אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אל תתרגשו מהבאזז של מניית סנאפצ’ט צילום: רויטרס

אל תתרגשו מהבאזז של מניית סנאפצ’ט

ניסיון העבר מלמד שימי המסחר הראשונים אינם אינדיקציה לחוסן החברה או לדרכה העתידית

05.03.2017, 07:11 | עומר כביר

הסיפור של סנאפ דומה יותר לזה של טוויטר מאשר לזה של פייסבוק. פתיחה יפה לא מבשרת עליות גם בעתיד. מה שיקבע את גורל מניית סנאפ הוא ביצועיה הפיננסיים בעתיד

קראו עוד בכלכליסט

אוון שפיגל, מייסד ומנכ"ל סנאפ, לא יכול היה לקוות לפתיחת מסחר מוצלחת יותר מזו שרשמה החברה האם של סנאפצ'ט ביומיים הראשונים להנפקתה. עם זינוק בשווי של 44% ביום הראשון, ועוד טיפוס של 10.5% ביום השני, לסנאפ יש עתה שווי שוק של 31.35 מיליארד דולר. מדובר בשווי שוק גבוה יותר מזה של חברות מבוססות, ואף רווחיות, דוגמת CBS, הרשי, ויאקום, בסט ביי או מייסי'ס. פייסבוק וענקיות הטכנולוגיה האחרות נמצאות הרחק מקדימה.

אבל מי שממהר להכתיר את ההנפקה כמוצלחת, ואת סנאפ כפריצת הדרך החדשה של עולם הטכנולוגיה, עלול להתאכזב. שכן ניסיון העבר מלמד שימי המסחר הראשונים אינם אינדיקציה לחוסן החברה או לדרכה העתידית, ושפתיחה יפה לא מבשרת את עליות נאות גם בעתיד.

 , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי  , צילום: איי אף פי

כדי להכניס דברים לפרופורציה, נבחן מה קרה בימי המסחר הראשונים אחרי שתי הנפקות המדיה החברתית החשובות של השנים האחרונות - פייסבוק וטוויטר — ואיך השתנתה התמונה בחודשים שלאחר מכן. פייסבוק הגיעה להנפקה, במאי 2012, עם נתוני פתיחה מרשימים מאוד. החברה הייתה רווחית מזה שלוש שנים רצופות, וברבעון האחרון לפני ההנפקה רשמה הכנסות של 1.06 מיליארד דולר ורווח נקי של 381 מיליון דולר.

סנאפ בבורסת ניו יורק, צילום: רויטרס סנאפ בבורסת ניו יורק | צילום: רויטרס סנאפ בבורסת ניו יורק, צילום: רויטרס

חרף זאת, היום הראשון של המסחר לא האיר פנים לחברה. למרות שמחיר המניה זינק בשעות הראשונות, במהלך היום הוא צנח אל מתחת למחיר ההנפקה ובימים שלאחר מכן צנחה המניה עד לשפל של 18.06 דולר.

השינוי הגיע בעקבות דו"ח חיובי במיוחד שפרסמה החברה ביולי 2013, בעקבותיו החלה המניה לטפס למעלה ומאז לא הסתכלה לאחור. כיום, נמצאת מניית פייסבוק בשיא כל הזמנים עם מחיר של 137.17 דולר, ושווי שוק של 396.4 מיליארד דולר.

טוויטר, מנגד, הגיעה להנפקה במצב שונה מהותית. בדומה לסנאפ, גם יום המסחר הראשון של טוויטר, בנובמבר 2013, התחיל בשאגה, כשהמניה זינקה ב־72.8% לשווי של 44.94 דולר. החגיגה נמשכה עד סוף דצמבר אותה שנה, כשהמניה הגיעה לשיא כל הזמנים של 69 דולר. בשנה ורבע שלאחר מכאן התאפיין המסחר במניה בתנודתיות רבה, זאת עד אפריל 2015 כשהמניה החלה לבצע צלילה קבועה כלפי מטה. ביוני 2016 הגיעה המניה עד לשפל של 14.02 דולר, וכיום היא לא רחוקה מכך ועומדת על 15.75 דולר. שווי השוק שלה הוא 11.17 מיליארד דולר.

הסיפור של סנאפ, עד עתה, דומה יותר לזה של טוויטר מאשר לזה של פייסבוק. האם זה אומר שהחברה נידונה לגורל דומה בחודשים ובשנים הבאות? כמובן שלא. ימי מסחר ראשונים אינם אינדיקציה לכלום. מה שבאמת יקבע את גורלה של מניית סנאפ יהיו הביצועים הפיננסיים של החברה ברבעונים הבאים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות