אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניסנקורן רוכב על הדיל ומנסה להשיב את תמיכת נמל אשדוד צילום: צביקה טישלר

ניסנקורן רוכב על הדיל ומנסה להשיב את תמיכת נמל אשדוד

לכלכליסט נודע כי יושב ראש ועד התפעול בנמל אשדוד, המזוהה עם ניסנקורן, ערך אסיפה והזמין אליה את נציגי העובדים שעברו להסתדרות הלאומית. הדיל בין יחימוביץ' לכבל מפלג את עובדי חברת החשמל, בבינלאומי יתמכו ביחימוביץ'

06.03.2017, 06:50 | ליאור גוטמן

יושב ראש ההסתדרות אבי ניסנקורן מנסה להשיב לידיו את השליטה בוועד נמל אשדוד, חודשיים וחצי לפני הבחירות על ראשות ארגון העובדים. ל"כלכליסט" נודע כי בימים האחרונים קיים יושב ראש ועד התפעול בנמל גדי בוטבול אסיפה בה קרא לעובדים — המפולגים בין ההסתדרות הכללית בראשות ניסנקורן להסתדרות הלאומית בראשות יואב שמחי — להפסיק לריב ולאחד את השורות. לאסיפה, שנערכה על דעת הנהלת הנמל, הוזמנו חברי ועד התפעול וכן נציגים מכלל ועדי הנמל. בוטבול נחשב למזוהה עם ניסנקורן.

קראו עוד בכלכליסט

הסכסוך בנמל אשדוד החל לפני כחודש וחצי, אז הודיעה ההסתדרות הלאומית כי החתימה 600 מתוך 1,300 עובדי הנמל. בעקבות כך פנה ניסנקורן לבית הדין הארצי לעבודה בבקשה לקבוע כי ההסתדרות הכללית היא הגוף היציג בנמל, אך עד כה בית הדין לא הגיע להחלטה סופית בנושא.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, צילום: יובל חן יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן | צילום: יובל חן יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, צילום: יובל חן

עובד שנכח באסיפה של בוטבול, ונחשב לאחד המורדים בהסתדרות הכללית, טוען כי חלק מהדוברים קראו לכלל העובדים לחזור להסתדרות של ניסנקורן. לדבריו, הדוברים נתנו הבטחה כי ההסתדרות הכללית תדאג לכלל העובדים, לרבות עובדי דור ב' שנשארים לכאורה ללא ביטחון תעסוקתי בתחילת העשור הבא, זאת בשל בניית הנמל הפרטי באשדוד. "היו שם עשרות רבות של אנשים", הוסיף אותו עובד. "כרגע אין החלטה לחזור אליו (אל ניסנקורן — ל.ג.). אף אחד לא פוצץ את האספה, ואולי גם זה משהו".

לדברי בוטבול, רוב עובדי הנמל רוצים באיחוד השורות. "עשיתי שיחה לעובדי התפעול וחלק מהמזוהים עם המורדים הגיעו להשתתף", סיפר. "היו שם קרוב ל־140 איש בסך הכל, ודיברנו על מה שעברנו ועל מה שהולך להיות. אני רוצה לאחד את השורות, כדי שקודם כל העובדים יהיו חברים, כי האווירה שסועה. יש רצון טוב — אולי לא אצל כולם אלא אצל רובם — אך אני מאמין שנצליח להביא את כולם לדרך".

