפי התעריף של 477 שקל לתלמיד ישיבה גדולה ו־857 שקל לאברך כולל לחודש. בכך נמחקו כל הישגי יש עתיד בתחום תקציב הישיבות. סביר להניח שהאוצר היה מכרסם בהסכם, אך התלות שלו ביו"ר ועדת הכספים משה גפני מיהדות התורה מונעת זאת. 

ישיבה, צילום: חיים צח ישיבה | צילום: חיים צח ישיבה, צילום: חיים צח

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

36 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

36.
מתי יחקר הנאשם נתניהו בפרשת הצוללות?
כך גם קנה וקונה ביבימלך את תמיכת החרדים: "..תקציב הישיבות ב־2014, כאשר יאיר לפיד היה שר אוצר, עמד על 564 מיליון בלבד. מאז גדל ב־117%.." כלומר: במקום להשקיע בבריאות,בתחבורה,בחינוך,במאבק בפשיעה אז כדי לזכות בשילטון ביבימלך מעביר את מיסינו לקבוצה שאינה תורמת דבר למדינה. יתרה מכך: לא אחת הם יוצאים מהכוללים ותוקפים,נשים,חיילים ושוטרים. על עשרה פשעי ביבימלך ועל האחד עשר לא אשיבנו.. והחמור שבהם? הצוללות והעברת צוללות למצרים. אני שואל: מתי יחקר הנאשם נתניהו בפרשת הצוללות?
יעקב  |  22.11.19
35.
בודאי שנצביע שוב ושוב ככל שידרש למעננו ולמען ילדינו..
יש התוהים: עוד כמה פעמים ניאלץ להצביע כדי שהיה שינוי? כדי שלא תהיה כאן שחיתות שילטונית וקרטל הון/שילטון? כדי שהחולים יקבלו טיפול? כדי שלא ירעילו אותנו באסדות פטרוכימיות של חברי ביבימלך? כדי שיהיה מאבק בפשיעה? כדי שיועבר כסף לכל אלה ולא לכוללים שאינם תורמים דבר ומהם יוצאים התוקפים נשים וחיילים ושוטרים? אני עונה: בודאי שנצביע שוב ושוב ככל שידרש למעננו ולמען ילדינו. כי זוהי זכות וגם חובה נדירים שלא מתממשת בכל מקום בעולם. ובעזרת צור-ישראל וגואלו הפתקים יורעפו כגשם נדבות כחול-לבן. ארבעת המובילים של כחול-לבן הם שונים זה מזה כי הם בני אדם,כך זה אצל בני אדם. המשותף להם:נקיי כפיים,אהבת העם המדינה.זה מה שצריך.היתר? מסתדר סביב זה. פרשת חיי-שרה. שבת שלום.
יעקב  |  22.11.19
32.
על חשבוננו..אמהות חד הוריות..נכים..זקנים
מחירה של הכפייה הדתית...מחיר הבחירה בנתניהו..דורך על כל המגזרים הזקוקים נואשות לעזרה נכים..זקנים..ניצולי שואה..אבות ואימהומכת חד הוריים..חינוך..בריאות הכל נר בעד נזיד עדשים..בעד תמיכה נתניהו ימכור את המשפחה שלו...אבל למה אתם הבוחרים מוכנים שידרכו עליכם כך??....לא הגיע הזמן להשכיל ולהבין שיש דרך אחרת וחובה לחלק התקציבים לקידום יוזמות לפיתוח אוכלוסיות ולא לעידוד פרזיטים..??
לולה  |  13.10.19
לכל התגובות