אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה  זה 4 שנים: מבטחים איבדה רבע מיליארד שקל לטובת המתחרים צילום: אוראל כהן

לראשונה זה 4 שנים: מבטחים איבדה רבע מיליארד שקל לטובת המתחרים

הרפורמה לאיחוד חשבונות פנסיה מוקפאים עם חשבונות פעילים יצאה לדרך בנובמבר, והדיחה את קרן הפנסיה הגדולה בישראל ממעמד שיאנית העברות הכספים מקרנות פנסיה אחרות. בניכוי כספים נכנסים איבדה מבטחים 146 מיליון שקל

05.03.2017, 10:36 | רחלי בינדמן

לראשונה זה ארבע שנים קרן הפנסיה הגדולה בישראל, מבטחים החדשה של מנורה מבטחים, מאבדת כסף לטובת המתחרים. מנתוני הפיקוח על הביטוח עולה כי בחודש ינואר איבדה מבטחים, המנוהלת על ידי יהודה בן אסאייג, 63 מיליון שקל נטו (כספים שנכנסו ממתחרים פחות כספים שיצאו), המצטרפים ל־83 מיליון שקל שאיבדה בדצמבר.

קראו עוד בכלכליסט

מאז ינואר 2013 ועד דצמבר האחרון לא היה חודש שבו מבטחים רשמה העברות שליליות למתחרים; ומדי חודש החברה רשמה העברות נטו חיוביות של כ־80–100 מיליון שקל והובילה את הענף בהעברות כספים ממתחרים.

מחזיקה 12.8 מיליארד שקל בחשבונות לא פעילים

הסיבה לשינוי היא כניסתה לתוקף של הרפורמה שיזמה המפקחת על הביטוח דורית סלינגר, שלפיה כספים של חוסכים לא פעילים בקרנות הפנסיה יאוחדו אוטומטית עם החסכונות הפנסיוניים הפעילים שלהם (רפורמת הזנבות). הכספים הלא פעילים כפופים כמעט תמיד לדמי ניהול מקסימליים של 0.5% מהסכום הצבור, ואילו חוסכים פעילים נהנים מהנחות בדמי הניהול. מי שמחזיק בקרן פנסיה פעילה וברשותו סכום כסף נוסף בקרן פנסיה שחסך בה בעבר צפוי לראות בחודשים הקרובים שהכסף בקרן הלא פעילה יעבור לזו הפעילה. המהלך מבוצע בעשר מנות החל מנובמבר האחרון. הכספים הראשונים שיצאו הם הוותיקים ביותר, שהופקדו לראשונה בשנת 1995.

מבטחים, החברה הגדולה בתחום שבה 12.8 מיליארד שקל בחשבונות של חוסכים לא פעילים, נפגעת באופן החמור ביותר מהרפורמה. בנטרול הכסף שנכנס אליה ממתחרים היא איבדה בחודשיים האחרונים היקף כסף מנוהל של 240 מיליון שקל מחוסכים לא פעילים; אלה שילמו דמי ניהול מקסימליים של 0.5% מהנכסים הצבורים, שהניבו לה הכנסה של 1.2 מיליון שקל בשנה. נוסף ללקוחות חדשים היא קיבלה כמה עשרות מיליוני שקלים מחשבונות מוקפאים של חוסכים פעילים שלה, שמשלמים דמי ניהול ממוצעים של 0.25% מהצבירה ו־3% מההפקדות החודשיות. במילים אחרות — מנורה מאבדת כסף יקר לטובת כסף זול.

הגוף השני בגודלו בהיקף הכספים המוקפאים היא מקפת של מגדל, עם 10 מיליארד שקל, ואחרי כן קרן הפנסיה של כלל, עם 5 מיליארד שקל בחשבונות מוקפאים. אמנם כרגע מבטחים היא הנפגעת הבולטת מהמהלך, אך התמונה צפויה להשתנות בחודשים הקרובים. זאת מכיוון שקודם כל יוצאים הכספים הוותיקים ביותר, ומכיוון שמבטחים היא הקרן החדשה הוותיקה ביותר היא נפגעת יותר בתחילת הרפורמה.

יהודה בן אסאייג, דורית סלינגר, צילום: אוראל כהן יהודה בן אסאייג, דורית סלינגר | צילום: אוראל כהן יהודה בן אסאייג, דורית סלינגר, צילום: אוראל כהן

מסירים חסמים שפוגעים בעובדים חלשים

 

רפורמת הזנבות מצטרפת לשורה של צעדים של הפיקוח על הביטוח ומשרד האוצר להסרת חסמים בשוק הפנסיה הפוגעים בעיקר בחוסכים חלשים. רוב החוסכים שלהם חשבונות מוקפאים רבים הם כאלה שעוברים תכופות בין מקומות עבודה ובפרט עובדי קבלן.

רפורמה משלימה לזאת היא של פנסיית ברירת המחדל. הפיקוח ערך מכרז שבו נבחרו שתי קרנות — מיטב דש והלמן אלדובי — שהתחייבו לדמי ניהול מופחתים למצטרפים בשנתיים הקרובות; ומעסיקים שלא דאגו להנחה לעובדיהם בפנסיה בהליך תחרותי יחויבו לצרף אותם לאחת מהן. זאת לאחר שבפיקוח מצאו כי ועדי עובדים חזקים נהנים מהנחות משמעותיות בדמי הניהול, ואילו עובדים רבים משלמים דמי ניהול מקסימליים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
דווקא מילה טובה
בדרכ טוקבקסטים אוהבים לומר מילים רעות , אני דווקא רוצה לומר מילים טובות בתור מעסיק . אני מקבל שירות טוב ממנהל תיק ועובדת שלי שנקלעה לאובדן כושר עבודה קיבלה עד השקל האחרון . תשואות טובות , חברה שמרנית בהשקעות ודמי ניהול הוגנים קנו אותי להמון שנים . פופוליסט אני לא אהיה אבל כן הוגן כלפי חברה שעשתה לעובדת שלי רק טוב וזה שווה לי יותר מכול דבר אחר .
מעסיק  |  05.03.17
לכל התגובות