ההסכם בין יחימוביץ' לכבל חוצה את הוועדים

ברקע אסיפת הוועד באשדוד עמד פרסום הסכם המסגרת בין איתן כבל לשלי יחימוביץ', אך לפי בוטבול האסיפה כלל לא עסקה בכך. בימים האחרונים פורסם הסכם המסגרת בין חברי הכנסת מהמחנה הציוני, לקראת התמודדותה של יחימוביץ' על ראשות ארגון העובדים בחודש מאי. קודם לכן, פורסמה הקלטה המעלה חשש כי כבל איפשר ליחימוביץ' לרוץ לראשות ההסתדרות במסגרת הסיעה שלו — הבית החברתי — בתמורה לכך שתתמוך בו בבחירות לראשות מפלגת העבודה. "הסיעה הוקמה עבורי, הסיעה היא כלי כדי לקדם אותי ואמרתי את זה לאורך כל הדרך", נשמע כבל בשיחה שהוקלטה יומיים אחרי הגשת המועמדות של יחימוביץ'. "לא מעניין אותי להיות בהסתדרות, אף אחד לא חושב שמפלגת העבודה תיראה כמו פח אשפה. יכולתי להיות יו"ר קקל או יו"ר אמו. או שאני יו"ר מפלגת העבודה או שאני חלק ממפץ שמפוצץ את כל הפוליטיקה". כבל תושאל על דברים אלה במוסד הבוררות של ההסתדרות, שייצטרך להכריע בימים הקרובים האם לפסול את ההסכמה.

יו"ר ההסתדרות הלאומית יואב שמחי, צילום: ברוך קוץ יו"ר ההסתדרות הלאומית יואב שמחי | צילום: ברוך קוץ יו"ר ההסתדרות הלאומית יואב שמחי, צילום: ברוך קוץ

ומה אומרים על ההקלטות הללו בוועדים הגדולים? "בושה וחרפה שכבל ויחימוביץ' עושים קומבינות על גבם של העובדים", אמר אתמול יושב ראש ועד עובדי רכבת ישראל ניקה שמחוביץ', והוסיף כי הוא ממשיך לתמוך בניסנקורן בבחירות. יושב ראש ועד טרנספורט של עובדי דור ב' בנמל חיפה אמר כי "עוד מוקדם לשפוט, אבל עוד לא ראיתי מערכת בחירות נקיה, ולכן אני לא מבין למה כולם הופתעו". דברים דומים אמר גם בכיר לשעבר בנמל אשודוד, שעבר להסתדרות הלאומית: "זה לא מפתיע, ולכולם היה ברור שיש דיל ולכן אני לא מבין את המהומה". יושבת ראש ועד עובדי נתיבי ישראל איריס פוקוס אמרה כי "אני מעדיפה לא להתעסק בכבל ויחימוביץ'. אני תומכת בניסנקורן".

מי שכן המשיך לתמוך ביחימוביץ' וכבל הוא נחמן כהן מהוועד הצפוני של חברת החשמל, שטוען כי פקד 2,300 עובדים ליחימוביץ'. "זו הפוליטקה — טובה או לא", אמר. "זה לא חדש, ואם מישהו רוצה להבטיח עמידה בהסכמים עושים חוזה. את מה שכבל אמר קשה להחזיר, אבל שפכו את התינוק עם המים. שלי אמנם חטפה מכה תדמיתית, אבל ניסנקורן לא עומד בסטנדרטים שלה". מנגד, יושב ראש ועד עובדי חברת החשמל דוד מיקו צרפתי אמר אתמול כי הוא תומך בניסנקורן, אך הוא סרב להגיב על ההסכם בין יחימוביץ' לכבל.

ניסנקורן מגייס הסכמים לקראת הבחירות

בינתיים, ניסנקורן, שיתמודד במאי הקרוב על קדנציה נוספת בראשות ארגון העובדים, מנהל קמפיין תוך שהוא צובר הסכמים בחברות שונות. כך, למשל, הוא סגר הסכם קיבוצי נדיב במספנות ישראל ובשטראוס. כך ניסנקורן נראה כמי שפועל לטובת העובדים, למרות שחלק מהוועדים טוענים כי מדובר בזיוף מאמץ למטרת השגת קולות, ויו"ר ועד עובדי הבנק הבינלאומי כבר הודיע שיעביר את תמיכתו ליחימוביץ' בשל כך. מה שבטוח הוא שככל שירשמו יותר שביתות ועיצומים במשק — ניסנקורן יראה כמי שעובד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות