אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אין כניסה לילדים: סרט קומיקס עם עירום ואלימות צילום: Ben Rothstein

אין כניסה לילדים: סרט קומיקס עם עירום ואלימות

אחרי "דדפול", שניצל את הסיווג מגיל 17 ומעלה בעיקר לבדיחות גסות, מגיע "לוגאן — וולברין" האלים והאפל ומוכיח שסרטי קומיקס הם כבר לא עניין לילדים בלבד

05.03.2017, 08:40 | אור סיגולי

תעשיית הקולנוע האמריקאית הוכתה בתדהמה לפני שנה בדיוק, כשסרט גיבורי־העל "דדפול" התגלה כלהיט בסדר גודל כמעט חסר תקדים. הסרט, שהופק בתקציב זעום של 58 מיליון דולר (לצורך השוואה, תקציב ההפקה של "שומרי הגלקסיה" עמד על 170 מיליון דולר), הכניס כבר בסוף השבוע הראשון שלו יותר מ־130 מיליון דולר, וסיים עם הכנסות של יותר מ־783 מיליון דולר ברחבי העולם. הנתון הזה הציב אותו במקום השישי ברשימת שוברי הקופות בארה"ב, מעל "באטמן נגד סופרמן" ו"זוטרופוליס".

לכאורה העובדה שסרט גיבורי־על מצליח להביא כל כך הרבה צופים אינה מפתיעה, אבל כאן נכנס משתנה אחד בולט - "דדפול" קיבל את הסיווג R, כלומר מוגבל לבני 17 ומעלה, מפני שכולל אלימות, שפה מלוכלכת ותוכן מיני. בהוליווד מקובל שסרטי קומיקס מיועדים קודם כל לקהל צעיר, ולכן השקעה בסרט כזה, שמתבגרים לא יכולים לרכוש כרטיסים אליו, נחשבת להתאבדות כלכלית. "דדפול" שבר את המוסכמה הזאת עם הקופות.

יו ג יו ג'קמן ב"לוגאן — וולברין". סוף סוף מתנהג כמו מכונת מלחמה קטלנית | צילום: Ben Rothstein יו ג

 

הימור מוצלח

 

עכשיו, שנה לאחר מכן, חברת פוקס המאה ה־20, שהפיקה את "דדפול" ושמחזיקה בזכויות הקולנועיות לדמויות האהובות של אקס־מן, העלתה את רף הסיכון עם השקעה של 127 מיליון דולר בסרט קומיקס חדש שמוגבל אף הוא לגיל 17 ומעלה, "לוגאן - וולברין". אבל לא רק התקציב הופך את ההפקה הזאת ליוצאת דופן, אלא גם העובדה שמדובר בסרט המשך ל"וולברין" (בגילומו של יו ג'קמן, שזהו הסרט האחרון בסדרה שאליו הוא מחויב בחוזה), הדמות הראשית בעולם הקולנועי של אקס־מן, שעד היום כוון לקהל רחב יותר. פירוש הדבר הוא שהסרט מפנה את גבו לקהל היעד שהחזיק את הסדרה עד כה.

ריאן ריינולדס כ"דדפול". שבר קופות ומוסכמות , צילום: איי פי ריאן ריינולדס כ"דדפול". שבר קופות ומוסכמות | צילום: איי פי ריאן ריינולדס כ"דדפול". שבר קופות ומוסכמות , צילום: איי פי

אבל יותר מזה, אם "דדפול" השתמש בהגבלת הגיל בעיקר בשביל בדיחות גסות, "לוגאן - וולברין" לוקח את הסיווג כדי ליצור סרט אפל, מדכא ואלים מאוד. הסרט ייצא רק בסוף השבוע הקרוב לבתי הקולנוע ברחבי העולם, כך שעדיין אין בידינו הוכחות ליכולותיו בקופות, אבל אם שואלים את המבקרים — הסיכון שלקחו בפוקס המאה ה־20 השתלם. "לוגאן - וולברין" זוכה לתגובות נלהבות וכבר נחשב לאחד מסרטי הקומיקס המרשימים והטובים של הזמן האחרון. אם יצליח הסרט בקופות, ובהחלט נדמה שכך יהיה, המהפכה שהחלה עם "קינגסמן" ב־2014 וקיבלה חותמת אישור סופי עם "דדפול", תושלם ותמשיך להשפיע על הוליווד.

כבר עכשיו יש שמועות שלאחר ש"יחידת המתאבדים" זכה לביקורת קטלנית, בין היתר משום שהיתה חסרה בו הקיצוניות של הקומיקס, בימוי סרט ההמשך שלו נמסר לידי מל גיבסון, לא פחות. מי שצפה בסרטיו של גיבסון, מ"הפסיון של ישו" ועד "הסרבן", שהיה מועמד לאוסקר, יודע שהאיש לא מסוגל לביים סרט לכל המשפחה גם אם חייו יהיו תלויים בכך.

אלימות, עירום ו"פאק"

ב"לוגאן - וולברין" הבמאי ג'יימס מנגולד, שבראיונות סיפר שתמיד רצה לקחת את גיבורו לעולם המבוגרים אבל הצליח לעשות זאת רק אחרי הצלחת "דדפול", חוגג את הסיווג החדש. סצנת הפתיחה היא האלימה ביותר בתולדות המותג הקולנועי, המילה "פאק" נאמרת אינספור פעמים, כאילו כדי לחפות על היעדרה בסרטים הקודמים, ובחלקו הראשון אפילו מופיע עירום נשי פרונטלי, ומאוד לא נחוץ.

ואכן, האפקט מרשים. האישור ללכת רחוק יותר מעניק תחושה כאילו וולברין עבר מהעולם המלאכותי לזה האמיתי, והוא סוף סוף יכול להתנהג כמה שהוא באמת — מכונת מלחמה קטלנית. יו ג'קמן ופטריק סטיוארט (שמגלם את פרופסור אקסייבייר כבר 17 שנה) מצוינים בתפקידים הראשיים, ואין ספק שהסרט מציל את המותג מהכתם שדבק בו עם התוספות האחרונות והלא מוצלחות, "וולברין" ו"אקס־מן: אפוקליפסה".

לא בטוח ש"לוגאן - וולברין" הוא יצירת המופת שהביקורות המהללות טענו שהוא, והוא בשום אופן לא מצדיק אורך של שעתיים וחצי, אבל שינוי הטון בהחלט הופך אותו למסעיר וסוחף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות