אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה: אי הפללת משתמשי קנאביס צילום: גטי אימג'ס

הממשלה אישרה: אי הפללת משתמשי קנאביס

השרים אישרו כי משתמשי קנאביס לא יטופלו במישור הפלילי בפעמים הראשונות שייתפסו, אלא ייקנסו. ההכנסות מכספי הקנסות ישמשו להסברה, לחינוך ולטיפול בנפגעי סמים

05.03.2017, 14:00 | מורן אזולאי, ynet

הממשלה אישרה בצהריים (א') את הצעת המחליטים שהביאו השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ושרת המשפטים, איילת שקד, בנוגע למדיניות האכיפה החדשה נגד שימוש בקנאביס.

קראו עוד בכלכליסט

החלטת הממשלה גובשה במשרד לביטחון הפנים על בסיס המלצות מנכ"ל המשרד, וכן על עבודה של ועדה מיוחדת שהקים ארדן במטרה לבחון אותו מחדש. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לנושא בפתח ישיבת הממשלה השבועית ואמר כי מדובר ב"מהלך שחובה לעשותו באופן זהיר ומבוקר. אנחנו נפתחים לעתיד ומבינים את הסכנות, וננסה לאזן בין שניהם".

ארדן קיבל את המלצות הוועדה, שלפיהן משתמשי קנאביס לא יטופלו במישור הפלילי בפעמים הראשונות שייתפסו. תחת זאת יוטלו על משתמשים שייתפסו בציבור קנסות מנהליים. ההכנסות מכספי הקנסות ישמשו להסברה, לחינוך ולטיפול בנפגעי הסמים.

צמחי קנאביס , צילום: אפי שריר צמחי קנאביס | צילום: אפי שריר צמחי קנאביס , צילום: אפי שריר

לצורך ביצוע המדיניות יוקם צוות בין משרדי שיציע תיקוני חוק, תקנות ושינויים הנדרשים לביצוע המדיניות. על פי ההצעה, הצוות יגיש לאישור הממשלה את מכלול הצעדים הנדרשים לביצוע המדיניות, עד ל-7 במאי 2017.

שרת המשפטים איילת שקד אמרה כי "מדינת ישראל אינה יכולה לעצום עיניים אל מול השינויים הנעשים ברחבי העולם כלפי צריכת קנאביס וכלפי השפעותיו של הקנאביס. לעניות דעתי, בין אם נמנה על תומכי השימוש בקנאביס ובין אם נמנה על מתנגדי השימוש בו, הרי שלא נכון יהיה לשפוט משתמשי קנאביס על פי הדין הפלילי, על כל הנלווה לו. הצעדים הנכונים לטיפול בתופעה יגיעו דרך שערי החינוך וההסברה ולא דרך אזיקי ההפחדה.

ההחלטה שהעברנו כעת בממשלה תדאג למדיניות שתשקיע באותם אפיקים ותדאג לחנך את בני הנוער שהשימוש בסם הוא אסור ועלול להזיק. מדיניות זו היא הצעד הנכון בכיוון הנכון".

השר ארדן אמר כי "אישור הממשלה הוא צעד חשוב בדרך ליישום המדיניות החדשה, שתשים דגש על הסברה וטיפול במקום על אכיפה פלילית".

יו"ר הוועדה למאבק בסמים ח"כ תמר זנדברג אמרה כי "זהו צעד חשוב אך לא סוף הדרך. זה מסר שמיליון ישראלים שצורכים קנאביס הם לא פושעים. נמשיך לעקוב אחרי הפרטים בוועדה ולוודא שהשינוי מיושם". מחר יגיע לוועדה השר ארדן לדיון מיוחד על רפורמת אי ההפללה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
לאסף (תגובה 1)
מצוין. בגלל אי הבנה של החוק אנשים יחשבו שזה בסדר לצאת מהארון הירוק בפומבי ותיווצר פה אנרכית קנסות ורישומים פליליים שרק יוסיפו חטא על פשע למדיניות הישנה. הפוליטיקאים יגיעו לכדי מסקנה על פי הממצאים, שהמדיניות החדשה כשלה, ויאלצו לשנות אותה שוב. נקווה שלא יהיו מעורבים שם אינטרסים ופחדנות.
משה  |  05.03.17
1.
הטעייה של הציבור
לפי ההצעה, אם שוטר תופס אותך ואתה מודה במקום, אז השוטר יכול להחליט אם להכיל את העבירה כפלילית או לא. כלומר השיקול הוא אצל השוטר. ותשאלו מה קורה אם אתה לא מודה. אז אוטומטית התהליך עובר להיות פלילי. בקיצור יש פה מחדל של העיתונות בלקרוא לדבר הזה אי-הפללה. זה כסת״ח.
אסף  |  05.03.17