אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דוד ביטן בונה צינור להעברת כספים בלי מכרז צילום: עומר מסינגר

דוד ביטן בונה צינור להעברת כספים בלי מכרז

הצעת חוק שיעלה מחר יו"ר הקואליציה תאפשר לממשלה להעביר תקציבים ללא פיקוח להסתדרות הציונית ולסוכנות, ודרכן לגופים המקורבים לה. גם את המטרות תקבע הממשלה לפי ראות עיניה

04.03.2017, 21:46 | שחר אילן

ועדת השרים לחקיקה תדון מחר בהצעת חוק של יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן מהליכוד לפיה יוכלו משרדי הממשלה להתקשר עם הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית לשורה של מטרות, כולל זהות יהודית בתפוצות, ללא צורך במכרז.

הצעת החוק מאפשרת לממשלה להוסיף מטרות נוספות, מה שעלול לאפשר בעתיד התקשרות ללא מכרז גם למטרות וגופים הקרובים לקואליציה. ביטן אומר שמדובר רק במטרות הקשורות בתפוצות ובעלייה. אבל מרגע שהחוק יפתח את הפרצה אפשר יהיה לעשות בה שימוש למטרות שונות. האפשרות שהצעה של ביטן לא תאושר בוועדת השרים נראית קלושה.

דוד ביטן, צילום: אוהד צויגנברג דוד ביטן | צילום: אוהד צויגנברג דוד ביטן, צילום: אוהד צויגנברג

ביטן מסביר שב־1979 חתמה ממשלת ישראל על אמנה עם הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית שלפיה יכולה הממשלה להתקשר איתן לשורה של מטרות בלי צורך במכרז. מאז השתנו מאוד והתרחבו תחומי הפעילות של שני המוסדות הללו. יש להם מערך שליחים שפרוס בכל התפוצות ומשמש להבאת יהודים לטיולים בישראל או מלחמה ב־BDS. לדבריו, לא הגיוני שכדי להשתמש במערך הייחודי של שליחי הסוכנות תצטרך הממשלה לצאת למכרז.

הצעת החוק של ביטן מציעה לאפשר למשרדי הממשלה להתקשר בפטור ממכרז לשורה של מטרות: "עידוד עלייה, חיזוק הזהות היהודית, תכניות ביקור בישראל, שליחות בתפוצות, שותפויות בין יהדות התפוצות לישראל, חינוך בתפוצות והנחלת השפה העברית, התמודדות עם אנטישמיות ושנאה לישראל וטיפוח המורשת".

ח"כ נחמן שי מהמחנה הציוני הגיש הצעת חוק כמעט זהה ההבדל ביניהן הוא שרשימת המטרות של שי סגורה, כלומר כדי להוסיף עליה מטרה נוספת יהיה צורך בעוד חוק בכנסת. ביטן, לעומת זאת, מציע שאפשר יהיה להוסיף לרשימה "מטרות נוספות שהממשלה החליטה לראות בהן מטרות ציבוריות". שי לא היה מעונין להגיב.

מזכ"ל שלום עכשיו לשעבר יריב אופנהיימר אומר שניסוחים מהסוג הזה "משמשים בדרך כלל לנושאים של התנחלויות וזהות יהודית. זה נשמע כמו להכין תשתית לתת כספים לאמנה ולעמותות ימין בלי תחרות".

ביטן אומר: "אני לא עושה פה שום דבר בשביל ההתנחלויות. אלה דברים שקשורים לעלייה, רק דברים שהסוכנות עושה באופן קבוע". לדבריו, האמנה הקיימת לא מאפשרת לממשלה להתקשר בלי מכרז עם הסוכנות בנושאים שיש לה בהם ניסיון ויתרון ברור. ביטן מסביר את העובדה שהוא מציע שהממשלה תוכל להוסיף מטרות לרשימה בכך ש"הכנסת היא לא גוף שצריך כל פעם לקבל החלטה. זה תפקיד הממשלה".

בנוגע לסוכנות, הסיכוי שיועברו לה כספים למטרות התנחלויות אינו גבוה. זאת בשל החשש לפגוע בפטור ממס שמוענק לתרומות הניתנות לה בארצות הברית. לעומת זאת כשמדובר בהסתדרות הציונית, שכוללת ממילא גם את החטיבה להתיישבות, הסיכוי לשימוש כזה גדול בהרבה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות